Архів новин
2022
Січень
ПнВтСрЧтПтСбНд
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Вітання до Дня вишиванки

листівка до Дня вишиванки 1f284

Останнє оновлення (Четвер, 20 травня 2021, 08:48)

 

Звернення до Президента України

Звернення до Президента Україниindex 208da

Профспілкові організації області стурбовані діяльністю Національної тристоронньої соціально-економічної ради та вимагають від Кіровоградського обласного об'єднання профспілок порушення перед відповідними органами влади питання про розвиток соціального діалогу в Україні.
І це цілком справедливо. Саме соціальний діалог став каталізатором реформ та інновацій, перевіреним інструментом дієвої економічної політики сучасних правових демократичних держав.
Важливість реалізації ефективного соціального діалогу підтверджується положеннями Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Проте кризовий стан соціально-трудової сфери в Україні: порушення гарантій і норм Конституції України, критичні борги із зарплати, ліквідація робочих місць, банкрутство підприємств, ріст трудової міграції, економічно необґрунтований ріст цін і тарифів надає підстави визнати соціальний діалог неефективним і безрезультативним.
Відсутність необхідних організаційних та нормативно-правових ресурсів унеможливлює зробити його інструментом виходу України із кризи.
Так Національна тристороння соціально-економічна рада, яка утворюється Президентом, вже більше трьох років залишається бездіяльною.
Під тиском профспілок і роботодавців у серпні 2020 року уряд сформував персональній склад своєї сторони, а в листопаді Президія НТСЕР прийняла рішення щодо подання Президентові України на посаду Голови Національної ради кандидатури Кінаха Анатолія Кириловича, Співголови Національної ради від сторони роботодавців, а також проведення засідання Національної ради у місячний термін після підписання Указу Президента України. Проте Указ не підписано, а Національна рада до цієї пори так і не почала працювати.
Як наслідок, продовжується одностороннє державне регулювання соціального діалогу на національному рівні, що звело дії сторони профспілок та роботодавців до погоджувальної політики. Відбувається ігнорування ефективності соціального діалогу як інструмента подолання соціально-економічної кризи в Україні. Негативні процеси в організації соціального діалогу на державному рівні негативно впливають на територіальний та локальний рівень його організації.
З огляду на викладене і враховуючи надзвичайно складну ситуацію в економіці та у сфері соціального захисту населення, просимо якнайшвидше відновити роботу національної тристоронньої соціально-економічної ради.

Максим БАЛАНЕНКО,
Голова Федерації професійних
спілок Кіровоградської області

 

СВІТЛА ПАМ'ЯТЬ

СВІТЛА ПАМ'ЯТЬimages cb9ca
Федерація профспілок Кіровоградської області глибоко сумує з приводу передчасної смерті ХАРЧЕНКО Лідії Олексіївни, голови Київської обласної ради профспілок, Заслуженого працівника профспілок України.
Лідія Олексіївна користувалася великим авторитетом серед колег та спілчан, відзначалася ініціативністю, рішучістю, неабиякими організаторськими здібностями, тож залишила після себе чимало добрих справ. У всіх, хто знав цю чудову людину та класного професіонала, залишаться добрі спогади про її багаторічну, результативну діяльність на благо спілчан.
Висловлюємо глибокі співчуття рідним та близьким у зв'язку з тяжкою втратою.
Добра пам'ять про Лідію Олексіївну Харченко збережеться у наших серцях.
Федерація профспілок Кіровоградської області

 

Привітання

травнева листівка 077e9

 

