Архів новин
2022
Липень
ПнВтСрЧтПтСбНд
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Чи підлягають поверненню кошти вихідної допомоги при поновленні працівника на роботі

Чи підлягають поверненню кошти вихідної допомоги при поновленні працівника на роботі

Відповідно до ст. 44 Кодексу законів про працю України (далі –Кодексу або КЗпП України) при припиненні трудового договору, зокрема, з підстав, зазначених у пункті 1 ст. 40 цього Кодексу, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

Згідно з вимогами ст. 1215 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) не підлягає поверненню безпідставно набуті:

1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;

2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Відповідно до вимог ст. 127 КЗпП України відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України.

Відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, установі і організації, де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу:

1) для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не поверненого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості або з дня виплати неправильно обчисленої суми;

2) при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за невідроблені дні відпустки. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених в пунктах 3, 5, 6 ст. 36 і пунктах 1, 2 і 5 ст. 40 цього Кодексу, а також при направленні на навчання та в зв’язку з переходом на пенсію;

3) при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству, установі, організації (ст. 136 цього Кодексу).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15 (провадження № 14-445цс18) вказано, що «у статті 1215 ЦК України передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати. При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача резюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум. Доказів про набуття відповідачем 10 142,33 грн у результаті рахункової помилки позивача матеріали справи не містять, на такі обставини сторони не посилаються. Сам факт оскарження відповідачем у судовому порядку наказу про звільнення з посади згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України (зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідація, реорганізація, банкрутство або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників) не може свідчити про недобросовісність дій особи, оскільки є реалізацією нею конституційного права, передбаченого статтею 55 Конституції України, на захист судом прав і свобод людини і громадянина. Відмовляючи у позові у справі, що розглядається, суди попередніх інстанцій зробили висновок, що:

1) виплата вихідної допомоги була проведена позивачем добровільно, на законних підставах, за відсутності рахункової помилки з його боку;

2) недобросовісність з боку відповідача не встановлена. Суди вважали, що передбачені цивільним законодавством підстави для повернення грошових коштів на підставі вимог статті 1212 ЦК України відсутні. Велика Палата Верховного Суду погоджується з таким висновком судів першої та апеляційної інстанцій, оскільки, незважаючи на те, що після поновлення на роботі підстава для виплати вихідної допомоги відпала (наказ, на підставі якого було здійснено виплату вихідної допомоги, скасований), в силу вимог статті 1215 ЦК України ці кошти поверненню не підлягають».

Підготовлено відділом з правової роботи облпрофради за матеріалами Держпраці

 

ЩОДО ДОПЛАТ, НАДБАВОК, ПРЕМІЙ У ВОЄННИЙ ЧАС

ЩОДО ДОПЛАТ, НАДБАВОК, ПРЕМІЙ У ВОЄННИЙ ЧАС

Неділя, 08 травня 2022, 17:32

На «гарячу профспілкову лінію» звертаються з питанням чи автоматично поновлюються доплати, надбавки, премії, що були скасовані у період введення воєнного стану, після його скасування.

Отже, якщо роботодавець обрав процедуру зміни істотних умов праці або вніс зміни до локальних актів підприємства, строк дії таких умов оплати праці роботодавець визначає самостійно.

Нагадуємо, що відповідно до ст. 103 КЗпП про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.

Якщо доплати, надбавки, премії скасовані через призупинення дії певних положень колдоговору у зв’язку з введенням воєнного стану, зміни діють лише у період воєнного стану.

Нагадаємо, що ст.1 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі – Закон №2136) на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України.

У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих Законом №2136.

На період воєнного стану дію окремих положень колективного договору можна зупинити за ініціативою роботодавця (ст. 11 Закону №2136).

Згідно із Прикінцевими положеннями Закону №2136, цей Закон діє протягом воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", та втрачає чинність з дня припинення або скасування воєнного стану, крім частини третьої статті 13 цього Закону, яка втрачає чинність з моменту завершення виплати державою, що здійснює військову агресію проти України, відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам.

