Архів новин
2022
Січень
ПнВтСрЧтПтСбНд
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Шановний Павле Леонідовичу!

Шановний Павле Леонідовичу!34622-1200x800-2 b1774
Прийміть найщиріші вітання від своїх соціальних партнерів – профспілок з нагоди присвоєння Вам високого звання
Почесного громадянина Кропивницького!
Дуже приємно, що міська влада оцінила Ваші видатні заслуги перед територіальною громадою міста, вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняного машинобудування, створення гідних робочих місць, сприяння підвищенню авторитету Кропивницького в Україні та за її межами.
Ви з честю виконуєте свою місію, як голова наглядових рад «Ельворті Груп», «Гідросила Груп» та голова обласного об'єднання організацій роботодавців, завжди працюєте на результат. А ще Ви відомий як компетентний управлінець, благодійник - ініціатор створення благодійного фонду допомоги військовослужбовцям у зоні АТО, автор низки винаходів та патентів у галузі машинобудування та засновник наймасштабнішої агропромислової виставки України «АгроЕкспо».
Бажаємо Вам нових звершень і проектів, побільше позитиву та підтримки від влади і громадян!
З повагою
Голова ФПО      Максим Баланенко

images 8 feb6e

 

«Гідна праця – очима молоді»

«Гідна праця – очима молоді»IMG 0070 07ad4
Таку тему творчої роботи розкривали члени Молодіжних рад ФПО та Єдиної первинної профорганізації «Гідросила» під час спільного засідання.
Звісно, у багатьох поняття «гідна праця» викликає усмішку або іронію, адже про його реалізацію доводиться тільки мріяти. Але на календарі є такий Всесвітній день дій за гідну працю, який спонукає, у першу чергу від профспілкової молоді, відстоювати гідні умови праці.IMG 0057 f32e0
Роздуми членів Молодіжних рад про гідну працю дуже цікаві. Наприклад, Євген Шаповал дав таке визначення гідної праці. «Це такий вид трудової діяльності, який забезпечується роботодавцем, державою, працівником та профспілкою, встановлюється справедлива оцінка виконаній роботі, гарантується дотримання етики та трудового законодавства, створення безпечних та комфортних умов праці».
Катерина Місюта зазначила: «Гідна праця – це той вид трудової діяльності, який забезпечує якісне та ефективне функціонування різних галузях. Вона потребує виконання низки вимог до роботодавця, працівника та правових дій з боку держави. Роботодавець повинен забезпечувати гідну оплату праці, сприяти підтриманню інтересу до підвищення кваліфікації працівника. Держава у свою чергу зобов'язана створити гідні умови для роботодавця».IMG 0049 6077a
На думку Мар'яни Вихрист, гідна праця – це не тільки праця, спрямована на благо суспільства, а й така, яка виконується добросовісно, за покликом душі. Завдання роботодавця – викликати цю зацікавленість у працівника. Олена Пирогова вважає, що гідна праця – це нормальні умови, зарплата, соціальна безпека. Коротко і влучно висловилася Наталя Коломієць: «Гідна праця – це коли ти працюєш і маєш за те гідну зарплату».IMG 0056 0966d
Точка зору Ольги Мельничук така: «Гідна праця – це гідна оплата праці та гідні умови праці (сучасна техніка, спеціальна форма, комфортне робоче місце). Такі умови, щоб хотілося ходити на роботу». Вікторія Медведєва переконана, що гідна праця – це рівномірна безпека праці та отримання фінансового задоволення від праці. Оксана Продайвода висловилася так: «Гідна праця – це високопродуктивна праця, соціальний та економічний захист працівника». Гідна праця у розумінні Наталії Павлишен – це праця в комфортних умовах, гідна зарплата, можливість самореалізації, навчання».
Відповіді молоді на запитання» «Чи можна назвати працю в Україні гідною?» розділилися: одна вважають частково, інші стверджують категорично - ні.DSC 0721 ред 233f6
Цікаві відповіді прозвучали на запитання: «Що треба зробити, аби праця була гідною?». Євген Шаповал стверджує, що потрібна взаємодія трьох сторін: влади, роботодавців та профспілок. Це основа для забезпечення гідної праці. Владі необхідно припинити утиски роботодавців та профспілок, встановити адекватні розміри мінімальної зарплати, прожиткового мінімуму.
У Мар'яни Вихрист своє бачення: «Роботодавцям слід підвищувати ефективність праці різними заходами та заохоченнями. Однією з умов гідної праці також є любов до роботи, а роботодавець повинен підтримувати ентузіазм працівників та підвищувати зарплату». Катерина Місюта вважає, що влада повинна контролювати дії роботодавця та вживати жорсткі заходи при виявленні порушень прав працівників Профспілки зобов'язані вести діалог з владою щодо забезпечення гідної праці. За словами Олени Пирогової, потрібно діяти згідно із законами, хоча настав час змінювати систему в цілому.IMG 0036 25cff
Якби ці думки дійшли до влади...
Марія Іванова

 