28 квітня – Всесвітній день охорони праці

28 квітня – Всесвітній день охорони праці
Курс «Гідросили» - на сучасні робочі місцяP10427-112815 55d26
Належні умови та охорона праці є необхіднішими для успішної діяльності і розвитку підприємств компанії «Гідросила». На підприємствах взяли курс на створення сучасних робочих місць, де поряд із впровадженням новітніх технологій, встановленням сучасного обладнання створюються комфортні виробничі та безпечні умови праці.
Щорічно вкладаються значні кошти в оновлення виробничих фондів та верстатного парку. Інвестиції у нове обладнання та на реконструкцію виробничих приміщень у 2020 році склали на АТ «Гідросила» - 45,9 млн. грн., ПрАТ «Гідросила АПМ» - 30,6 млн. грн.
Комплексними заходами з охорони праці на 2021 рік на ці цілі передбачено на АТ «Гідросила» - 6,5 млн.грн., на ПрАТ «Гідросила АПМ» - 345 тис.грн.
Крім цього, відповідно до вимог міжнародних стандартів на підприємствах впроваджені і діють «Система екологічного менеджменту», «Система менеджменту якості», «Система менеджменту охорони здоров'я та безпеки праці». З метою подальшого вдосконалення системи управління охороною праці продовжуються роботи із впровадження міжнародного стандарту OHSAS:18001. Так, згідно з новим стандартом «Ідентифікація небезпек, пов'язаних із безпекою праці, оцінка ризиків та визначення заходів з управління ризиками» розроблені «Реєстри ідентифікації небезпек та оцінки ризиків в області охорони праці» для значної частини стаціонарних робочих місць, розташованих у цехах та виробництвах.
Відповідно до цього стандарту на підприємстві поставлена мета - детально проаналізувати та виявити важливі фактори, які впливають на безпеку робочого місця. Для цього досліджуються технологічні процеси, стан обладнання і його відповідність вимогам нормативів, фактори навколишнього середовища на робочому місці, ергономічні фактори, небезпечні та шкідливі речовини, шум, вібрація та інше. Далі, в процесі ідентифікації небезпек, формується відповідний «Реєстр». Якщо за результатами оцінювання (методики) значення ризику перевищує допустимі, робоча група розробляє заходи щодо його зниження, що в свою чергу зведе до мінімуму рівень виробничого травматизму. У цих процесах, безперечно бере участь і профком.
До речі, відповідно до Закону «Про охорону праці» витрати, спрямовані на охорону праці, передбачено у розмірі 0,5 відсотка від фонду оплати праці, а в компанії «Гідросила» у 2020 році ці витрати склали 1,8 відсотка, що майже у 4 рази більше.
Сергій Олійник,
Голова профкому єдиної
первинної профспілкової
організації «Гідросила»

 

ЗАЯВА

ЗАЯВА
Президії Федерації професійних спілок України щодо зареєстрованих у Верховній Раді України законодавчих ініціатив влади, спрямованих на «дерегуляцію» трудових відносин