Департамент правового захисту

апарату ФПУ

Джерело: https://www.fpsu.org.ua/276-cherhovyi-den-heroichnoho-sprotyvu/22367-shchodo-doplat-nadbavok-premij-u-voennij-chas.html

 

Усі гуртом наближаємо перемогу

Усі гуртом наближаємо перемогуФото Баланенко 83ab5
Федерація профспілок Кіровоградської області та її членські організації не залишаються осторонь воєнних подій. З перших днів війни профорганізації спрямували свою діяльність на підтримку ЗСУ та тероборони.
Враховуючи потреби фронту у ліках, перев'язувальних матеріалах, продуктах харчування, військової техніки, ФПО та її членські організації перерахували значні кошти для потреб армії. Наприклад, обком профспілки працівників культури разом із первинними профорганізаціями перерахували понад 110 тис. грн. Крім того, кожен заклад культури робить власний внесок у загальну справу.
Працівники обласного академічного театру ляльок плетуть маскувальні сітки та шиють білизну для військових. Транспорт закладу залучається для перевезення необхідних для армійців речей. Колектив також працює і у професійному напрямку – влаштовує безплатні вистави для дітей переселенців у центрах, де вони тимчасово проживають. Працівники обласного музично-драматичного театру ім. Кропивницького перерахували триденний заробіток для потреб ЗСУ. Понад 40 учасників академічного колективу пісні і танцю «Зоряни» обласної філармонії долучилися до приготування їжі для українських військових. Артисти ліплять вареники, пиріжки, готують бутерброди та перші страви. А ще вони анонсують концерт до дня Перемоги України.
Активно включився до загальнонародних справ колектив Кропивницького музичного коледжу. На базі його гуртожитку було організовано місця для тимчасового проживання біженців із сусідніх областей. У приміщенні навчального корпусу тривалий час функціонував пункт збору гуманітарної допомоги. У підвальному приміщенні навчального корпусу облаштовано об'єкт укриття, яким користуються мешканці довколишнього району. Вагомим внеском у допомогу армії стала організація віртуального штабу "Музколедж: волонтер" з метою підтримки територіальної оборони Кропивницького та ЗСУ. За 20 днів педагогічний колектив, адміністрація, випускники, студенти спільно з профкомом зібрали 75 тис. грн. На ці кошти було придбано і передано у користування теробороні та ЗСУ провізію, предмети побуту, ліки, будівельні матеріали, одяг, робочий інструмент, а також квадрокоптер, який передано у користування Національної поліції України. Крім того, працівники та студенти займаються волонтерською діяльністю автономно від закладу (плетуть маскувальні сітки, переказують кошти на потреби армії, долучаються до операцій українського кібервійська, надають житло переселенцям, організовують всеукраїнські музично-культурні проекти). Колектив коледжу також допомагає колегам із закладів культури зі збереженням культурних цінностей.
Значний внесок на підтримку армії зробили обласна організація профспілки лісівників та управління лісового господарства. Крім перераховання коштів на рахунок ЗСУ, відправили гуманітарної допомоги майже на 250 тис. грн. (продукти харчування, засоби гігієни та ін.). Для тероборони Кіровоградщини виділили майже на 1 млн. грн. лісопродукції. А Чорноліський лісгосп прийняв та розмістив групу переселенців.
Обком профспілки працівників освіти і науки спільно з районними та первинними профорганізаціями перерахували на потреби армії понад 300 тис. грн. Крім того, Піщанобрідський аграрний ліцей взяв на себе обов'язок готувати страви та випічку для територіальної оборони. Активно підключилися до підтримки армії адміністрація та профкоми викладачів і студентів Національного педагогічного університету. Значні суми перерахували у фонд ЗСУ. У гуртожитку приймають і поселяють переселенців, 2 їдальні готували страви для учасників тероборони і вимушено переселених осіб. Члени профспілки організували майстерню і шиють необхідні речі для потреб військових.
Чимало працівників АТ «Ельворті» виявили бажання служити у теробороні. Із профспілкових коштів виділено майже 100 тис. грн. для придбання для них обмундирування та радіоприладів. Значну суму перерахували у фонд ЗСУ профком єдиної профорганізації «Гідросила» та адміністрації підприємств. Крім того, їдальня «Гідросили», щодня готує обіди та розвозить на блокпости.
Понад 110 тис. грн. перерахував для ЗСУ обласна організація профспілки працівників державних установ. Крім того, кожна первинна профорганізація зробила власний внесок. Активну позицію зайняли працівники, у т. ч. профорганізація, управління Східного офісу Держаудитслужби в області, які фахово плетуть маскувальні сітки на спеціальне замовлення та готують страви для блокпостів. Відчутний вклад у наближення перемоги вносять працівники департаменту соціального захисту населення ОВА - разом з первинною організацією профспілки. У всіх інтернатних закладах створили місця для переселенців з «гарячих» міст. Крім того, працівники департаменту безпосередньо працюють з прибулими – чергують у відповідному штабі і надають допомогу у розселенні приїжджих.
Вагомий внесок на підтримку армії робить обком профспілки працівників охорони здоров'я. Крім перерахованих коштів, займаються волонтерством. Так, з перших днів війни заступник голови обкому профспілки Вікторія Однобочко працює у волонтерському центрі «Козачий острів», який надає конкретну допомогу ЗСУ.
Особливої ваги у цей час набуває інформаційна діяльність. ФПО та її членські організації постійно та оперативно висвітлюють актуальні питання щодо діяльності профспілкових організацій області в умовах воєнного стану у пресі, на веб-сторінках та у радіопрограмі «Новини профспілок області», яка щотижня звучить на Суспільному радіомовленні Кропивницький.
Максим Баланенко,
Голова ФПО
P.S. Варто зазначити, що Голова ФПО Максим Баланенко - частий гість радіо та телеефірів на Суспільному мовленні.

