Архів новин
2022
Липень
ПнВтСрЧтПтСбНд
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ПРО ДІЇ ФПУ ТА УХВАЛЕНІ УРЯДОВІ РІШЕННЯ

ПРО ДІЇ ФПУ ТА УХВАЛЕНІ УРЯДОВІ РІШЕННЯ
З 24 ЛЮТОГО 2022 РОКУ
1. Реагуючи на звернення Заступника Голови ФПУ - Голови Профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України Андреєва В.М. щодо загрози невиплати окремими роботодавцями заробітної плати за лютий місяць ц.р., ФПУ звернулася до членських організацій із запитом про надання інформації стосовно фактів затримки заробітної плати за лютий місяць ц.р., а також про встановлені у цей період на підприємствах умови режиму та оплати праці, забезпечення соціальних гарантій, передбачених колективними договорами.
На жаль, інформація надійшла лише від 3 членських організацій – Профспілки працівників соціальної сфери України (а також територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Володимира-Волинського та Голобського психоневрологічного інтернату), Полтавської облпрофради, ФПО Кіровоградської області.
У відповідях членських організацій ФПУ відсутня інформація щодо навмисного порушення трудових прав працівників, зокрема невиплати заробітної плати за лютий ц.р., та незабезпечення соціальних гарантій. Водночас, висловлюється занепокоєння щодо можливих проблем у сфері оплати праці у березні ц.р.
У разі отримання від членських організацій ФПУ інформації щодо наявності зазначених порушень, ФПУ буде направлене відповідне звернення до Уряду.
2. Враховуючи масштабні втрати українців від військової агресії РФ, 4 березня ц.р. ФПУ звернулася до КМУ з ініціативою щодо звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб всіх видів допомоги громадянам, постраждалим внаслідок військових дій, з усіх джерел без обмеження розмірів такої допомоги.
Рішення Уряду з питань оплати праці та соціального захисту:
1. Прийнято постанову КМУ від 07 березня 2022 р. № 221 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану», якою, зокрема, надано право керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).
Детальніше https://www.kmu.gov.ua/.../deyaki-pitannya-oplati-praci...
2. Постановою КМУ від 07 березня 2022 р. № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги на період введення воєнного стану», зокрема встановлено, що строк виплати державної соціальної допомоги продовжується на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування.
Детальніше https://www.kmu.gov.ua/.../deyaki-pitannya-nadannya...
3. Постановою КМУ від 07 березня 2022 р. № 215 визначено особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану
Детальніше https://www.kmu.gov.ua/.../pro-osoblivosti-narahuvannya...

Детальніше...

 

«Турбота» турбується

«Турбота» турбується
Фонд Олександрійського міського голови Сергія Кузьменка «Турбота» налічує на своєму рахунку чимало добрих справ. Він відгукується на всі проблеми і будь-яку біду.
Як з'явився фонд? Коли країну накрила хвиля ковідної пандемії, Сергій Кузьменко разом з командою започаткував соціальний проект «Турбота», який згодом переріс у благодійний фонд з аналогічною назвою, адже потреба в його підтримці тільки зростала. Якщо у мирний час «Турбота» опікувалася мирними ідеями і проблемами, то нині у фокусі уваги - воєнні справи, в першу чергу люди, які потерпіли від воєнного лихоліття.
За період війни через Олександрійську громаду пройшли транзитом тисячі українців, які отримали всебічну допомогу. Хто виявив бажання, зупинилися в гостинній Олександрії. У громаді з початку війни зібрали та відправили чимало вантажів з необхідними речами у міста, які стали гарячими точками на українській карті.
Сьогодні всі олександрійці працюють задля перемоги над російським агресором. Зокрема колектив Олександрійського медичного коледжу перерахував в фонд армії 45 тисяч грн. Відчутний внесок для підтримки ЗСУ зробила міська організація профспілки працівників освіти, відправивши 60 тисяч грн. на спеціальний рахунок. На потреби армії працює місцева швейна фабрика.