Кожен має право на гідну працю

Кожен має право на гідну працюIMG 0076 b7ea3
Відбулася зустріч профспілкової молоді Кіровоградщини з Ольгою Салоїд, начальницею відділу комунікацій та правопросвітництва регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Наталією Цуцман, начальницею відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання БВПД та очільницею відділення Національної служби посередництва і примирення в області Оксаною Крайносвіт. IMG 0089 5524bЗахід проходив в рамках Дня дій за гідну працю.
Про те, чим може бути корисним молоді регіональний центр, яка його структура, розповіла Ольга Салоїд. Відповідно до Конституції України, держава повинна забезпечувати кожного юридичним захистом, чим і займається Регіональний центр – він надає допомогу у кримінальних справах (кожен затриманий протягом 2 годин отримує адвоката).
Зацікавила членів Молодіжних рад ФПО та ЄППО «Гідросила» «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину», яка реалізується на Кіровоградщині. Ця програма дає шанс не стати засудженим в юному віці, виправити ситуацію із завданою шкодою потерпілій стороні, зробити висновки та більше не вчиняти кримінальних правопорушень. Для реалізації програми залучаються не тільки юристи та медіатори, а також ювенальні прокурори, психологи, громадські організації, соціальні працівники.
Що таке безоплатна правова допомога, поінформувала Наталія Цуцман. Первинна безоплатна правова допомога означає те, що будь-яка особа, в т. ч. й молода, може прийти до центру і проконсультуватися із сімейного, цивільного, адміністративного права. А також може отримати консультацію щодо безоплатної вторинної допомоги та пошуку можливостей вирішення конфлікту шляхом досудового врегулювання. Вторинна допомога включає в себе такі позиції, як захист, тобто це відбувається представництво інтересів особи в органах місцевого самоврядування, в судах, правоохоронних органах. Сюди включається складання процесуальних документів.IMG 0096 00caa
Місцевий центр займається також правопросвітництвом. Це проведення тематичних уроків, семінарів. Центр готовий до зустрічі з будь-якою аудиторією – з відеороликами, презентаціями. Співпрацює також центр і з територіальними громадами. За словами Наталії Цуцман, у місцевому центрі є програма прискорення приватних інвестицій, яка у зв'язку із земельною реформою викликає зацікавленість. «Як усе відбувається? Людина, яка хоче отримати правову консультацію, приходить до місцевого центру і отримує роз'яснення. Якщо особі необхідно звертатися до суду, фахівець перевіряє належність її до категорії. Хто може звернутися до центру? Працездатні особи, дохід яких на цей момент не перевищує 4758 грн. (у непрацездатних – 3708 грн.). Сюди можуть входити учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, ті, хто постраждали від домашнього насильства, викривачі корупції, діти, які потрапили до складних життєвих обставин. Усі ці особи мають право на безоплатний захист».IMG 0105 da2d5
Представники Регіонального центру пояснили порядок звернення, способи поширення інформації про діяльність служби, зокрема у соціальних мережах, а також відповіли на запитання молоді. Звучали запитання і щодо права на гідну працю. Його розкрила Оксана Крайносвіт. «Це одне з економічних прав людини, яке визначене/задеклароване ст. 43 Конституції України та багатьох міжнародних актах. Кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття, на рівну оплату за рівну працю, на справедливу і задовільну винагороду, яка забезпечує гідне людини існування, її самої та її сім'ї. В Україні у сфері праці надзвичайно багато проблем: це – питання безробіття, заборгованість із заробітної плати, низька зарплата, небезпечні умови праці, у зв'язку з проведенням децентралізації скорочення кваліфікованих найманих працівників та ін. І зазвичай з цими проблемами працівник залишається наодинці. Тому, звичайно добре коли на підприємствах, установах, організаціях є можливість і бажання створити профспілку, яка буде стояти на захисті прав та інтересів найманих працівників, у т. ч. і молодих. Оскільки інтереси роботодавців і найманих працівників не завжди збігаються, і можливе їх зіткнення, виникають розбіжності. Саме порушення норм трудового законодавства стає причиною виникнення як індивідуальних, так і колективних трудових спорів».
Оксана Крайносвіт розкрила одне із головних завдань відділення НСПП в області - сприяння поліпшенню соціально-трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та їх вирішенню. Діє відділення відповідно до Закону «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». Саме цим Законом врегульовано право на страйк.
За роки діяльності відділенням у взаємодії зі сторонами соціального діалогу забезпечено вирішення 78 із 80 колективних трудових спорів та попереджено переростання у колективний трудовий спір близько 250 конфліктних ситуацій на підприємствах, установах, організаціях, безпосередніми учасниками яких стали близько 140000 найманих працівників області.
Досвід врегулювання соціально-трудових конфліктів свідчить про низьку правову культуру сторін соціально-трудових відносин. Тому, існує нагальна потреба у її підвищенні. Національна служба посередництва і примирення розробляє методичні рекомендації з різних питань для учасників вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).
Відповідаючи на запитання членів Молодіжних рад ФПО та ЄППО «Гідросила», Оксана Крайносвіт зазначила, що кожен найманий працівник має право на забезпечення гідних умов праці, а відділення завжди готове до співпраці, гарантуючи захист прав найманих працівників, зокрема молоді.
Марія Іванова

 