 

До уваги керівників членських організацій та членів профспілок!

До уваги керівників членських організацій та членів профспілок!
Міністерство економіки України створило чат-бот @TrudEconomBot, за допомогою якого користувачі зможуть знайти інформацію про організацію трудових відносин під час війни.
У сервісі за розділами систематизовано відповіді на поширені запитання щодо особливостей надання відпусток, оплати праці, ведення документації тощо під час воєнних дій. Сервіс доступний у Telegram. Для початку використання необхідно натиснути "start" та обрати необхідний розділ.
Розгорнуті відповіді на питання щодо трудових відносин під час воєнного стану також опубліковані на сайті Міністерства економіки України за посиланням:https://me.gov.ua/Documents/List?lang=uk-UA&id=316d6215-7fd2-4e9b-b6a5-e8833d29f065&tag=TrudoviVidnosiniVUmovakhVonnogoStanu
З метою поширення інформації з питань праці Державна служба України з питань праці також запустила Telegram чат-бот для оперативного отримання відповідей на поширені запитання з трудового законодавства. Для зручності використання у боті консультації зібрані за розділами законодавства.
Крім того, Держпраці створила інформаційний портал про трудові відносини в умовах воєнного стану. За допомогою порталу легко знайти контакти, за якими можна в телефонному чи іншому доступному режимі отримати консультацію з питань застосування законодавства і відповіді на найпоширеніші питання.
Окремим завданням порталу є надання інформаційних послуг релокованим підприємствам: від оформлення трудових відносин, оплати праці, звільнення, переведення, оголошення простою, обліку робочого часу до організації безпечного ведення робіт, створення безпечних та здорових умов праці, надання адміністративних послуг тощо. Для цього достатньо заповнити форму з мінімальною інформацією про підприємство і відповідні фахівці зв'яжуться та нададуть консультаційну допомогу саме з тих питань, які цікавлять роботодавця.
Також відповіді на питання щодо трудових відносин розміщені на сайті Держпраці за посиланням: https://dsp.gov.ua/category/zdiisnennia-derzhavnoho-kontroliu-za-doderzhanniam-zakonodavstva-pro-pratsiu/.
Джерела: офіційні веб-сайти Мінекономіки (https://www.me.gov.ua/) та Держпраці (https://dsp.gov.ua/)
Департамент охорони праці ФПУ

 