 

Санаторії ФПУ підтримують постраждалих

Санаторії ФПУ підтримують постраждалих
Як повідомив голова ФПУ Григорій Осовий за період з 28 лютого по 12 березня ц.р. санаторно-курортна система ФПУ прийняла 49700 переміщених осіб. Станом на 12.03 перебуває 4700. Це різні категорії: біженці з регіонів, де неможливе зараз перебування, працівники з евакуйованих підприємств, приватних підприємств та члени їх сімей, у яких здебільшого завершилися кошти на проживання, цільові групи (діти-сироти, вагітні жінки та ін.), які поселені за зверненнями військово-цивільних адміністрацій.
12 березня відбулася нарада з керівниками санаторно-курортного комплексу ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» щодо забезпечення безперебійної діяльності санаторіїв у період воєнного стану та прийому біженців у цих закладах.
За підсумками засідання 13 березня Тимчасового гуманітарного штабу допомоги працівникам, громадянам, які потерпіли у наслідок воєнної агресії Росії, створеного ФПУ, прийнято рішення звернутися до Міністра соцполітики Марини Лазебної щодо координації і взаємодії з розміщення цільових груп біженців в профспілкових санаторіях і туристських об'єктах та надання їм фінансової і гуманітарної допомоги. А також звернутися до Укрнафти щодо пріоритетного пільгового забезпечення паливно-мастильними матеріалами санаторіїв. Керівникам санаторіїв будуть надані методичні рекомендації щодо операційної, фінансової роботи, звітності по гуманітарній допомозі та взаємодії з місцевими органами влади з розміщення переміщених осіб.

 

Зібрали 160 тисяч підписів

Зібрали 160 тисяч підписів
Більше двох тижнів російські війська обстрілюють українські міста і села, знищуючи усе живе. Найбільшу загрозу несуть на нашу землю ворожі літаки, які скидають смерть – руйнують аеродроми, військові частини, підприємства, склади, а також житлові будинки, школи, лікарні, дитячі садки...
Єдиний порятунок від бомбардувань – закрити небо над Україною. Таке звернення озвучив Президент України Володимир Зеленський, яке підтримують усі українці, а також жителі Кіровоградщини.
Зокрема, жителі Кіровоградської області зібрали 160 тисяч підписів на підтримку звернення закрити небо над Україною. Свої підписи поставили також члени профспілок.
Підписи за впровадження Північно-атлантичним альянсом безпольотної зони над Україною збирали скрізь - у лікарнях, закладах громадського харчування, магазинах, на зупинках громадського транспорту, навіть в укриттях. Кіровоградці хочуть, щоб голос України почув увесь світ.

 

РАДА ПРОФСПІЛОК

РАДА ПРОФСПІЛОК НОВОЇ ЗЕЛАНДІЇ (РПНЗ)
СОЛІДАРНА З УКРАЇНОЮ
Талі Вільямс, в.о. Секретаря Ради профспілок Нової Зеландії
від імені більш ніж 300 тисяч членів 30 членських організацій Ради профспілок Нової Зеландії заявив про солідарну підтримку народу України і закликав до негайного виведення всіх російських військ.
РПНЗ підтримує заклик Міжнародної конфедерації профспілок до миру, діалогу та демократії в Україні, а також закликає:
• світових лідерів зробити термінові та остаточні кроки для початку діалогу та пошуку мирного вирішення кризи відповідно до Статуту Організації Об'єднаних Націй;
• застосувати санкції, спрямовані насамперед проти олігархів та оточення президента Путіна;
• уряди надати безпечний притулок усім біженцям, які рятуються від конфлікту – українцям та іноземним робітникам та студентам;
• захистити громадянське населення та забезпечити безпечний гуманітарний доступ.
Ми, люди праці, виступаємо єдиним фронтом, закликаючи до негайного припинення вторгнення Росії до України.