Молоді – про гідну працю

Молоді – про гідну працюIMG 0041 6ffda
Засідання Молодіжної ради Федерації профспілок Кіровоградської області було неординарне і за змістом, і за формою. Цікавинка була в тому, що зібрання проходило на заводі «Гідросила», тож чимало членів Молодіжної ради відкривали його для себе уперше. Вибір випав на це підприємство тому, що на ньому успішно діє Молодіжна рада, тож доречним був обмін досвідом роботи обох рад. Не менш цікавою була тема дискусійного засідання – «Молоді – про гідну працю», адже саме молодим людям належить її виборювати.IMG 0079 9576d
Презентував підприємства та єдину первинну профорганізацію її очільник Сергій Олійник. За його словами, особлива увага на «Гідросилі» приділяється створенню належних умов праці, побуту та відпочинку працюючих. На підприємствах не тільки впроваджуються новітні технології, а й створюються сучасні робочі місця та комфортні виробничі умови. На заводах «Гідросила», «Гідросила АПМ» проведена серйозна реконструкція виробничих, офісних та санітарно-побутових приміщень, прилеглих територій. Зараз йде така ж реконструкція на інструментальному заводі «ЛЕЗО». Колишня і нинішня «Гідросила» - це небо і земля. IMG 0072 981e8IMG 0107 a5949Сьогодні компанія «Гідросила ГРУП» дійшла до сучасних, високотехнологічних підприємств із новітнім обладнанням та системою організації праці. Саме гідросилівські насоси та аксіально-поршневі машини різного призначення зробили Кропивницький знаним у всьому світі. Продукція торгової марки «Гідросила» експортується більше ніж у 50 країн світу, а компанія «Гідросила ГРУП» є однією із найпотужніших виробників гідравлічних силових машин і компонентів гідросистем у Східній Європі. Сьогодні підприємства працюють і стабільно виплачують заробітну плату. До речі, підприємства можна по праву вважати молодіжними, адже молодь складає третину.
Пріоритетом молодіжної політики є створення таких соціально-економічних і психологічних умов, які б сприяли професійному становленню, підвищенню кваліфікації молодих спеціалістів. У навчальному центрі постійно проводиться навчання працівників суміжним машинобудівним професіям, з питань трудового законодавства, охорони праці та професійного розвитку. «Гідросила» тісно співпрацює і з Економіко-технологічним інститутом ім. Р. Ельворті. За 6 місяців у навчальному центрі пройшли навчання 163 керівників та робітників, підготовлено 46 чоловік за робітничими професіями, підвищили кваліфікацію 241 чоловік.
З метою підвищення престижності робітничих та інженерних професій на «Гідросилі» організовуються «Дні відкритих дверей». Це особлива форма профорієнтаційної роботи, яка допомагає підростаючому поколінню правильно зорієнтуватися із вибором професії.
Сьогодні не розкіш, а нагальна потреба працювати на сучасних виробництвах. У Кропивницькому інженерному фаховому коледжі ЦНТУ та ЕТІ ім. Р. Ельворті функціонують навчальні лабораторії, що дозволяють імітувати управління і програмування сучасних обробних центрів з ЧПУ. Це стало можливим завдяки співпраці кіровоградських машинобудівників та їхнього давнього партнера – американської верстатобудівної компанії HAAS. Студенти, які здобувають спеціальність «Програмування верстатів з ЧПУ», можуть уже у навчальному закладі отримувати практичні навички роботи в умовах, максимально наближених до заводських.

Детальніше...

 

Звернення ФПО до народних депутатів України від Кіровоградщини

Федерація професійних спілок Кіровоградської області звернулась до народних депутатів України від Кіровоградщини щодо не підтримки законопроєктів №№ 5371, 5388 (звернення додається)


НАРОДНИМ ДЕПУТАТАМ УКРАЇНИ
Вороньку О.Є.
Дануці О.А.
Кузбиту Ю.М.
Мурдію І.Ю.
Довгому О.Є.


Щодо розгляду
законопроєктів №5371 і №5388


Звернутись до Вас змусили дії Уряду та Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, які замість вжиття термінових заходів по збереженню і відновленню трудового потенціалу, повернення трудових мігрантів, розвитку ринку праці постійно просувають законопроєкти, які мають на меті так звану «дерегуляцію» або «спрощення» регулювання трудових відносин, порушують норми Конституції України, міжнародно-правових актів, містить низку вкрай загрозливих положень, значно послаблюють рівень захисту працівників, звужують обсяг трудових прав та соціальних гарантій працівників у порівнянні з чинним національним законодавством, нівелюють представницьку і захисну функцію профспілок.
Яскравим прикладом є два законопроекти №5371 і №5388, які активно просуваються у ВРУ, результатом запровадження яких стане зростання безробіття, подальша міграція в країни, де ціниться людина праці, її права.
Мета влади в черговий раз позбавити профспілки права захистити працівника. А що владі до того, що в області на 100 померлих 29 новонароджених, що кількість безробітного населення сягає 55 тисяч осіб, а рівень безробіття становить 13,7%. На сьогодні 8 тисяч осіб уже попереджені про наступне звільнення.
Мовляв, головне зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність, а те, що за 30 років Україну покинуло 10 млн. активних громадян, тривоги в уряді не викликає.
А не краще було б підняти законопроєкт №3739, який має на меті підтримку українського виробника, і прийняти його як першочерговий.
Федерація професійних спілок Кіровоградської області вимагає повернути вищезазначені законопроєкти на розгляд Національної тристоронньої ради при Президентові України, діяльність якої Глава держави поновив напередодні 30-річчя Незалежності України, на доопрацювання і узгодження сторін.
76 тисяч членів профспілок області розраховують на Вашу підтримку і розуміння вкрай складної ситуації на ринку праці в області і неприпустимість її погіршення через прийняття законопроєктів №5371 та №5388.