Нові зміни до Закону

Нові зміни до Закону
5 квітня 2022 року Г. Третьякова та інші нардепи зареєстрували у ВРУ законопроєкт №7251 "Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин".
Як зазначено у пояснювальній записці, метою законопроєкту є вирішення проблем, які виникають на сьогодні в частині організації трудових відносин в умовах воєнного стану, подолання старих законодавчих прогалин та усунення колізій, які на сьогодні створюють суттєві перешкоди як для роботодавців, так і для працівників в частині побудови та ефективного функціонування ефективної системи управління трудовими ресурсами.
Документ покликаний суттєво оптимізувати, зробити більш простою та зрозумілою у застосуванні сучасну систему законодавства про працю, усунути потенційне виникнення трудових спорів у зв'язку з наявними законодавчими прогалинами у регулюванні трудових відносин.
У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Які зміни пропонуються?
1. Установити, що на час оголошення воєнного або надзвичайного стану усі повідомлення та документи з питань трудових відносин, накази (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу можуть здійснюватися та вестися в електронній формі з використанням технічних засобів електронних комунікацій або шляхом відправлення електронних носіїв, на яких записано цей документ, відповідно до законодавства у сфері електронного документообігу.
2. Запровадити додаткову підставу для звільнення працівника - неможливість забезпечувати працівникові умови праці, внаслідок того, що необхідні для виконання роботи зазначеним працівником виробничі, організаційні, технічні потужності, засоби виробництва або майно власника, або уповноваженого ним органу знищені в результаті бойових дій, а також ввести особливу процедура вивільнення таких працівників.
3. Жахливі наслідки війни та наявність великої кількості її жертв зумовлюють введення додаткової підстави для розірвання трудового договору - відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці.

Детальніше...

 

Люди особливого ґатунку

Люди особливого ґатунку
Сьогодні не тільки воїни Збройних сил України викликають захоплення, а й волонтери, які виконують благородну місію, активно підтримуючи армію. Це особлива когорта людей, яка за покликом серця реагує на біду і добровільно підставляє і плече, і долоні тому, кому болить.
Марина Машина раніше працювала у сфері спорту, займалася розвитком олімпійського виду спорту – спортивними танцями. Тепер, як і всі українці, чекає на перемогу, щоб продовжити улюблену справу. І вихованці чекають. Але то буде в мирний час, а у воєнний – інші помисли. З першого дня розв'язаної росією війни не могла сидіти у чотирьох стінах, хотілося знайти собі застосування. І пришла у волонтерський центр на Козачий острів. Тут був лише один намет, але потихеньку приєднувалися люди, які теж хотіли бути корисними у цій ситуації.
Зараз – це вже команда, яка пройшла адаптацію, знає своє покликання. Кожен знайшов свою нішу, і вже не чекає, поки йому дадуть завдання, а сам розуміє, що робити. І навіть мислить наперед, відчуваючи, що потрібно хлопцям на фронті. «Це першочергове завдання нашого волонтерського центру – допомагати ЗСУ. На нашій базі зібрано те, що приносять небайдужі кропивничани: пенсіонери, жінки з дітьми. Малеча передає воїнам свої малюнки. Волонтери постійно на своєму акаунті виставляють те, що потрібно армійцям. Люди відгукуються і несуть необхідне. А наше завдання – усе систематизувати і відправити у потрібному напрямку: що на військові потреби, що – для переселенців. Тут є склад, де переселенці можуть одягнутися, підкріпитися. Нещодавно навіть польову кухню облаштували».
Зараз база на острові розширилася. Завдяки ініціативним хлопцям поставили два намети-склади. Обзавелися швейними машинками і тепер дівчата шиють розгрузки, спеціальні подушечки для сидіння та багато іншого. Вирішують питання, що в можливостях волонтерів, для забезпечення воїнів ЗСУ.

Останнє оновлення (Четвер, 07 квітня 2022, 10:50)

Детальніше...

 

Шановний Андрію Павловичу!

Шановний Андрію Павловичу!
Від імені численної профспілкової родини Кіровоградщиниimages 8 937e0
і від себе особисто вітаю Вас з Днем народження!
У цей непростий для країни час Вам довірено високу місію – керувати обласною військовою адміністрацією, і ви з честю з нею справляєтеся. Життя неспроста вивело Вас на високу професійну вершину. Ви - мудрий керівник, високий професіонал, талановитий організатор і просто чудова людина, тож з Вашою участю Кіровоградщина рухається у правильному напрямку. Ми пишаємося таким соціальним партнером, як Ви! У будь-яких ситуаціях ми знаходимо порозуміння і підтримку, за це велика Вам дяка. Нам імпонує Ваша небайдужість на будь-якій посаді та Ваше соціальне мислення.
Від усієї душі бажаємо Вам доброго здоров'я, гарних здобутків, вдалих проектів, родинного і професійного благополуччя! Хай кожен день буде вагомим внеском у загальнодержавну справу та наближає до реалізації задуманого – до перемоги! Миру і злагоди Вашій родині та усій Україні!