 

Солідарність із Україною

Солідарність із Україною
Від імені британської профспілки GMB Генеральний секретар Гарі Сміт висловив солідарність з Федерацією профспілок України, її членськими організаціями і всіма трудящими України, засудивши вторгнення Росії до України.
GMB вважає, що немає жодного виправдання цьому жахливому незаконному акту проти незалежної суверенної нації та жахливому насильству та смертям, яких він завдав громадянам України.
Гарі Сміт закликав до негайного припинення військових дій та виведення російських військ з України. Він високо оцінив гуманітарну підтримку, яку ФПУ надає сім'ям, які відчайдушно потребують допомоги, і закликав членів GMB підтримати цю діяльність, пожертвувавши кошти на заклик Міжнародної конфедерації профспілок щодо надання допомоги у цій надзвичайній ситуації.

 

Прийнято рішення Уряду

Прийнято рішення Уряду
щодо заборони нарахування та стягнення штрафів/пені за несвоєчасну або неповну оплату послуг ЖКГ населенням

Нарахування та стягнення штрафів або пені, інфляційних нарахувань, відсотків річних у разі несвоєчасної або неповної оплати за житлово-комунальні послуги населенням — заборонено. Водночас надання комунальних послуг у разі несплати або оплати не в повному обсязі припинено не буде. Відповідне рішення прийнято на засіданні Уряду. Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов під час брифінгу повідомив, що Уряд прийняв постанову, що забороняє нарахування та стягнення штрафів/пені за несвоєчасну або неповну оплату послуг ЖКГ населенням.
«Уряд України оперативно реагує на виклики та приймає рішення в умовах нових реалій. Відтак, сьогодні відбулося засідання Кабінету Міністрів, під час якого розглянули ряд важливих питань, у тому числі — ті, що входять до компетенції Мінрегіону. Зокрема, щодо сплати житлово-комунальних послуг в умовах воєнного стану. Питання має бути врегульоване, виходячи з обставин сьогодення. Люди не повинні нести додатковий фінансовий тягар. Відтак Уряд прийняв рішення заборонити нарахування та стягнення штрафів або пені, інфляційних нарахувань, відсотків річних у разі несвоєчасної або неповної оплати за житлово-комунальні послуги. Також заборонено припиняти надання комунальних послуг у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. Постанова прийнята, щоб захистити інтереси людей в період воєнного стану і стосується усіх комунальних послуг без винятку», — підкреслив Міністр Олексій Чернишов.
Водночас очільник Міністерства розвитку громад та територій зазначив, що сплата за комунальні послуги є в сьогоднішніх умовах великою допомогою та підтримкою комунальних служб, які працюють зараз у надскладних обставинах і потребують ресурсів.

 

Реалізація працівниками права на відпустку без збереження заробітної плати в умовах воєнного стану

Реалізація працівниками права на відпустку без збереження заробітної плати в умовах воєнного стану

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про відпустки» право на відпустки мають працівники, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності, виду діяльності та галузі, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Статтею 26 Закону «Про відпустки» передбачено надання працівнику за згодою сторін відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин на термін, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем, але не більше 15 календарних днів на рік. Виключенням є ситуація, пов’язана з періодом карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, коли така відпустка може бути більшої тривалості (стаття 84 Кодексу законів про працю України – далі КЗпП).

Надання працівникам відпусток без збереження заробітної плати здійснюється виключно в інтересах саме працівників за їх бажанням, а не з ініціативи роботодавця.

Будь-які форми тиску на працівника з метою змусити написати його заяву про надання відпустки без збереження заробітної плати є протиправними.

Таким же незаконним буде примушування працівника звільнитися за власним бажанням.

Згідно зі статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Стаття 68 Конституції України встановлює обов'язок кожного неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

У разі порушення законодавства про працю працівники мають право звернутися зі скаргою до профспілки, членами якої вони є, Державної служби України з питань праці або із позовом до суду.

