Архів новин
2022
Грудень
ПнВтСрЧтПтСбНд
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

Співпраця: ФПО і управління Держпраці в області

Співпраця: ФПО і управління Держпраці в області

"Виходь на світло!»
Задекларована праця захищає твоє майбутнє!
Роз'яснення, поради, рекомендації, повідомлення про зміни у трудових відносинах у воєнний час на сайті Держпраці: http://surl.li/cizdz та на інформаційному порталі Держпраці: www.pratsia.in.ua

GTL Infographic 2 2022 db38f

 

Співпраця: ФПО і управління Держпраці

Співпраця: ФПО і управління Держпраці
Третій тиждень інформаційної кампанії
Держпраці на Кіровоградщині
Результат: більше 600 відвідувань роботодавців і близько 300 неоформлених працівників.
Фахівці Держпраці на Кіровоградщині з 1 липня, початку інформаційної кампанії «Виходь на світло», спрямованої на попередження нелегальної праці, провели 605 інформаційних відвідувань підприємств та ФОП і виявили 261 неоформленого працівника.
Інспектори відвідали заклади торгівлі, організації харчування, надання послуг, підприємства легкої промисловості, транспорту та сільськогосподарської галузі.
Під час заходів інформаційної кампанії «Виходь на світло»державні інспектори роз'яснюють, як правильно організовувати трудові відносини під час війни, надають консультації, роз'яснюють переваги легальної праці.
Роботодавців найбільше цікавили питання щодо прийому на роботу та звільнення, працівників – виплати заробітної плати, надання відпусток, тривалості робочого часу тощо.
Також фахівці поінформували, що набрав чинностіЗакон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», якийдозволяє проведення позапланових перевірок з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.
За наслідками відвідвідувань з багатьма нелегальними працівниками роботодавці офіційно оформили трудові відносини.

294817790 727438638474537 5724798261886138636 n d6881

Більше про трудові відносини під час війни – на сайті Держпраці https://cutt.ly/uLmHcli та на інформаційному порталі Служби https://pratsia.in.ua

 

Дружні оплески спортсменам і тренерам

Дружні оплески спортсменам і тренерамP20719-132743 1e392

У Федерації профспілок області відбувся спортивно-благодійний спільний захід з нагоди Дня тренера України.
З вітальними словами до учасників звернулися начальник управління молоді і спорту Кропивницької міської ради Вячеслав Гурський та голова фонду «Мир та добробут», пастор церкви «Перемога» Юрій Демідов.P20719-132856 9e8d5
Під час заходу свої спортивні здобутками продемонстрували не тільки юні гімнастки КДЮСШ №3, вихованці відділення таеквондо КДЮСШ №2, відділення гирьового спорту КДЮСШ №1 під керівництвом відомого тренера Сергія Шевченка, а й переселенці. І тренери-викладачі, і діти-спортсмени, які були вимушені залишити свої затишні оселі, улюблені спортмайданчики, діти-сироти та діти з обмеженими можливостями, знайшли тимчасову прописку у Кропивницькому.P20719-130547 e331d
Дитячо-юнацькі спортивні школи Кропивницького гостинно відчинили двері своїх залів переселенцям з Харкова, Краматорська, Маріуполя, Херсона та інших міст, аби ті могли займатися улюбленими видами спорту. З ними самовіддано працюють фахівці своєї справи, чия професія гідна найвищих похвал – це тренери-викладачі.P20719-131049 24b5b
Глядачі із захопленням сприймали чудові виступи юних спортсменів, супроводжуючи їх дружними оплесками. Варто зазначити, що майже усі виступи мали патріотичне спрямування.
На завершення заходу юним спортсменам були вручені подарунки від благодійного фонду «Мир та добробут».
Прес-центр ФПО

 

Шановний Леоніде Олексійовичу!

Шановний Леоніде Олексійовичу!images 9 9da4a
Прийміть найкращі вітання-побажання з нагоди Вашого дня народження!
Багато років Ви незмінно торуєте стежку до Будинку профспілок, до обраного робочого місця і виконуєте високу місію: захищаєте права та інтереси спілчанської родини. Ви стали для них підтримкою, порадником, рятівною соломинкою у цьому непростому житті, за що Вам велика вдячність.
Бажаємо і далі упевнено вести свій корабель під назвою «Обком профспілки працівників автомобільного та сільськогосподарського машинобудування» правильним соціальним курсом. А для цього потрібне здоров'я, чого Вам і бажаємо. Щастя Вам – професійного і особистого, сили – моральної і фізичної, удачі – у великих і малих справах! Хай удача супроводжує Вас у всіх Ваших справах! Миру і злагоди Вашому дому та усій Україні!
З повагою
Голова ФПО           Максим Баланенко

 

Як змінюються трудові відносини в час війни?