За дорученням Президії ФПО
Заступник Голови ФПО
Оксана ТЕРЛЕЦЬКА

 

Закликаємо, залучаємо, підтримуємо

Закликаємо, залучаємо, підтримуємо
Працівники обласної організації Товариства Червоного Хреста України, мабуть, як ніхто, знають, як живуть-виживають найменш захищені категорії населення. Саме ці люди перебувають під патронатом Червоного Хреста. Особливого захисту вони потребують сьогодні, у непростий період коронавірусної пандемії. Тому обласна організація ТЧХ прийняла Звернення до мешканців області із закликом долучитися до вакцинації від C0VID-19. Про це – наша розмова з головою обласної організації Товариства Червоного Хреста України Валерієм Юрченком.
- Валерію Андрійовичу, яка роль вашої організації у залучені до вакцинації?
- Хочу зазначити, що на сьогодні Кіровоградська область достатньо забезпечена вакцинами. Кожна із наявних вакцин ефективно запобігає важкому перебігу захворювання та рятує життя. Кожен повинен усвідомити, що щеплення дуже важливе. Особливо тепер, коли в Україні фіксуються перші випадки захворювання на нові штами коронавірусу. Наша організація долучилася до Звернення Національного комітету Червоного Хреста у плані залучення населення до вакцинації, яка дає можливість, якщо не уникнути цієї небезпечної хвороби, то перенести її у легкій формі. Яка наша роль у розповсюдженні інформації? Ми маємо достатньо друкованої продукції, яку роздаємо сімейним лікарям, районним медичним закладам. Поширюємо її також у громадському транспорті, органах місцевого самоврядування, МНС, поліції... Намагаємося поширити своє Звернення по максимуму.
- Раніше діяльність Товариства Червоного Хреста була досить помітною і активною. Про неї знали навіть школярі та дошкільнята. До яких рамок зводиться червонохресна робота сьогодні? Які напрямки роботи залишилися?
- Якщо зараз у державі стоїть одна із проблем – запобігання вірусній інфекції, тож ми долучаємося до її вирішення. Ми отримували, як гуманітарну допомогу, багато речей, які роздали лікарням. Це засоби індивідуального захисту, костюми та окуляри для лікарів і т. д. Інший напрямок роботи, він наш традиційний – це допомога найбільш уразливим категоріям населення. Зараз отримали з Міжнародної федерації кілька тонн продуктових наборів. До кінця року така допомога надійде ще. Червоний Хрест Англії виділив кошти і ми закупили продукти харчування – їх отримали близько 300 чоловік. Нам підказали таке вікове орієнтування: 65+. І, звісно, враховуємо матеріальний стан людини. Ще один напрямок – надання першої долікарняної допомоги. У нас є інструктори з числа волонтерів. Залучаємо також волонтерів, якщо трапляються надзвичайні ситуації.
- І це при тому, що у вас у штаті обмаль працівників.
- Так, у нашому штаті лише четверо працівників, але ми руки не опускаємо. До своєї справи залучаємо волонтерів, і дуже вдячні їм за це. На жаль, міська влада не підтримує нашу організацію. Нас всіляко підтримують обласна рада та ОДА, а в Кропивницькому працює обласна організація. Соромно сказати, що міський осередок не працював лише у роки війни і зараз.
- Із багатьох джерел інформації відомо, як активно працюють аналогічні організації Червоного Хреста у різних країнах, а багатьох є свої лікарні, хостели і т. д. У чому програють вітчизняні організації?
- Червоний Хрест України та інших розвинених країн – це небо і земля. Наприклад, у Німеччині, Польщі, Франції, Данії, Британії... Його організації мають свої лікарні і не тільки надають всіляку допомогу, а й підтримують треті країни і Україну в т. ч. Зараз чехи повинні нам прислати серйозне медичне обладнання.
- З якими проблемами звертаються до вас люди?
- Звернень дуже багато. Вони різні – кожному болить своє. Ми створили своєрідну базу уживаного одягу. Одні приносять його – інші забирають. Ось такий коловорот. Багато допомагаємо багатодітним сім'ям. Проблема в тому, що багато людей думають, що ми працюємо так, як у радянський час. Але у нас немає таких можливостей. На фінансову допомогу важко розраховувати, але все-таки намагаємося якомога більше підтримати людей, які потрапили у скрутне становище. У рік надаємо не менше 100 тисяч грн. нужденним.
Марія Іванова

 