В умовах воєнного стану, в якому опинилася вся Україна, роботодавець може тимчасово встановити для працівників дистанційну роботу, оголосити простій або надати їм (за їхніми заявами) невикористану оплачувану чергову відпустку.

В зазначених умовах, якщо працівник не має можливості дістатися до свого робочого місця (відсутність громадського транспорту, комендантський час, вимушене переселення в безпечне місце тощо), роботодавець може визнати причину його відсутності на роботі поважною. У такому разі складається скоригований табель із зазначенням днів відсутності працівника кодом «І» (Інші причини неявок). При цьому дні відсутності працівника на роботі оплачуватися не будуть.

Такого працівника забороняється звільняти з роботи за прогули, оскільки відповідно до пункту 4 статті 40 КЗпП розірвання трудового договору з працівником з ініціативи роботодавця допускається лише у випадку, коли працівник відсутній на роботі без поважної причини.

Роз’яснення підготовлене за зверненням Сумської обласної ради профспілок.

Департамент правового захисту апарату ФПУ

 

 

Профспілки – українським воїнам

Профспілки – українським воїнамФото Баланенко 189f6
В  Україні триває повномасштабна війна, яку розв'язала Росія. За кілька днів увесь світ побачив нелюдські злочини, які здійснює держава-агресор, залишаючи після себе зруйновані населені пункти, підприємства, бази, комунікації, і що неприпустиме – Росія знищує мирне населення, що кваліфікується як геноцид. Збройні сили України дають гідну відсіч ворогу. Ми пишаємося українськими воїнами, які проявляють зразки мужності та незламності у боротьбі за рідну землю.
Профспілки Кіровоградщини не залишаються осторонь воєнних подій. Чимало спілчан з перших днів війни взяли в руки зброю, записалися до територіальної оборони. Крім того, члени профспілок стали у перших рядах донорів крові, проявляючи бажання зберегти життя поранених, долучаються до волонтерства. Наприклад, відчутну допомогу біженцям, які поселилися у гуртожитку ЦДПУ, надали обком профспілки освітян, ЄППО «Гідросила».
Враховуючи потреби фронту у ліках, перев'язувальних матеріалах, продуктах харчування, Федерація профспілок області та членські організації перерахували кошти для потреб української армії. (Обкоми профспілок, а також первинки, працівників освіти, будівництва і промбудматеріалів, харчової промисловості, лісівників, автомобільного та сільгоспмашинобудування, охорони здоров'я, ЖКГ і місцевої промисловості, торгівлі і малих підприємств, державних установ, первинна профорганізація метрології і стандартизації та інші). Тільки обком профспілки працівників культури разом із первинними профорганізаціями перерахували понад 85 тис. грн. Організації профспілок продовжують перераховувати кошти на підтримку ЗСУ.
Хочу зазначити, що профспілкові фахівці, як завжди, надають консультації та роз'яснення. Сьогодні найактуальніша тема – як правильно оформити увільнення працівника, який призивається до Збройних сил України і які гарантії за ним зберігаються.
Незважаючи на складну ситуацію, профспілкові працівники продовжують виконувати свої професійні обов'язки та здійснювати надані повноваження у можливий спосіб – онлайн, віддалено чи дистанційно.
Максим Баланенко,
Голова ФПО

 