Федерація професійних спілок України висловлює глибоке обурення з приводу реєстрації у Верховній Раді України чергових законопроєктів, спрямованих на демонтаж в Україні гарантованої Конституцією України, міжнародним та європейським правом, згода на обов'язковість якого була надана вищим законодавчим органом держави, системи захисту найманих працівників від свавілля роботодавців у трудових відносинах.
Так, 13.04.2021 групою народних депутатів України від провладної монобільшості було зареєстровано законопроєкт № 5371 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність». Кількома днями пізніше, 16.04.2021, на закритому від представників соціальних партнерів та громадськості позачерговому засіданні Уряду схвалено розроблений Мінекономіки законопроєкт № 5388 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції трудових відносин».
Законопроєктом № 5371 передбачається фактичний розподіл найманих працівників на декілька категорій щодо рівня захищеності їх прав трудовим законодавством. Для працівників підприємств, що відносяться до юридичних осіб публічного права (створених рішеннями органів влади або місцевого самоврядування), а також працівників великих приватних компаній з чисельністю понад 250 осіб передбачається зберегти чинний режим захисту трудових прав, визначений, зокрема, Кодексом законів про працю України та відповідними спеціальними законами і підзаконними актами. Для найманих осіб приватних компаній малого і середнього бізнесу, а також із заробітною платнею вище восьми мінімальних зарплат, пропонується встановити так званий договірний режим регулювання трудових відносин. Згідно з нововведенням роботодавцеві і працівникові пропонується «на власний розсуд за взаємною згодою врегулювати свої відносини в частині виникнення і припинення трудових відносин, системи оплати праці, норм праці, розміру заробітної плати з урахуванням встановленого законом граничного мінімального розміру, надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат, норм робочого часу та відпочинку з додержанням норм загальної тривалості робочого тижня, тривалості щотижневого відпочинку та інших прав і гарантій». Положення трудового договору, що не виконуватимуть визначених законодавством гарантій, визнаватимуться чинними та такими, що не погіршують становище працівника. Окрім того, проєктом дозволяється звільнення працівника з ініціативи роботодавця без пояснення причин за умови виплати компенсації у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
Законопроєктом № 5388 пропонується дозволити встановлювати в індивідуальному трудовому договорі додаткові, не передбачені законодавством, права, обов'язки працівника, причини для його звільнення. Пропонується запровадити можливість індивідуального визначення для працівників трудового розпорядку, режиму роботи, відпусток, залучення до надурочних робіт. Документ запроваджує новітню систему матеріальної відповідальності працівників майже у всіх випадках виходу з ладу обладнання, устаткування, комплектуючих. На додачу, пропонується мінімізувати можливості захисту прав працівників профспілками, позбавивши їх права погодження звільнень працівників за ініціативою роботодавця, а також мінімізувавши рівень впливу профспілки на визначення умов праці підприємцями.
Разом вищезазначені законодавчі ініціативи, запропоновані представниками влади, де-факто створюють можливості для експлуатації найманих працівників в Україні та повного і безконтрольного диктату роботодавця, який апріорі має більше можливостей та впливу у трудових відносинах. Вважаємо, що їх реалізація може призвести до масових порушень гарантованих Конституцією та міжнародним законодавством прав найманих працівників, зокрема їх права на об'єднання та колективний захист, а також подальшого виїзду українців на роботу за кордон та погіршення соціально-економічного становища в державі.
Федерація професійних спілок України рішуче засуджує подібні ініціативи та докладатиме максимальних зусиль задля консолідації своїх членів, прогресивних вітчизняних та міжнародних інституцій, професійних спілок і громадських об'єднань, з метою протидії спробам подальшого просування вищезазначених законопроєктів усіма законними засобами, в тому числі із застосуванням колективних дій.
Закликаємо представників органів влади і роботодавців відмовитись від підтримки законопроєктів № 5371 і № 5388 у запропонованій редакції, сісти за стіл переговорів та спільними зусиллями, із залученням сторін соціального діалогу, науково-експертного середовища, громадянського суспільства завершити розпочату роботу з підготовки збалансованого проєкту нової редакції Трудового кодексу України, що враховуватиме кращий світовий досвід, міжнародні та європейські стандарти і норми у сфері трудових прав, а також новітні глобальні та вітчизняні тенденції і виклики соціального й економічного розвитку.

 

ВИЗНАЧИЛИ ПРІОРИТЕТНІ ЗАВДАННЯ

ВИЗНАЧИЛИ ПРІОРИТЕТНІ ЗАВДАННЯФПУ 85df6
20 квітня у режимі відеоконференції відбулось засідання Президії Федерації профспілок України, на якому було обговорено і прийнято рішення з низки важливих та актуальних питань соціально-економічного захисту працівників в умовах карантинних обмежень та розглянуто інші питання профспілкової діяльності.
У своєму виступі щодо укладення Меморандуму про співпрацю між Федерацією професійних спілок України та Міжнародною громадською організацією «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я», Голова ФПУ Григорій Осовий зазначив, що метою цього документу є консолідація зусиль Сторін з розробки, реалізації заходів і програм, спрямованих на забезпечення превентивних заходів щодо недопущення порушень прав і свобод людини та громадянина, зокрема права на працю, безпечні умови праці, соціальний захист, на об'єднання у профспілки, встановлення та просування гендерної рівності на робочому місці, усування всіх форм дискримінації у сфері праці.
Меморандум допоможе в забезпеченні доступу громадян до якісної та своєчасної правової допомоги, з урахуванням нових викликів обумовлених поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та сприятиме підвищенню рівня інституційної спроможності правозахисної діяльності ФПУ, всеукраїнських профспілок і територіальних профоб'єднань.
Президія одноголосно схвалила Меморандум.
На його виконання затверджено Спільний план заходів про співпрацю на 2021 рік.
Члени Президії обговорили питання про пропозиції ФПУ до проєкту Бюджетної декларації України на 2022–2024 роки.
З інформацією виступив заступник голови ФПУ Олександр Шубін, який зазначив, що підготовлено аргументовані Профспілкові пропозиції до проєкту Бюджетної декларації на 2022–2024 роки, які спрямовані кардинальне підвищення розмірів основних державних соціальних стандартів та гарантій, поступовому наближенню заробітної плати до рівня країн Європейського Союзу. А їх реалізація забезпечить належний рівень соціального захисту громадян, у тому числі шляхом гідного функціонування систем охорони здоров'я, освіти і науки.
Президія взяла за основу Профспілкові пропозиції до проєкту Бюджетної декларації України на 2022–2024 роки
Керівництву президія доручила заручитися підтримкою СПО з метою консолідації зусиль профспілок і поінформувати соціальних партнерів, народних депутатів. Забезпечити моніторинг за їх проходженням
Президія розглянула питання про стан безпеки праці та захист здоров'я працівників в умовах пандемії COVID-19. З інформацією з цього питання виступив заступник Голови ФПУ Євген Драпятий, який наголосив, що для істотного поліпшення профспілками цієї роботи необхідно підвищити ефективність використання наявного кадрового потенціалу технічної інспекції праці профспілок та можливостей профспілкових виборних органів різних рівнів, постійно контролювати негативні процеси у сфері безпеки праці, своєчасно й активно впливати на їх перебіг, кваліфіковано й ефективно захищати права спілчан, особливо в умовах надзвичайної ситуації, викликаної пандемією СOVID-19. І закликав взяти активну участь у заходах із відзначення Всесвітнього Дня охорони праці в Україні у 2021 році та з вшанування пам'яті загиблих на виробництві.