З повагою
Голова Федерації профспілок
Кіровоградської області                                   Максим Баланенко

 

Президентові Міжнародної конфедерації

Президентові Міжнародної конфедерації профспілок п.Аюбі
Генеральному секретареві Міжнародної конфедерації профспілок п.Барроу
Членам Генеральної Ради Міжнародної конфедерації профспілок
Членським організаціям Міжнародної конфедерації профспілок
Відкрите звернення
Профспілкові об'єднання України, які є членськими організаціями Міжнародної конфедерації профспілок (МКП), глибоко обурені порядком ведення та перебігом засідання Генеральної Ради МКП 28 березня 2022 року, яке було присвячено розгляду надзвичайної критичної ситуації, викликаної війною, яка розв'язана та ведеться російською федерацією проти України на території України та відкрито, беззастережно і однозначно підтримується федерацією «незалежних» профспілок цієї країни (фнпр).
Обурення, зокрема, викликає необґрунтоване інформування головуючими Аюбою та Шарон учасників засідання про наявність або відсутність підтримки окремих пропозицій, а також порядок ведення, розгляду пропозицій членських організацій щодо рішення Генеральної Ради з питання, що обговорювалось. Порядок демократичного прийняття рішень, визначений статутними документами МКП та іншими міжнародними демократичними стандартами, було спотворено, а саме: за основу була взята пропозиція, внесена в останню чергу без голосування за попередньо внесені пропозиції.
Пропозиція Української сторони щодо прийняття Генеральною Радою МКП у порядку передбаченому статтею IV(а) рішення про призупинення членства у МКП фнпр як організації, що своєю послідовною та неприхованою підтримкою агресора підтвердила свою невідповідність основним статутним положенням та цілям діяльності МКП, була завчасно внесена українськими профспілками письмово (лист ФПУ від 27.02.22, КВПУ від 26.02.22, спільні листи ФПУ/КВПУ/ВОСТ «ВОЛЯ» від 15.03.22 і 24.03.22). Також вона була озвучена представниками України на засіданні Генеральної Ради 07.03.22 р., а також, у виступах на засіданні 28.03.22 р., члена Генеральної Ради МКП, Голови ФПУ Григорія Осового та Віце-Президента МКП, Голови КВПУ Михайла Волинця. Зазначена пропозиція, попри очевидні протести членів Генеральної Ради, а також повторну вимогу Григорія Осового, на голосування поставлена не була.
Вважаємо, такий порядок проведення засідання та ухвалення рішення є прямим порушенням норм статей XXIV (a) та (b) (щодо формування порядку денного та прийняття рішень на засіданнях), XXV (d) (щодо прав та обов'язків членів Виконавчого Бюро МКП), XXVI (щодо робочих органів Генеральної Ради МКП).
Окреме непорозуміння викликає зміст рішення, яке було оголошено на засіданні 28.03.22р. ухваленим. В ході засідання голова фнпр михайло шмаков у своєму виступі, у стилі брехливої агресивної російської державної пропаганди, беззастережно, безапеляційно та однозначно підтвердив попередні заяви та дії фнпр на підтримку війни російської федерації проти України, яка, дійсно, була одностайно засуджена всіма без виключення виступаючими на засіданні, включаючи Президента Аюбу та Генерального Секретаря Барроу. Так само, слова про безкомпромісне та беззастережне засудження Організацією згаданої війни, судячи з заяв головуючих на засіданні, мали стати основою Резолюції МКП, яка була оголошена на засіданні прийнятою. Відповідно, виникають питання: що саме має підтвердити або спростувати утворена комісія, за наслідками виступу михайла шмакова, який вчергове очно підтвердив підтримку війни організацією, яку він представляє?
Також хотілося б почути коментарі головуючих на засіданні стосовно оцінки рішень міжнародних організацій, ухвалених з приводу ситуації в Україні, наприклад, Генеральної Асамблеї ООН, Міжнародного Суду ООН, Адміністративної ради МОП, прихильність та підтримку дій яких, відповідно до прямих норм Конституції МКП, має у своїй діяльності демонструвати організація, проте сам факт спроби створити додаткову комісію з оцінки ситуації, щодо якої такі рішення винесені, свідчать про неповагу до них.
З огляду на вищенаведене, профспілкові об'єднання України, що є членськими організаціями МКП
1. Вважають рішення, яке було оголошено головуючими на засіданні 28.03.22р. Генеральної Ради МКП у якості такого, що прийнято одностайно, невідповідним дійсному волевиявленню, статутним документам, принципам демократії та відкритості та, де факто і де юре не ухваленим.
2. Висловлюють щиру вдячність членським організаціям МКП та їх представникам у складі Генеральної Ради, які у своїх виступах підтримали пропозицію Української Сторони щодо зупинення членства фнпр у МКП та наполягали на винесенні його на голосування у порядку передбаченому статутними документами МКП.
3. Користуються своїм правом дійсних членів МКП на своєчасне внесення проектів рішень Генеральної Ради у порядку передбаченому статутними документами МКП, враховуючи
a. всебічне обговорення питання на засіданні,
b. чітке встановлення в ході засідання 28.03.22р. підтвердження незмінності позиції фнпр щодо підтримки збройної агресії,
c. відсутність легітимно прийнятого рішення та те, що засідання не було завершено,
наполягають на проведенні до 04.04.22р. голосування по внесеному Україною проекту рішення щодо зупинення членства фнпр як організації, яка своїми заявами та діями послідовно підтвердила свою невідповідність цілям та статутним положенням МКП.
4. В разі нереагування, залишають за собою право всіма доступними демократичними шляхами, зокрема, через проведення двосторонніх та багатосторонніх заходів із залученням інших членських організацій МКП
a) домагатись відновлення дотримання робочими органами та посадовими особами Конфедерації засадничих цілей діяльності, визначених статутними документами, неухильної поваги до демократії, миру та прав людини,
b) сприяти максимальному наближенню термінів проведення Конгресу МКП із внесенням питань оновлення робочих органів Конфедерації та виключення фнпр.