ЗАЯВА ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ

ЗАЯВА ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ

Як стало відомо, на Погоджувальній раді Верховної Ради України до порядку денного першого осіннього засідання завантаження 1 15a2aпарламенту внесені антитрудові законопроекти "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо дерегуляції трудових відносин" за № 5371 і "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність" №5388, які порушують конституційні права працівників і їх представників профспілок.
ФПУ і національні профоб'єднання, які представляють 6.5 млн. членів, своєчасно і офіційно доводили до Президента, Уряду України, керівників парламентських фракцій і груп свою позицію щодо не сприйняття працівниками крайніх форм лібералізації трудових відносин. З цих питань безпосередньо зверталися до народних депутатів України місцеві профспілкові осередки.
Соціально-економічний комітет ООН, Міжнародна організація праці в своїх офіційних зверненнях неодноразово застерігали керівництво української держави від беззастережної лібералізації трудових відносин, які порушують права людини і міжнародні зобов'язання України.
Наукові експерти, відомі правовики у своїх висновках теж вказують на окремі положення законопроектів №№ 5371 і 5388, які суперечать Конституції України, Конвенціям МОП, що регулюють соціально-трудові відносини та призведуть до нівелювання ролі профспілок як законних представників людей праці.
Результатом запровадження зазначених законопроектів стане подальше зростання безробіття та трудової міграції, запровадження повного диктату роботодавця по відношенню до працівника, усунення профспілок від захисту працюючої людини, що зруйнує і так хиткий баланс інтересів сторін трудових відносин.
Повна лібералізація трудових відносин категорично не сприймається трудящими і обов'язково призведе до масових трудових конфліктів. ФПУ застерігає Верховну Раду України, народних депутатів від хибних рішень, наслідком яких стане дестабілізація трудових колективів, вуличні протести і страйки.
Профспілки України вимагають повернути вищезазначені законопроекти на розгляд Національної тристоронньої ради при Президентові України, діяльність якої Глава держави поновив напередодні 30-річчя Незалежності України. Він наголосив при цьому, що діалог працівників, їхніх профспілкових представників, роботодавців та органів виконавчої влади й місцевого самоврядування через пошук компромісу має забезпечувати досягнення максимального результату і суспільної злагоди.

Голова ФПУ, Голова СПО профспілок,
Співголова НТСЕР Григорій Осовий

 

Закупівлі на Кіровоградщині. Чому трапляються порушення?

Цандекова 5c0f7
Держаудитслужба контролює не лише дотримання бюджетного законодавства та ведення бухгалтерського обліку. Також вона відповідає за контроль процедур закупівель у Prozorro. Аудитори можуть виявляти порушення, вимагати усунути їх, прийти до замовника з перевіркою та виписати штраф. Саме тому, коли замовник безпідставно збільшує ціну на товар у додаткових угодах, відхиляє учасників або не оприлюднює якусь інформацію, варто звертатися саме до Держаудитслужби.
Будь-які закупівлі завжди потребували посиленого контролю. Начальниця Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області Лариса Цандекова розповіла, які порушення найчастіше допускають замовники Кіровоградської області під час публічних закупівель у ProZorro.
Невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню:
Якщо замовник хоче, щоб у тендері переміг конкретний постачальник товарів чи послуг, він обере його переможцем з-поміж усіх інших учасників торгів незалежно від запропонованої ними ціни. Інколи він може навіть дискваліфікувати компанії з вигіднішими пропозиціями. Трапляються ситуації, коли замовник обирає переможцем того, хто допускає грубі помилки і порушення: не надає вчасно всі необхідні документи або не виконує інші умови закупівлі.
Наприклад, Департамент капітального будівництва та інвестиційної діяльності Кіровоградської обласної державної адміністрації під час проведення тендеру на капітальний ремонт Маловисківської ЗОШ І-ІІІ ступенів на суму 9,8 млн грн не відхилив учасника, який не відповідав кваліфікаційним критеріям. Замовник «не помітив» невідповідності і в результаті цього учасника було обрано переможцем закупівлі.
Інший подібний випадок: Державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№ 37)» провело 7 процедур відкритих торгів на закупівлю послуг, пов'язаних із виробництвом сільськогосподарської продукції, загальною вартістю понад 7,5 млн грн. Переможцем став учасник, який не відповідав кваліфікаційним критеріям, – не надав інформацію про наявність необхідного обладнання.

Детальніше...

 

Реалізація права на страйк та відповідальність за порушення законодавства про колективні трудові спори (конфлікти)

 

Реалізація права на страйк

та відповідальність за порушення законодавства

про колективні трудові спори (конфлікти)

Статтею 44 Конституції України чітко визначено, що ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів.

Порядок здійснення права на страйк встановлюється законом з урахуванням необхідності забезпечення національної безпеки, охорони здоров'я, прав і свобод інших людей. Отже, право на страйк виписано в Законі України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)” (далі - Закон).

Страйк - це тимчасове колективне добровільне припинення роботи працівниками (невихід на роботу, невиконання своїх трудових обов'язків) підприємства, установи, організації (структурного підрозділу) з метою вирішення колективного трудового спору (конфлікту) (КТС(к). 

Увага! Страйк може бути розпочато лише за умови виникнення і реєстрації колективного трудового спору (конфлікту) Національною службою посередництва і примирення відповідно до Закону та якщо примирні процедури не привели до вирішення колективного трудового спору (конфлікту) або роботодавець (або уповноважена ним особа) ухиляється від примирних процедур або не виконує угоди, досягнутої в ході вирішення колективного трудового спору (конфлікту).