Як змінюються трудові відносини
в час війни?IMG 20220712 110418 c9fca
12 липня 2022 року у ФПУ відбувся Zoom-вебінар на тему: «Врегулювання трудових відносин під час воєнного стану: новації».
У вебінарі взяли участь керівники та представники членських організацій ФПУ, Голова ФПУ Григорій Осовий, заступник Голови ФПУ Олександр Шубін.
На початку роботи було наголошено, що введення в Україні воєнного стану зумовило виникнення та збільшення питань, пов'язаних з організацією та урегулюванням трудових відносин у цих надзвичайних умовах.
Прийняття Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» No2136-ІХ дозволило частково вирішити гострі питання щодо взаємодії роботодавця та працівників у період воєнного стану. Однак, законотворчі процеси супроводжувалися постійним внесенням змін у трудове законодавство, останніми з яких є ухвалення 1 липня ц.р. законопроєкту №7251 «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин».
Прийняття цього Закону покликано оптимізувати порядок взаємодії між працівником та роботодавцем в умовах воєнного стану, усунути потенційне виникнення трудових спорів у зв'язку з наявними законодавчими прогалинами у регулюванні трудових відносин.
Зі змінами, що вносить цей закон до трудового законодавства, учасників вебінару ознайомили фахівці Департаменту правового захисту апарату ФПУ. Було зазначено, що Законом передбачається внесення змін до Кодексу законів про працю України, законів України, «Про оплату праці», «Про відпустки», «Про запобігання корупції» та «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Було акцентовано, що під час попереднього розгляду цього законопроекту на засіданнях робочих груп при Комітеті ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, профспілки пропонували поправки, спрямовані на захист прав працівників. Значна кількість поправок від народних депутатів України (в т.ч. підготовлених і внесених за пропозиціями від профспілок) та підтриманих представникам об'єднаних профспілок, була врахована.

Детальніше...

 

