Металургам підвищили зарплату
Металургам підвищили зарплату
На ТОВ «Побузький феронікелевий комбінат» з 1 липня 2017 року підвищено зарплату: для інженерно-технічних працівників на 10 відсотків, для робітників – на 22 відсотки. Тепер середня зарплата на комбінаті складає 7680 грн., що значно перевищує середню зарплату по області.
Підвищення зарплати не впало, як кажуть, з неба. За цими цифрами – велика робота профспілкового комітету комбінату. Саме він домігся перегляду зарплати. Металурги були стурбовані низькою оплатою праці, адже ціни на споживчі товари непомірно ростуть, комунальні платежі теж. Крім того, вони вважають, що їхньої платні не вистачає на нормальне відтворення сил після тяжкої праці.
8 травня 2017 року був проведений не погоджений с профспілкою стихійний мітинг, який не приніс результатів. Після втручання профспілкового комітету с підключенням юридичної служби ЦК Профспілки металургів ситуацію вдалося спрямувати у законодавче поле. На засіданні профкому за участю ініціативної групи були розроблені вимоги до власника підприємства, щодо підвищення з 1 червня ц. р. заробітної плати на 30 відсотків. Профком підготував підписні листи і менш як за тиждень було зібрано 1100 підписів працюючих.
Протокол засідання профкому та вимоги найманих працівників були передані роботодавцю. Як результат, власник надав відповідь щодо підвищення заробітної плати з 1 липня ц. р.
До речі, деякі працівники, які у робочий час вийшли на акцію протесту, могли постраждати, але відповідно до спільного рішення профкому та адміністрації комбінату, адміністрація зобов´язалась, не запроваджувати санкції в вигляді звільнення та позбавлення премій. (Обмежилися доганами). І все-таки вважаю, що ми, профспілкові активісти, повинні бути більш згуртованими у відстоюванні своїх прав. Ми не вимагаємо чогось надприродного, а лише гідної оплати своєї вкрай напруженої праці».
До вирішення ситуації на комбінаті підключалися ЦК ПМГУ,ФПО, державна служба посередництва та примирення.
Олег Фомін,
голова профкому комбінату
Заслужена нагорода
Заслужена нагорода
Для голови профкому єдиної первинної профспілкової організації «Гідросила» Сергія Олійника засідання за круглим столом з колективно-договірних питань стало знаменним. По-перше, відбулося воно в Міжнародному центрі культури і мистецтв Києва, а по-друге, голова ФПУ Григорій Осовий вручив йому Диплом переможця Всеукраїнського конкурсу на кращий колективний договір ПАТ «Гідросила АПМ» за 2016 рік.
Ця нагорода - цілком заслужена. Торік Генеральний директор Приватного АТ «Гідросила АПМ» О. З. Шамшур був нагороджений найвищою нагородою Федерації профспілок України - Почесним знаком «За розвиток соціального партнерства». І як логічне продовження цього, колектив заводу став переможцем Всеукраїнського конкурсу на кращий колдоговір за підсумками роботи за 2016 рік. Усього, за всіма галузями економіки України, удостоєні таких нагород 23 підприємства, в тому числі і гідросилівці.
Безумовно, нагорода - це перемога і профкому, і керівництва. Що значить для Олександра Шамшура колективно-договірна робота?
- Колективний договір, як і будь-який договір, передбачає дві сторони. І успішна робота по його виконанню буде тоді, коли обидві сторони вміють домовитися і він їм буде вигідний. Якщо він не приносить користі роботодавцю та працівникам, це ні до чого не призводить. Вірніше, призводить до конфліктів. А що таке конфлікт? Це збої в роботі, зупинка, порушення виробничого процесу, і в підсумку - деградація підприємства, і як ланцюгова реакція, збитки, невиконання завдань, які стоять перед колективом. На мій погляд, в колдоговірній роботі кожна сторона повинна допомагати один одній. Адже завдання у нас спільні. Так, сьогодні непроста ситуація, ми бачимо, що йде відтік робочої сили, а підготувати професіонала, фахівця - це довгий термін. (Наше підприємство - стовідсотково експортне, оснащено воно сучасним обладнанням). Цінуємо професіоналів, намагаємося утримати кадри. Колдоговір якраз і спрямований на задоволення потреб працівників. Оскільки на підприємстві немає соціальної структури, цю місію виконує профспілковий комітет. Люди повинні і попрацювати, і відпочити. Друге - забезпечує профком. І захист інтересів працюючих. Управлінці не завжди можуть охопити всі питання. Щоб працювати успішно і колдоговір був ефективним, потрібно перебувати в правовому полі і скрупульозно готувати його до підписання. У цій роботі завжди стоїть питання: чого хочуть домогтися дві сторони: і забезпечити економічні параметри, і соціальні. Якщо профком і керівництво хочуть працювати продуктивно, вони повинні знаходити консенсус. Нам це вдається.
За словами Сергія Олійника, колективно-договірна робота для профорганізації є найбільш значною й актуальною.