 

Порядок прийняття рішення про оголошення страйку

Рішення про оголошення страйку на підприємстві приймається за поданням виборного органу, уповноваженого згідно із статтею 3 Закону представляти інтереси найманих працівників, загальними зборами (конференцією) найманих працівників і вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість найманих працівників або дві третини делегатів конференції та обирає керівний орган (особу), що очолює страйк, який діє в межах Закону, інформує працівників про хід вирішення КТС(к). Дане рішення оформляється протоколом.

Рекомендації щодо оголошення чи неоголошення галузевого або територіального страйку приймаються на галузевому або територіальному рівнях на конференції,  зборах, пленумі чи іншому виборному органі представників найманих працівників та/або профспілок і надсилаються відповідним  трудовим  колективам  чи профспілкам.

Наймані працівники підприємств галузі чи адміністративно-територіальних одиниць самостійно приймають рішення про оголошення чи неоголошення страйку на своєму підприємстві. Страйк вважається галузевим чи територіальним, якщо на підприємствах, на яких оголошено страйк, кількість працюючих становить більше половини загальної кількості працюючих відповідної галузі чи території.

За рішенням найманих працівників чи профспілки може бути утворено страйковий фонд з добровільних внесків і пожертвувань.

Увага! Ніхто не може бути примушений до участі або до неучасті у страйку.

Орган (особа), який очолює страйк, зобов'язаний письмово попередити сторону роботодавця не пізніш як за 7 днів до початку страйку, а у разі прийняття рішення про страйк на безперервно діючому виробництві - за 15 днів. Також за погодженням із роботодавцем, визначається місцеперебування під час страйку працівників, які беруть у ньому участь. У разі проведення зборів, мітингів, пікетів за межами підприємства орган (особа), який очолює страйк, повинен повідомити про запланований захід місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування не пізніше ніж за три дні. Сторона роботодавців зобов'язана у найкоротший строк попередити постачальників і споживачів, транспортні організації, а також інші заінтересовані підприємства, установи, організації щодо рішення найманих працівників про оголошення страйку. Під час страйку роботодавець, місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування і орган (особа), що очолює страйк, зобов'язані вжити необхідних заходів до забезпечення життєздатності підприємства, збереження майна, додержання законності та громадського порядку, недопущення загрози життю і здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу.

Повноваження органу (особи) як керівника страйку припиняються, якщо:

- сторони підписали угоду про врегулювання КТС(к);

- у разі прийняття рішення про відміну або про припинення страйку.

В Положенні про порядок проведення страйку як крайнього засобу вирішення колективного трудового спору (конфлікту) та примирних процедур під час страйку від 18.11.2008 року №131 визначена чітка процедура порядку прийняття рішення.

Незаконними визнаються страйки: 

- оголошені з вимогами про зміну конституційного ладу, державних кордонів та адміністративно-територіального устрою України, а також з вимогами, що порушують права людини;

- оголошені без додержання найманими працівниками, профспілкою, об'єднанням профспілок чи уповноваженими ними органами положень статей 2, 4, 6, частин першої і п'ятої статті 12, частин першої, третьої і шостої статті 19 Закону;

- розпочаті з порушенням найманими працівниками, профспілкою, об'єднанням профспілок чи уповноваженими ними органами вимог статті 20, частин другої та третьої статті 24 Закону;

- які оголошені та/або проводяться під час здійснення примирних процедур, передбачених цим Законом.

 

Заборона проведення страйку

Статтею 24 Закону передбачено випадки, за яких забороняється проведення страйку, а саме: 

- за умов, якщо припинення працівниками роботи створює загрозу життю і здоров'ю людей, довкіллю або перешкоджає запобіганню стихійному лиху, аваріям, катастрофам, епідеміям та епізоотіям чи ліквідації їх наслідків.

- проведення страйку працівників (крім технічного та обслуговуючого персоналу) органів прокуратури, суду, Збройних Сил України, органів державної влади, безпеки та правопорядку.

- у разі оголошення надзвичайного стану Верховна Рада України або Президент України можуть заборонити проведення страйків на строк, що не перевищує одного місяця. Подальша заборона має бути схвалена спільним актом Верховної Ради України і Президента України. 

- у разі оголошення воєнного стану автоматично наступає заборона проведення страйків до моменту його відміни.

Заборона проведення страйку окремим категоріям працівників, під час виконання певних робіт, у певних місцях та за настання певних ситуацій передбачена іншими Законами України.

Чинним законодавством передбачена можливість найманим працівникам, для яких встановлена заборона на страйк, щодо захисту своїх соціально-трудових і економічних інтересів шляхом здійснення примирних процедур. У разі не врегулювання розбіжностей між сторонами колективного трудового спору (конфлікту) примирними органами, у цьому випадку наймані працівники з метою поновлення порушених трудових прав мають право вирішувати в судовому порядку. Це є компенсаційними гарантіями, у разі заборони проведення страйку окремим категоріям найманих працівників.

Гарантії для працівників під час страйку

Статтею 27 Закону передбачені гарантії для працівників під час страйку, а отже:

- участь у страйку працівників, за винятком страйків, визнаних судом незаконними, не розглядається як порушення трудової дисципліни і не може бути підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності.