У пріоритеті - захист соціально-економічних прав працівників та підтримка армії

У пріоритеті - захист соціально-економічних прав працівників
та підтримка арміїphoto 5343837914032880709 y 1 5540e
Які завдання ФПО, її членських організацій щодо забезпечення трудових і соціально-економічних прав працівників в умовах воєнного стану? Це питання розглядалося на засіданні президії Федерації профспілок області. Голова ФПО Максим Баланенко поінформував, що з перших днів війни ФПО та її членські організації внесли корективи у свою діяльність, додавши до основної роботи щодо захисту трудових і соціально-економічних прав спілчан, підтримку ЗСУ та територіальної оборони. Чимало працівників різних установ, підприємств і організацій пішли захищати країну зі зброєю в руках. Профкоми спільно з роботодавцями всіляко підтримують їх матеріально, у тому числі у забезпеченні необхідними обмундируванням. Загальна сума підтримки ЗСУ та тероборони – 3 млн. грн.photo 5343837914032880719 y 73bdd
У соціально-економічному плані пріоритетним завданням ФПО і її членських організацій є збереження трудового потенціалу, сприяння забезпечення виробничої діяльності підприємств і організацій області, здійснення оперативного виявлення проблемних питань та причин, що перешкоджають їх роботі, внесення пропозицій до органів виконавчої влади щодо їх вирішення.
Наразі ФПО відпрацьовує шляхи співпраці з Кіровоградським обласним відділенням УСПП щодо участі у роботі Антикризового штабу, мета якого – розв'язання конкретних проблем з адаптації вітчизняної економіки до воєнних умов та відновлення звільнених та постраждалих територій.
Сьогодні через скорочення виробництва зменшується чисельність працюючих. У службі зайнятості області зареєстровано майже 12 тисяч безробітних, а кількість вакансій складає лише 800 одиниць, на 1 вакансію припадає 14 осіб.
Значна частина діючих підприємств області не може платити працівникам заробітні плати на довоєнному рівні та в установлені законодавством строки. Станом на 01.05.2022 року заборгованість із виплати зарплати - 17,3 млн. грн. Порівняно з початком року борги збільшились на 13,4 млн. грн., або у 4,5 рази.photo 5343837914032880712 y 593d9
Найбільше занепокоєння викликає ріст заборгованості на підприємствах системи охорони здоров'я, на яких борги становлять 5,4 млн. грн.
Більше 5 млн. грн. склали борги на ДП «Дирекція КГЗКОР», яке безпідставно залишено без фінансування з держбюджету. За рішенням обласної комісії з питань погашення заборгованості із зарплати, членом якої є голова ФПО, направлено звернення до відповідних державних органів виконавчої влади по вирішенню порушених проблем. Аналогічне звернення направлено Президією ФПО Мінстратегпрому України.
За оцінками вітчизняних експертів, у цілому рівень середньої зарплати в Україні найближчим часом може впасти на третину, а у разі довготривалого конфлікту 90 % українців зіткнуться з бідністю.
Аналогічна ситуація і в області. Вже зараз окремі роботодавці області використовуючи права, надані їм Законом України №2136, - без попереджень переводять працівників на неповний робочий час, зменшують розмір зарплати.photo 5343837914032880714 y f12aa
Воєнний стан вніс корективи у чинне законодавство у сфері колективно-договірного регулювання, надавши право роботодавцям ініціювати призупинення низки положень колективного договору. У зв'язку з цим, профорганізації активізували співпрацю з роботодавцями з метою утримання від односторонніх дій у трудових відносинах з працівниками та припинення дії окремих положень колективного договору.
Більш того, Законом України від 12.05.2022 №2253 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників» внесено зміни, зокрема, до ЗУ «Про колективні договори і угоди», яким дія галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень може бути поширена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин, на всіх роботодавців незалежно від форми власності, які провадять свою діяльність у відповідній галузі. І цією нормою треба користуватися, якщо дозволяє економічний стан підприємства.
Одним із пріоритетних напрямів роботи ФПО в умовах воєнного стану залишається моніторинг, відстоювання прав працівників і профспілок під час узгоджувальних процедур у комітетах парламенту щодо проєктів актів законодавства, робота з народними депутатами Кіровоградщини.photo 5343837914032880722 y 6a4f6
Так, розглянувши на своєму засіданні проєкт ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність», Президія ФПО визнала його неприйнятним і звернулась до народних депутатів України від Кіровоградщини не голосувати за цей законопроєкт. Наразі готується звернення до народних депутатів щодо неприйняття законопроєкту «Про внесення змін до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (нова редакція) та інших законодавчих актів України)», №3663 від 15.06.2020р. Основні зміни у цьому законопроєкті - це норми щодо приєднання Фонду соціального страхування до Пенсійного фонду України. І цього не можна допустити.
Прихильники проведення ліберальних реформ у сфері праці не полишають спроб внести нові законодавчі ініціативи, які зачіпають права та інтереси працівників і профспілок. Скориставшись обмеженнями конституційних прав громадян на мирні зібрання і страйк в умовах воєнного стану в Україні, вони лобіюють прийняття законопроєктів, спрямованих на руйнацію збалансованих трудових відносин та нівелювання захисної функції профспілок.
У зв'язку з вищезазначеним, відповідно до Стратегічних напрямів діяльності Президія ФПО, зокрема, постановила: визнати, що Федерація професійних спілок Кіровоградської області вживає заходи щодо забезпечення трудових і соціально-економічних прав працівників в умовах воєнного стану, підтримки ЗСУ та територіальної оборони і вважає цей напрямок роботи пріоритетним, тобто. продовжити надання допомоги ЗСУ, теробороні. Президія також постановила сприяти відновленню діяльності підприємств, збереженню робочих місць, забезпеченню гідних умов праці, економічній стабілізації та наступному післявоєнному відновленню, підтримці зайнятості населення, а також розвитку соціального діалогу з метою реалізації спільних завдань в умовах воєнного стану та повоєнної відбудови економіки області.
Під час засідання Президії начальник обласного відділення НСПП Оксана Крайносвіт вручила Свідоцтва про репрезентативність голові ФПО Максиму Баланенку, головам обкомів профспілок працівників АПК Миколі Чуйку, працівників ЖКГ Ользі Глущенко, будівництва і промбудматеріалів Сергію Дергачову , а заступнику голови ФПО Оксані Терлецькій - посвідчення посередника, тобто її внесено до Списку посередників, які мають право залучатися до участі в роботі примирної комісії по вирішення колективного трудового спору (конфлікту).