Григорій Осовий, голова ФПУ

Михайло Волинець, голова КВПУ

Олександр Джулик, Президент ВОСТ «ВОЛЯ»

 

Шановна Марино Іванівно!

Шановна Марино Іванівно!
Сердечно вітаємо Вас із вагомою, ювілейною датою на Вашому особистому календарі!images 9 1f7e6
Ви багато років незмінно торуєте стежку до управління лісового господарства в області, яке стало для Вас другою домівкою. Віднедавна доля вивела Вас на профспілковий олімп, адже лісівники довірили Вам захищати їхні інтереси. І Ви з честю виконуєте цю почесну місію.
Озираючись на пройдений Вами шлях, можна з упевненістю сказати, що і фахова, і профспілкова робота – це Ваша доля, Богом обране робоче місце, де реалізуєте себе як фахівець, організатор, боєць, натхненник усіх цікавих починань.
Доля дала Вам багато: улюблену справу, дружну родину, міцний характер, вірних друзів. Віримо: так буде завжди, а добро, яке Ви випромінюєте і притягуєте у свою ауру, тільки примножуватиметься!
Зичимо Вам міцного здоров'я і довголіття, духовних і фізичних сил, невичерпної життєвої наснаги, тепла і затишку у Вашій оселі. Нехай роки залишають тільки світлі спогади, а майбутнє дарує ще багато щасливих літ, сповнених радості, добра і надії! А найголовніше сьогодні - миру Вашій родині та усій країні!
З повагою
Голова Федерації профспілок області     Максим Баланенко

 