 

Звернення до Голови Верховної Ради України

тепло 13b8d
Кіровоградська обласна організація профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості та побутового господарства, стурбована ситуацією у теплоенергетиці, підготувала Звернення до Голови Верховної Ради України Разумкова Д.О.
Протягом багатьох років комунальна теплоенергетика знаходиться в стані перманентної кризи. Проблеми, які накопичувалися роками наразі потребують негайного вирішення вищими урядовими органами, оскільки стан існування сфери централізованого теплопостачання в області загрожує її банкрутством.
Регулярне підвищення державним монополістом АТ «НАК «Нафтогаз України» ціни на природний газ, збільшення майже на 80% вартості його транспортування та розподілу, запровадження розподільчих рахунків підприємств у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18 червня 2014 року № 217 призвели до критичного стану теплопостачальні підприємства області.
Державною виконавчою службою, через великі суми боргів за спожитий газ, накладено арешти на рахунки ряду підприємств, чим заблоковано їх діяльність, унеможливлені розрахунки за енергоносії, виплата заробітної плати, сплата податків і зборів, існує загроза відключення теплопостачання населенню та соціальній сфері.
Всупереч Закону України «Про теплопостачання» уряд України починаючи з 2016 року не виділяє кошти на відшкодування різниці в тарифах на теплову енергію. Заборгованість з різниці в тарифах досягла критичної межі і по деяких підприємствах вже дорівнює більше річного обороту.
Через пандемію, пов'язану із COVID-19 в Україні, платежі населення за отримані послуги централізованого опалення та гаряче водопостачання знизились на 15-20% в порівнянні з попередніми періодами.
Підписаний 09 лютого 2021 року Меморандум, щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії зовсім не врегульовує ті проблеми, які мають на сьогоднішній день підприємства. Якщо, згідно Меморандуму, заборгованість за природний газ перед НАК «Нафтогаз України» підлягає врегулюванню, то щодо заборгованості за послуги розподілу природного газу та послуги розподілу електричної енергії залишаються неврегульованим. Відповідно, сплачувати їх підприємствам прийдеться за новими цінами і своєчасно, не маючи при цьому джерела фінансування. І в разі виникнення заборгованості підприємства одразу будуть відключені від газопостачання чи електропостачання.
Крім того, не менш важливим є забезпечення розміру заробітної плати працівникам до законодавчо встановлених на 2021 рік прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. Застосовуючи старі тарифи на послуги, підприємства автоматично позбавляються джерела фінансування на виплату такої зарплати та податків.
Враховуючи викладене просимо як найшвидше прийняти законопроекти:
1. №3800-1 «Про внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу» та інших законів щодо забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» зареєстрований 17.07.2020р.
2. №3508 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» зареєстрований
Ольга Глущенко,
Голова обласної організації
житлово-комунального господарства

 