 

На Кіровоградщині стартувала інформаційна кампанія «Виходь на світло»

На Кіровоградщині стартувала інформаційна кампанія «Виходь на світло»291488694 404660818371455 940498145683175973 n 69f3c
Її мета, як уже зазначалося. - подолання незадекларованої праці та підтримка економіки України.
В рамках кампанії фахівці Управління Держпраці у Кіровоградській області провели 47 роз'яснювальнювальних заходів серед працівників та роботодавців закладів торгівлі та громадського харчування обласного центру. Виявляється, що деякі продовжують працювати, але при цьому уникають належного оформлення трудових відносин та сплати податків. З початку кампанії виявлено 38 неоформлених працівників. Інформацію передано до ДПС в області для вжиття відповідних заходів.
Кампанія реалізується за підтримки проекту ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці».
Більше про трудові відносини під час війни на https://pratsia.in.ua/

 

Шановні кооператори Кіровоградщини! Шановні спілчани!

Шановні кооператори Кіровоградщини! Шановні спілчани!index f0e19
Щиро вітаємо Вас із професійним святом –
Міжнародним днем кооперації!
Сьогодні діяльність кооператорів вносить вагомий вклад в організацію торговельного обслуговування сільського населення, сприяє впровадженню економічних та соціальних реформ, розвиткові підприємницької ініціативи, задоволенню потреб людей у якісних товарах і послугах, у цілому створює умови для підвищення добробуту споживачів.
На шляху свого історичного розвитку кооперація пройшла періоди піднесення, спаду, розквіту та різноманітних випробувань на життєздатність. Завдяки невтомній праці багатьох поколінь споживчій кооперації області створена значна матеріально-технічна база, що стала важливою складовою частиною соціальної інфраструктури села.
Цьогоріч свято відзначається у суворих випробуваннях воєнного часу. Але і в цей непростий для країни період облспоживспілка довела свою відданість справі та Україні, – надаючи усіляку допомогу її Збройним силам і територіальній обороні.
Особливі, теплі вітання надсилаємо обкому профспілки працівників споживчої кооперації, який непохитно стоїть на захисті прав спілчан, тобто кожного працівника системи.
Прийміть нашу глибоку вдячність за наполегливу працю та відданість системі споживкооперації. Щастя вам, здоров'я, благополуччя, фінансової стабільності й упевненості у завтрашньому дні! Миру і злагоди – у кожну домівку та у всю Україну!
З повагою
Голова ФПО          Максим Баланенко

 

Шановні колеги! Шановні спілчани!

Шановні колеги! Шановні спілчани!
Щиро вітаємо Вас із державним святом - Днем Конституції!images aa636
У 1996 році українські громадяни отримали Основний закон, який гарантував їм права та свободи, остаточно закріпив незалежність нової європейської держави, її суверенітет і територіальну цілісність. Це також стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.
Нехай демократичні засади, що закріплені в Конституції, стануть реаліями нашого сьогодення, а дух законності прийде до серця кожного громадянина нашої країни. Бажаємо, щоб мир і злагода сприяли подальшій розбудові правової держави! Миру всім нам, розквіту та перемоги над ворогом!
З повагою
Голова ФПО                 Максим Баланенко

 

Дія галузевої (міжгалузевої) угоди може бути поширена на всіх роботодавців, які провадять свою діяльність у відповідній галузі

Дія галузевої (міжгалузевої) угоди може бути поширена на всіх роботодавців, які провадять свою діяльність у відповідній галузі

 

Законом України від 12.05.2022 № 2253-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників» внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про колективні договори і угоди».

 Так, дія галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень може бути поширена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин, на всіх роботодавців незалежно від форми власності, які провадять свою діяльність у відповідній галузі/галузях (виді/видах економічної діяльності), у разі отримання відповідного спільного звернення від суб’єктів сторін цієї угоди та у разі, якщо угоду:

- укладено відповідно до цього Закону центральним органом (органами) виконавчої влади та репрезентативними суб’єктами сторін/сторони (у разі укладення угоди на двосторонній основі);

- зареєстровано без зауважень центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин.

Тобто сторони профспілок і роботодавців мають звернутися до Мінекономіки, за умов визначених законом, із проханням поширити дію галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень на всіх роботодавців, які провадять свою діяльність у відповідній галузі/галузях (виді/видах економічної діяльності).