Дії роботодавця

Працівника мобілізували або служить в теробороні: які дії роботодавця

Держпраці відповідає на питання, які стосуються мобілізації працівників до ЗСУ або їх вступу до лав тероборони.
1. Закінчився контракт з військовослужбовцем, але він продовжує служити. Які дії роботодавця?
Для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації.
Тому за військовослужбовцем, контракт якого закінчився, але він продовжу служити, зберігають всі гарантії, передбачені ст. 119 КЗпП, а саме: місце роботи, посада і середній заробіток.
2. На підприємстві працівника 24.02.2022 року мобілізували. Які дії кадровика? Чи робиться запис до трудової книжки?
В такому разі видають наказ про увільнення працівника від роботи на час проходження ним служби із збереженням середнього заробітку. Запис до трудової книжки не вносять.
3. Працівники пішли в тероборону. Чи зберігати за ними місце роботи та середній заробіток? Які гарантії для громадян України, які долучились добровільно до лав самооборони, та покинули робоче місце. Офіційно виклику з військкомату не було. Чи поширюються гарантії щодо збереження середнього заробітку?
Комплектування органів військового управління, військових частин Сил територіальної оборони ЗСУ здійснюють в особливий період військовослужбовцями за контрактом, за призовом особами офіцерського складу та територіальним резервом (ст. 9 Закону України "Про основи національного спротиву").
На громадян України, зарахованих до складу добровольчих формувань територіальних громад, під час участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони поширюється дія статутів ЗСУ.
Тож за працівниками, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, зберігають місце роботи, посада і середній заробіток. Підстава - підписаний контракт.

--
З повагою,
ФПО

 

Роз'яснення

Працівник, який виїхав з місця постійного перебування в межах України або за кордон
внаслідок масштабної військової агресії РФ проти України.

Указом Президента України від 24.02.2022 року«Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 в Україні запроваджений воєнний стан.
На сьогодні невідома кількість українців, які покинули або залишили місце постійного проживання у результаті масштабного наступу РФ на Україну, розпочатого 24 лютого 2022 року.
Близько мільйону українців покинули країну і виїхали за межі України.
Багато з людей, які були змушені шукати притулок для себе та своїх дітей в іншій місцевості України або закордоном мають трудові відносини. Проте, можливості повідомити про факт переїзду або виїзду з України внаслідок воєнних дій, у працівників відсутній.
У такому випадку, якщо роботодавець не може зв'язатися з працівником, який відсутній на робочому місці, не вийшов на зв'язок або з інших причин, то роботодавцю необхідно табелювати його відсутність кодом «НЗ» («відсутність з нез'ясованих причин»).
Після з'ясування обставин та виявлення, що причини були поважні, можна скорегувати табель кодом «І» («інші причини неявки»).
У випадку, якщо працівник, повідомив роботодавця, що перебуває в іншій місцевості в межах України та оформлює документів на отримання статусу ВПО, то після отримання заяви про припинення трудових відносин, роботодавцю необхідно видати відповідний наказ щодо зазначеного працівника.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі – Закон України про ВПО) внутрішньо переміщеною особою (далі –ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно зчастиною 4 статті 7 ЗаконуУкраїни про ВПО, внутрішньо переміщена особа, яка не звільнилася з роботи (не припинила інший вид зайнятості), у разі неможливості продовження роботи (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви). У разі припинення приймання поштових відправлень на/з території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 Закону України про ВПО, така заява подається до відповідного районного, міськрайонного, міського, районного у місті центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи.
За умови, якщо працівник, повідомив роботодавця, що перебуває за кордоном і оформлює в країні перебування документи для отримання статусу біженця, то після отримання заяви про припинення трудових відносин, роботодавцю необхідно видати відповідний наказ щодо зазначеного працівника.

Департамент правового захисту
апарату ФПУ

 

Шановна Любов Миколаївно!

Шановна Любов Миколаївно!

Прийміть найкращі профспілкові вітання з нагоди дня народження!
У цей непростий для України і українців час бажаємо Вам міцного здоров'я, безмежного щастя, стабільного достатку, повсякденних успіхів та гарних мрій!
Витримки Вам і терпіння, радості й оптимізму, віри у краще майбутнє! Хай Вам таланить у всіх починаннях і справах, рідні та близькі дарують турботу й увагу, а кожен новий день приносить посмішку й упевненість у собі!
Миру і єдності Вам, Вашій родині та усій Україні!
З повагою
Голова ФПО              Максим Баланенко