Звернення до Кабінету Міністрів України

Звернення до Кабінету Міністрів УкраїниКМУ 7888b
До Ради Федерації профспілок Кіровоградської області, засідання якої відбулося 8 квітня ц. р., звернулася обласна організація профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення з проханням надання практичної допомоги у стабілізації роботи КП «Теплоенергетик».
Регулярне підвищення державним монополістом АТ «НАК «Нафтогаз України» ціни на природний газ, збільшення майже на 80% вартості його транспортування та розподілу, запровадження розподільчих рахунків підприємств відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18 червня 2014 року №217 призвели до критичного стану теплопостачальне підприємство області.
Всупереч Закону України «Про теплопостачання» уряд України, починаючи з 2016 року, не виділяє кошти на відшкодування різниці в тарифах на теплову енергію. Як результат – борги держави досягли критичної межі.
Державною виконавчою службою систематично, через великі суми боргів за спожитий газ, накладаються арешти на рахунок підприємства, чим блокується його діяльність, унеможливлює розрахунки за енергоносії, виплату заробітної плати, сплату податків і зборів, постійно існує загроза відключення теплопостачання населенню та соціальній сфері.
Ситуація ускладнилася тим, що через епідемію, пов'язану із COVID-19, платежі населення за отримані послуги централізованого опалення знизилася на 15-20% порівняно з попередніми періодами.
Великі сподівання були на підписаний 9 лютого 2021 року Мемурандум щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії між Кабінетом Міністрів України і міськими головами міст України. За Меморандумом передбачається гарантоване отримання підприємствами теплопостачання газу для виробництва тепла, відстрочка оплати за природний газ та компенсація різниці між ринковою ціною природного газу та ціною, врахованою в тарифах за тепло.тепло 0d782
До того ж, уряд гарантує, що фінансування компенсацій для теплогенеруючих підприємств не перекладатиме на плечі органів місцевого самоврядування. Але, замість компенсації в ході опалювального сезону «Нафтогаз» через суд за борги за газ арештував операційний рахунок Кропивницького «Теплоенергетика». Так товариство виконало поставлене Президентом завдання врегулювати проблему боргів тепловиків, накопичених у попередні роки, та тих, які накопичилися зараз, через не підвищення ними тарифів.
Якщо Кабмін не втрутиться в ситуацію, то робота підприємства буде паралізована, бо не матиме жодної копійки на ремонтні і відновлювальні роботи, зарплату працівникам.
Сталося так, що всі підприємства енергетики і житлово-комунальних послуг підвищили ціни і тарифи на свої послуги, крім тепловиків, на послуги яких лягли всі ці підвищення. Сподіваючись, на обіцянки уряду про допомогу, КП «Теплоенергетик» навіть розмір зарплати не могло своєчасно підвищити у зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму.
Враховуючи викладене, Рада Федерації профспілок області вважає, що Кабміну необхідно дати жорстку оцінку дій «Нафтогазу» та ініціювати перед Верховною Радою України прискорення прийняття законопроекту №3800-1 «Про внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу та інших законів щодо забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», зареєстрованого 17. 07. 2020 р.

За дорученням Ради ФПО
Максим БАЛАНЕНКО

 