Відповідно до вказаного закону, у тримісячний строк з дня набрання ним чинності (тобто до 27.08.2022) Кабінет Міністрів України має затвердити порядок поширення дій таких угод. Крім того, сторони галузевої (міжгалузевої) угоди та Мінекономіки, після прийняття відповідного рішення, поширюють на своїх сайтах інформацію щодо поширення дії галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень, на роботодавців, які визначаються за основним видом економічної діяльності, та є для них обов’язковими.

Раніше дія галузевих угод поширювалася лише на її підписантів. 

Нагадуємо, що  Закон України № 2253-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників», під час його розробки Урядом пройшов узгоджувальну нараду, пропозиції СПО об’єднань профспілок в ньому повністю враховано і він був підтриманий профспілками.

Управління соціального діалогу та

колективно-договірного регулювання апарату ФПУ

      

 

Останнє оновлення (Понеділок, 27 червня 2022, 08:17)

 

Роз'яснення

Роз'яснення щодо поширення дії галузевої (міжгалузевої) угоди
Законом України від 12.05.2022 № 2253-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників» внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про колективні договори і угоди».
Так, дія галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень може бути поширена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин, на всіх роботодавців незалежно від форми власності, які провадять свою діяльність у відповідній галузі/галузях (виді/видах економічної діяльності), у разі отримання відповідного спільного звернення від суб'єктів сторін цієї угоди та у разі, якщо угоду:
- укладено відповідно до цього Закону центральним органом (органами) виконавчої влади та репрезентативними суб'єктами сторін/сторони (у разі укладення угоди на двосторонній основі);
- зареєстровано без зауважень центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин.
Тобто сторони профспілок і роботодавців мають звернутися до Мінекономіки, за умов визначених законом, із проханням поширити дію галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень на всіх роботодавців, які провадять свою діяльність у відповідній галузі/галузях (виді/видах економічної діяльності).
Відповідно до вказаного вище закону, у тримісячний строк з дня набрання ним чинності Кабінет Міністрів України має затвердити порядок поширення дій таких угод.
Крім того, сторони галузевої (міжгалузевої) угоди та Мінекономіки, після прийняття відповідного рішення, поширюють на своїх сайтах інформацію щодо поширення дії галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень, на роботодавців, які визначаються за основним видом економічної діяльності, та є для них обов'язковими.
Зазначимо, що раніше дія галузевих угод поширювалася лише на її підписантів.
Нагадуємо, що Закон України № 2253-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників», що набрав чинності 27.05.2022 р., під час його розробки Урядом пройшов узгоджувальну нараду, пропозиції СПО об'єднань профспілок в ньому повністю враховано і він був підтриманий профспілками. Слід зазначити, що в цьому законі, зокрема, строк дії чинного колективного договору приведено у відповідність до норм Директиви Ради ЄС 2001/23/ЄС про наближення законів держав - членів, що стосуються охорони прав працівників у разі зміни власника підприємства, бізнесу чи їх частини.
Управління соціального діалогу та
колективно-договірного регулювання апарату ФПУ

 

Сплата членських профспілкових внесків під час простою

Сплата членських профспілкових внесків під час простою

Відповідно до частини першої статті 34 Кодексу законів про працю України (далі- КЗпП), простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Згідно зі частиною першою статті 113 КЗпП, час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Зауважуємо, що відповідно до частини четвертої статті 113 КЗпП, час простою з вини працівника не оплачується.

Отже, працівник під час простою залишається у трудових відносинах, роботодавець зобов’язаний нараховувати такому працівникові заробітну плату у розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки, проводити з неї всі необхідні відрахування до бюджету і страхових фондів, а також утримувати членські профспілкові внески та перераховувати їх на рахунок профспілки.

Роботодавець не має права відмовитись утримувати або затримувати перерахування цих коштів, оскільки в нього відсутні для цього правові підстави. У відповідності до частини 3 статті 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», за наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно та безоплатно утримує із зарплати й перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору або окремої угоди в терміни, визначені цим договором. Роботодавець не має права затримувати перерахування цих коштів.

Волевиявлення працівника викладено у заяві про відрахування членських профспілкових внесків.

Таким чином, якщо під час простою підприємства не з вини працівника він отримує заробітну плату у розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки, то роботодавець повинен щомісячно та безоплатно утримувати із зарплати й перераховувати на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору або окремої угоди в терміни, визначені цим договором.

Департамент правового захисту

апарату ФПУ