Діяти на користь працівника

Діяти на користь працівника277457064 498275845268925 8339968601658102135 n 80dd8
Відбувся вебінар, під час якого фахівці Федерації профспілок України висвітлили рекомендації та коментарі до Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". У заході взяли участь представники Федерації профспілок області та її членських організацій.
Мова йшла про те, як застосовувати цей закон на практиці, оцінювати, як діяти на конкретних підприємствах, в організаціях, закладах. До кожної статті треба підходити виважено і обережно. Якщо записано «може встановлювати», то це є предметом обговорення з профкомом. 277408556 672840150585841 2367639840605726876 n 67cfeНаприклад, «може встановлювати випробувальний термін». Він вводиться не для привілеїв роботодавця, а для досягнення цілей, які стоять перед державою у період воєнного стану.
Цим законом даються великі права профспілкам. В першу чергу - щодо здійснення громадського контролю, тому потрібно відстежувати, де роботодавці маніпулюють чи зловживають, моніторити застосування закону і тісно співпрацювати з роботодавцями у кожному конкретному випадку. Обов'язково роботодавці повинні повідомляти профспілкові організації про наступне вивільнення, щоб не було «усіх під одну гребінку». P20331-100358 f77d1Обережно треба підходити до статті, де йдеться про збільшення тривалості робочого часу, адже логічно тоді відповідно повинна зростати оплата праці. Якщо пропонується не збільшувати оплату праці, то роботодавці мають переглянути норми праці та інтенсивність.277181145 503337531396333 703388183512149086 n 2fd1d277378791 3025666107683835 8183522130406493545 n bde08
Зверталася увага на ті норми закону, які стосуються повідомлення профорганізацій про наступні дії роботодавців. Все має бути обумовлено, тобто у цих непростих умовах потрібно діяти на користь працівника.277368935 1127304224759952 7978915102366901544 n 86299277404206 389955672636818 8011135570879748196 n 54590

 

Соціальний діалог – в дії

Соціальний діалог – в дії
До ФПО звернувся обком профспілки працівників енергетики та енерготехнічної промисловості на прохання керівництва одного з підприємств області вирішити його проблему щодо отримання державного замовлення на виготовлення продукції для армії та житлового будівництва.
Враховуючи, що вирішенням цієї проблеми сьогодні займається обласна військова адміністрація, Федерація профспілок області, керуючись Територіальною угодою, запропонувала ОВА щодо надання практичної допомоги підприємству.
Приємно повідомити, що проблему вирішено, причому в короткі строки. Підприємство буде забезпечено роботою і збереже робочі місця.
Федерація профспілок області

 

Завдання профспілок – не допустити зловживань

Завдання профспілок – не допустити зловживаньphoto5341462822887996046 6ad4b
Як відомо, 15 березня ц. р. було прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного часу». Про особливості трудових відносин у період воєнного часу йшла мова у радіопрограмі «Радіодень» на суспільному радіо Кропивницький. В обговоренні взяли участь голова ФПО Максим Баланенко та начальник відділу з питань експертизи праці управління Держпраці в області Олена Хіміч.
Максим Баланенко наголосив, що цим законом вводиться багато обмежень – спрощення самої процедури трудових відносин. Ці обмеження, які є в цьому законі, вичерпні, в інших випадках діє КЗпП. Профспілки, в першу чергу турбує те, що можуть бути зловживання з боку роботодавців. Це стосується і тривалості робочого часу, і порядку звільнення працівників. І такі сигнали вже є.
Голова ФПО зазначив, що рішення щодо конкретних обмежень має бути об'єктивно вмотивованим забезпеченню цілей введення воєнного стану. Не можна, наприклад, сказати бібліотекарю сільської бібліотеки, що вона повинна працювати не 5, а 6 робочих днів з відповідною оплатою праці. Все має бути вмотивованим.
Всі зміни, які відбуваються на підприємствах, установах і організаціях, незалежно від форм власності, повинні погоджуватися з профспілковою організацією. І тоді приймається рішення. Якщо немає профорганізації – з представником трудового колективу.
У радіопрограмі йшла мова також про те, що законом введено мораторій на перевірки. Тобто єдиним органом, який може контролювати трудове законодавство – є профспілки. Громадський контроль, який регламентується відповідними законодавчими актами, профспілки здійснювали і раніше і це право ніхто не забирав. Тому вони продовжують здійснювати перевірки щодо дотримання трудового законодавства відповідно до нових реалій.
Максим Баланенко підкреслив, що цей закон покликаний врегулювати деякі аспекти трудових відносин і жодним чином не надає роботодавцям захмелілих прав, якими вони можуть огульно користуватися без співпраці з трудовим колективом і профспілковою організацією. Якщо працівники вбачають у ставленні керівника порушення закону, вони можуть звертатися до ФПО або його членських організацій.