ФПО ЗАКЛИКАЄ ГРОМАДИ ДО СПІВПРАЦІ

ФПО ЗАКЛИКАЄ ГРОМАДИ ДО СПІВПРАЦІimages 8e757
На теренах Кіровоградщини з'явилося 49 територіальних громад, у кожної з них уже своя біографія. Окремі мають немалий досвід роботи, а інші тільки розпочинають свій шлях. З деякими громадами Федерація профспілок Кіровоградської області уже не один рік співпрацює на підставі укладених Угод.
Відлік співпраці розпочався із Соколівської територіальної громади (голова Інна Завірюха) у 2016 році, Угоду з якою можна взяти за зразок. Завдяки злагодженій співпраці влади громади і ФПО збережено первинні профспілкові організації, колективні договори. Статутом Соколівської ТГ, Положеннями про управління ТГ передбачена їх взаємодія з профспілками, яка розглядається як пріоритетний напрямок розвитку громади. Передбачена норма про укладання відповідних угод, запрошення на сесії Ради, на засідання її виконавчого комітету, залучення до розробки проектів рішень Ради.
Враховуючи створення нових громад, обласне профоб'єднання має намір розширити коло співпраці.
ФПО розуміє, які труднощі стоять сьогодні перед громадами; передано на їхні плечі під гаслом розширення їх повноважень - левова частка державних пільг і гарантій, утримання закладів освіти, охорони здоров'я, дитсадків, комунальних підприємств, а тепер ще й підтримка бізнесу. При цьому не всі вони забезпечені фінансовим ресурсом. На жаль, про бюджет розвитку громад вже не так часто згадується.
Варто зазначити, що профспілки стоять на стороні територіальних громад, адже саме там живуть і працюють їхні спілчани, формується їх добробут і соціальний захист, тож готові відстоювати розширення повноважень громад, за умови забезпеченням достатнього фінансування, а не постійних урізань статей доходів їхніх бюджетів.
З цією метою, Федерація профспілок області має намір підписати угоду про співпрацю з Регіональним відділенням Асоціації ОТГ в Кіровоградській області, виходячи з повноважень профспілок.
Одним із напрямів цієї роботи сьогодні - є активні дії профспілок, особливо бюджетної сфери, де основним роботодавцем є держава, котра частково дотує місцеві бюджети за рахунок надання субвенцій, які першочергово мають бути направлені на оплату праці у повному обсязі, енергоносії та комунальні послуги. А це вчителі, працівники охорони здоров'я, культури і, врешті решт, державні службовці та працівники органів самоврядування.
Через укладення колективних договорів з роботодавцями, опираючись на Генеральну, галузеві і Територіальну угоди, профспілки домагаються підвищення заробітної плати у виробничій сфері. З темпом росту зарплати, область займає провідне місце в державі.
Сьогодні в області укладено та зареєстровано 1899 колдоговорів, які охоплюють 84,9% працівників, що значно вище державного рівня.
Зважаючи на той факт, що основним джерелом доходів бюджетів територіальних громад є податок на доходи фізичних осіб, в тому числі у формі заробітної плати, ФПО вважає за доцільне докласти зусиль для співпраці з профспілками у відповідності до Закону України «Про соціальний діалог в Україні», підтримати діяльність профспілкових організацій, які діють на території громад за галузевою належністю, особливо в укладанні та реєстрації колективних договорів, формуванні соціальних пакетів, які базуються на нормах Галузевих та обласних угод.
ФПО сподівається, що територіальні громади висловлять своє бачення щодо співпраці з профспілками та проблеми, які, на їхній погляд, необхідно порушити перед органами державної та місцевої влади.

Максим БАЛАНЕНКО,
Голова ФПО

 

Не допустити знищення медичної галузі!

Не допустити знищення медичної галузі!index 27aa9
Рада Федерації профспілок Кіровоградської області звернулася до Кабінету Міністрів України з проханням підтримати вимоги обласної організації профспілки працівників охорони до центральних органів влади щодо достатнього фінансування галузі.
Медичні та інші працівники закладів охорони здоров'я сьогодні знаходяться в зоні особливого ризику захворювання на COVID-19, що віднесено до небезпечних інфекційних хвороб.
Незважаючи на низьку заробітну плату, порівняно з іншими галузями економіки, медичні працівники гідно виконують свій професійний обов'язок, докладаючи всіх зусиль для порятунку людей, часом ціною власного життя і здоров'я. На відміну від інших вони не можуть піти у відпустку чи працювати вдома на дистанційному режимі, і кожного дня та зміни безпосередньо перебувають в епіцентрі загрози зараження.
У той же час стан фінансування комунальних закладів охорони здоров'я не дозволяє на належному рівні, а подекуди навіть на мінімальному, забезпечити потрібний рівень захисту медичних працівників від інфікування. Кожен пацієнт нині може бути потенційним носієм коронавірусу, зважаючи на можливість тривалого безсимптомного протікання хвороби.
Навіть в період роботи по ліквідації пандемії держава не виконала реформаторський закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», в якому було закладено норму в 5% ВВП на фінансування медичних гарантій та оплату праці медичних працівників з розрахунку не менше 250% середньої заробітної плати в Україні за липень попереднього року.
Профспілка працівників охорони здоров'я неодноразово зверталась до всіх гілок влади щодо недостатнього фінансування медичної галузі, яке призводить до скорочення працівників та закриття медичних закладів.
Враховуючи вищезазначене та з метою дієвого захисту працівників закладів охорони здоров'я, Рада ФПО вимагає:
1. Внести зміни до Закону України « Про Державний бюджет України на 2021 рік» та передбачити кошти для виконання норм Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» для забезпечення доступної і якісної медичної допомоги населенню та підвищення заробітної плати медичним працівникам, а саме:
- фінансування Програми медичних гарантій на рівні не менше 5 % від ВВП;
- оплати праці медичних працівників з розрахунку не менше за 250% середньої заробітної плати в Україні за липень попереднього року.
2. Не допускати закриття закладів охорони здоров'я та масового вивільнення медичних працівників внаслідок реалізації Програми державних гарантій медичного обслуговування населення.
Закликаємо стати на захист права громадян України на охорону здоров'я, не допустити знищення галузі охорони здоров'я, зберегти її кадровий потенціал!