- за працівниками, які не брали участі у страйку, але у зв'язку з його проведенням не мали можливості виконувати свої трудові обов'язки, зберігається заробітна плата у розмірах не нижче від установлених законодавством та колективним договором, укладеним на цьому підприємстві, як за час простою не з вини працівника. Облік таких працівників є обов'язком роботодавця.

А також Закон передбачає і наслідки участі працівників у страйку, а саме: організація страйку, визнаного судом незаконним, або участь у ньому є порушенням трудової дисципліни. Час страйку працівникам, які беруть у ньому участь, не оплачується та не зараховується до загального і безперервного трудового стажу.

 

Відповідальність за порушення законодавства про колективні трудові спори (конфлікти)

Розділом IV Закону встановлена відповідальність за порушення законодавства про колективні трудові спори (конфлікти).

Так, відповідно до статті 29 Закону особи, винні в порушенні законодавства про колективні трудові спори (конфлікти), несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законодавством.

Відповідальність щодо страйку передбачена статтями:

-  30 Закону (Відповідальність працівників за участь у страйку, визнаному судом незаконним);

- 32 Закону (Відповідальність за організацію страйку, визнаного судом незаконним, невиконання рішення про визнання страйку незаконним);

- 33 Закону (Відповідальність за примушування до участі у страйку або перешкоджання участі у страйку);

- 34 Закону (Відшкодування збитків, заподіяних страйком);

- 174 Кримінального кодексу України (Примушування до участі у страйку або перешкоджання участі у страйку).

В разі необхідності отримання консультацій і роз’яснень щодо пошуку взаємоприйнятних, законодавчо визначених шляхів вирішення розбіжностей, пропонуємо Вам звертатись до відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області за адресою: 25006,                                     м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 64/53, каб. 204 тел./факс (0522) 32-04-34, е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .

 

І знову – про тарифи

І знову – про тарифизагружено b6090
Як відомо, профспілки завжди тримають під контролем тарифи, які в Україні досить непередбачувані, та шукають шляхи впливу на владу задля пом'ягшення тарифного тягаря. З цією метою Федерація профспілок області, звернулася до Федерації профспілок України, аби її Президія прийняла відповідні рішення, які б вплинули на державну тарифну політику. До речі, об'єднання профспілок Харківської області уже звернулося до ФПУ щодо реалізації активних дій для недопущення зростання вартості енергоносіїв і комунальних послуг. Профспілкове об'єднання Кіровоградщини підтримало вимоги харківських колег.
Про що йдеться у листі? Уряд практично усунувся від контролю енергоринку. Так, він щоденно анонсує про зниження тарифу на електроенергію, запровадження якого торкнеться 80 відсотків споживачів (250 кВт за тарифом 1,44 грн.). При цьому замовчується факт скасування цілого ряду пільгових тарифів, а саме: 90 коп. при споживанні 100 кВт і 3000 кВт при електричному опаленні.
Спочатку уряд активно агітував відмовлятися від газу, аргументуючи енергонезалежністю. Саме задля цього було запроваджено тариф у розмірі 90 копійок за кіловат. А що відбувається тепер? Опалення двокімнатної квартири площею 50 кв. метрів при витраті електроенергії 900 кВт коштувало 810 грн., тепер зросте до 1512 гривень (збільшиться в 1,9 раза).
До того ж розмір тарифу зрівняли для тих, хто споживає більше 250 кВт в межах 1000 кВт і 5000 кВт. То про яке зниження анонсує уряд? Хіба що для тих, хто має палаци.
Щоденно із засобів масової інформації надходять повідомлення про необхідність збільшення вартості газу, бо в Європі вона значно виросла. А оскільки у нас відсутній торговельний майданчик газу, можливість підвищення ціни до європейського рівня цілком вірогідна.
Заговорили про підвищення тарифу на розподіл газу у зв'язку із зростанням ціни на газ. Облгази Фірташа теоретично мають право, бо в собівартості тарифу на розподіл газу третина припадає на вартість газу на власні потреби. І не виключено, що свого доб'ються, як добилися включення компенсації витрат за попередні періоди, починаючи із 2014 року. Результат - збільшення тарифу на розподіл газу ще на третину.
Окремо про централізоване теплопостачання. Цинізм, з яким уряд обдурив теплогенеруючі підприємства, вражає. Влада умовила мерів підписати меморандум про не підвищення тарифів на тепло при підвищенні ціни газу, пообіцявши різницю в тарифах. І як завжди, обіцянку не виконала, загнавши підприємства в борги, які й так досягли космічних розмірів.
За словами Кропивницького міського голови, тільки до початку опалювального сезону міському теплогенеруючому підприємству треба заплатити 42 млн. грн. боргів і 10 млн. грн. попередньої оплати, і тільки тоді можна отримати газ.
Нас чекає найважчий в історії міста опалювальний сезон. Уряду до цього справи немає. Меморандум підписали і забули. Тепер усе можна списати на органи місцевого самоврядування. Уже стало для уряду правилом прикриватися ринковими реформами і розвитком конкурентного середовища.
НКРЕКП, основним завданням якої є здійснення державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг і держави, стоїть на боці господарників, не враховуючи злиденний стан споживачів.
Економічна криза, пандемія, безробіття, які призводять споживачів до бідності, зовсім не цікавлять Регулятора, а пропозиції при публічному обговоренні проектів тарифів, як правило, не враховуються, а з боку профспілок відстоюються не завжди активно. Схоже, такі дії Регулятора влаштовують державу, яка мириться зі свавіллям на енергоринку, де процвітає корупція, і не вживає відповідних заходів.
Вважаємо за необхідне терміново розглянути питання щодо недопущення підвищення тарифів на енергоносії та комунальні послуги на Президії ФПУ та зажадати від уряду:
- вивчити питання щодо звільнення (зменшення) податку на додану вартість та постачання газу населенню;
- припинити перерозподіл коштів на користь газотранспортних і розподільних компаній, статутний капітал яких здебільшого належить до приватного сектору економіки;
- розглянути питання зниження вартості електроенергії, яка використовується для опалення житла та запровадити пільги для таких споживачів не менше 1000 кВт год.;
- забезпечити виконання власних зобов'язань за меморандумом, підписаним з міськими головами щодо погашення втрат теплогенеруючих підприємств у зв'язку з не підвищенням тарифу на тепло.
За дорученням Президії ФПО
заступник Голови ФПО
Оксана Терлецька