За дорученням Ради ФПО
Голова ФПО Максим БАЛАНЕНКО

 

Звернення до Прем'єр-міністра України

Звернення до Прем'єр-міністра України

Рада Федерації профспілок області, яка 8 квітня п. р. розглянула питання про виконання статутних завдань ФПО щодо захисту і реалізації прав працівників у сфері праці, засудила напрацьований Мінсоцполітики проєект змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. №1105-XІV. Втілені вони у законопроекті "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації функцій Фонду соціального страхування України".
По-перше, електронний реєстр листків непрацездатності стане частиною реєстру застрахованих осіб.
Листок непрацездатності стане лише електронним, бо формуватимуть його програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності на підставі медичного висновку з тимчасової непрацездатності та зареєстрованого за єдиним реєстраційним номером.
Фонд соцстраху проводитиме перевірку обґрунтованості медичних висновків з тимчасової втрати працездатності в закладах охорони здоров'я та у лікарів, які провадять медичну практику як ФОП.
По-друге, за кошти Фонду соцстраху виплачуватимуть допомогу по тимчасовій непрацездатності, починаючи із 11-го дня непрацездатності замість нині діючого правила із 6-го дня. Тому роботодавці почнуть оплачувати листки непрацездатності за перші 10 днів тимчасовій непрацездатності.
По-третє, допомогу по тимчасовій непрацездатності пропонують не надавати за періоди:
- простою, крім випадків, коли тимчасова непрацездатність настала до простою;
- тимчасової непрацездатності, зазначеної у медичному висновку з тимчасової втрати працездатності, визнаному необґрунтованим.
По-четверте, ініціюють зміни у розмірах допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Її будуть виплачувати застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:
1) 50% середньої зарплати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж до 5 років;
2) 60% середньої зарплати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 10 років;
3) 70% середньої зарплати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від 10 до 15 років;
4) 80% середньої зарплати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від 15 до 20 років;
5) 100% середньої зарплати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 20 років.
На сьогодні допомогу по тимчасовій непрацездатності у розмірі 100% зарплати отримують застраховані особи із страховим стажем більше 8 років. А після цієї реформи ті, хто має, приміром, 9 років страхового стажу претендуватимуть на лікарняні у розмірі 60% заробітку.
По-п'яте, допомога на поховання виплачуватимуть у двократному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на дату смерті.
Мінсоцполітики пропонує, аби Закон запрацював із 1 серпня 2021 року, крім норм, які стосуються виплати лікарняних за кошти Фонду соцстраху із 11-го дня непрацездатності, які набирають чинності з 1 січня 2022 року.
Мінсоцполітики пропонує, аби Закон запрацював із 1 серпня 2021 року, крім норм, які стосуються виплати лікарняних за кошти Фонду соцстраху із 11-го дня непрацездатності, які набирають чинності з 1 січня 2022 року.
Рада Федерації профспілок області категорично проти розробленого законопроекту і вимагає термінового вжиття заходів про виділення Фонду соціального страхування коштів для ліквідації заборгованості із виплати застрахованим особам допомоги із тимчасової непрацездатності. Не можна залишати без засобів існування людей, які через хворобу втратили здоров'я та ще й заробіток.

За дорученням Ради ФПО
Голова ФПО Максим Баланенко