 

Шановні учні, учителі, батьки, усі жителі Кіровоградщини!

Шановні учні, учителі, батьки, усі жителі Кіровоградщини!images 9 2975c
Щиро вітаю вас із Днем знань – з Першовереснем!
Сьогодні урочистий і важливий день, день старту до нових відкриттів та великих знань.
Для когось нинішнього 1 вересня дзвенить перший дзвінок, для когось - черговий або останній, а для багатьох дзвінки уже відлунали. Але усі пам'ятають і згадують його особливе звучання. Воно спонукає школярів до знань та пізнання, а вчителів – до творчості.
Бажаю гарного старту у країну знань, великих прагнень та цікавих відкриттів, насиченого шкільного життя і щасливих змін, чудових друзів і різноманітних захоплень, наполегливості у навчанні! А вчителям зичу міцного здоров'я, витримки, цікавих ідей і натхнення їх втілити!
Окремо звертаюсь із привітанням до команди обкому профспілки працівників освіти і науки України. Ви, як ніхто, знаєте шкільне життя, його успіхи та проблеми і не тільки переймаєтеся ними, а розділяєте радощі та здобутки, допомагаєте вирішувати насущні проблеми, забезпечуєте постійний захист прав та інтересів членів профспілки. Ви теж - на передовій!
Так тримати й далі - наполегливо і рішуче відстоювати соціальні та економічні права освітян, бути провідною зіркою у їхньому житті!

З повагою
Голова Федерації
профспілок області          Максим Баланенко

 

У КРАЇНУ ЗНАНЬ – ІЗ ПОДАРУНКАМИ ВІД «ГІДРОСИЛИ»

У КРАЇНУ ЗНАНЬ – ІЗ ПОДАРУНКАМИ ВІД «ГІДРОСИЛИ»IMG 9801 afe07

Для 27 хлопчиків і дівчаток – дітей працівників АТ «Гідросила», «ПрАТ «Гідросила АПМ» та інструментального заводу «ЛЕЗО» нинішній Першовересень особливий, адже вони стануть першокласниками.
Є ще одна особливість цієї доленосної події: розпочали юні школярі свій шлях у країну знань з «Гідросили». Профком єдиної первинної профорганізації разом з керівництвом підприємств влаштували для «іменинників» пам'ятне, феєричне свято. До речі, День першокласника на «Гідросилі» прижився з далеких 50-х років минулого століття і став традиційним, улюбленим, незмінним і донині.IMG 9838 0af77
Спочатку була екскурсія на робочі місця батьків, знайомство із сучасним, високотехнологічним виробництвом (заводи лідирують у галузі машинобудування України), побутом та належними умовами праці. Віднині діти ще більше гордитимуться своїми батьками. А потім у сучасній робітничій їдальні відбулося справжнє шоу.
З побажаннями успіху у навчанні, зростати здоровими, сумлінними та бути гідною зміною батькам до першокласників звернувся голова профкому Сергій Олійник. Він висловив впевненість, що після такої цікавої профорієнтаційної екскурсії чимало маленьких гостей у недалекому майбутньому долучаться до своїх робітничо – інженерних родинних династій. А розважали першачків і дарували їм пісні та танці учасники ансамблю «Росинка», вокальної студії «Антарес», молодіжного клубу «Імідж» та студії художнього слова «Юність» обласного Будинку дитячого та юнацького центру творчості. Діти були не просто глядачами чудового концерту, а й самі брали участь у конкурсах, іграх і танцях.IMG 9972 455daIMG 9930 dce1cIMG 9890 bde12
Крім розважальної програми, організатори свята частували дітей солодощами, влаштували фотосесію та вручили від «Гідросили» подарунки – набори канцтоварів, що стануть їм у пригоді під час навчання. Батьки, присутні на заході, щиро дякували профкому і керівництву підприємств за чудове свято.
Марія Іванова