- Це рушійна сила всієї профспілкової діяльності. Безпосередньо колективними договорами встановлюються соціальні пільги, гарантії і компенсації, регулюються соціально-трудові відносини, узгоджуються інтереси між роботодавцем та працівниками. А це і є те, заради чого наймані працівники створюють профспілку. На нашому підприємстві колективний договір - це, дійсно, головний документ, за яким живе трудовий колектив. Тобто - це захисний щит на всі випадки виробничого життя, побуту і відпочинку. Виходячи з важливості цієї роботи, профком ініціював переговори щодо укладання нового колективного договору, разом з роботодавцем розробили його проект, потім спільно будемо контролювати його виконання.
Головне, що у цей непростий для країни час, незважаючи на всілякі труднощі, які є в Україні, на підприємстві виконання зобов'язань колективного договору - це непорушне. З року в рік профкому і керівництву вдається поліпшувати його якість, тому що на «Гідросилі» існує неписане правило: кожен наступний документ не може бути гіршим за попередній, а тільки кращим.
Олександр Шамшур і Сергій Олійник вдячні колективу заводу «Гідросила АПМ» за досягнення високих результатів праці і бажають таких же успіхів у майбутньому.
Чому в області голод на робітничі кадри?
Чому в області голод на робітничі кадри?
На недавньому засіданні обласної тристоронньої соціально-економічної ради обговорювалося актуальне і болюче питання для Кіровоградщини – стан виконання регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів у 2016 році та показники на 2017 рік.
В області діє 21 профтехзаклад, які щороку випускають близько 3 тисяч фахівців. Де вони розпорошуються, якщо в області відчувається голод робітничих кадрів? Раніше було державне замовлення – воно перетворилося на формальне, тож із 2016 року запрацювало регіональне замовлення, яке за минулий рік виконано на 86 відсотків. Як зробити профтехнавчання ефективним та забезпечити кваліфікованими робітничими кадрами підприємства області? Відповіді на ці запитання шукали учасники засідання. Профспілкова сторона найбільше занепокоєна непродуманим фінансуванням профтехзакладів, адже коли вже були сформовані обласний і місцеві бюджети, держава раптом вирішила скинути на область і міста обласного підпорядкування фінансування підготовки робітничих кадрів. І якщо в області вдалося вийти із цієї ситуації, то в містах це закінчилося затримками виплати зарплати викладачам, стипендії учням, в т. ч. – сиротам. Особливо загострилася ситуація в Кропивницькому. ФПО не раз зверталася із цією проблемою до міського голови. Голова ФПО Максим Баланенко з метою підвищення престижності робітничих професій запропонував сторонам соціального діалогу підтримати і взяти участь у спільному проведенні щорічного конкурсу за високу професійну майстерність, організованого профспілками.
Обласна тристороння рада вирішила: забезпечити виконання Генеральної угоди щодо проведення підвищення кваліфікації не рідше одного разу на 5 років, а також проводити професійну перепідготовку та підвищувати кваліфікацію працівників у періоди їх неповної зайнятості та для працівників, які перебувають під загрозою вивільнення. Сторони соціального діалогу домовилися посприяти відновленню наставництва, удосконаленню професійного навчання працівників безпосередньо на виробництві, запровадженню системи підтвердження кваліфікації за робітничими професіями за результатами неформального навчання.
Вирішено з метою зменшення професійно-кваліфікаційного дисбалансу на ринку праці проводити систематичну профорієнтаційну роботу, спрямовану на вибір професій, які користуються попитом на ринку праці області. Представники влади, роботодавців і профспілок домовилися про об'єднання зусиль у підготовці кваліфікованих спеціалістів та робітників для виробничої сфери області шляхом укладення тристоронніх договорів роботодавців, органів виконавчої влади і навчальних закладів, створення навчальних центрів на базі кращих ПТНЗ, розвитку дуальної форми навчання, зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів.
Марія Іванова
Вітання
Шановні спілчани!
Щиро вітаю Вас з важливою датою в житті країни – Днем Конституції України!
З нагоди свята бажаю Вам берегти найцінніше – життя і здоров'я! Зичу кожному з Вас гідної праці, добробуту, творчих злетів і нових звершень, принциповості й непохитності у відстоюванні норм української Конституції! Сили Вам і натхнення задля розквіту і розвитку нашої держави!
З повагою
Голова Федерації профспілок
Кіровоградської області Максим Баланенко
Захист спілчан у сучасних умовах
Захист спілчан у сучасних умовах
У Вільшанському районі відбувся День Федерації профспілок Кіровоградської області. Спонукали до розмови з профспілковим активом зміни у сфері трудових, соціально-економічних відносин, адже реформи, що відбуваються в країні, боляче б'ють по правах та інтересах трудівників. Сьогодні життя ставить перед профспілками чимало гострих проблем. У цій ситуації недостатньо прийняти рішення суто вищих керівних органів - потрібна підтримка і порада, як кажуть, знизу, первинних організацій профспілок, які знають реальне життя трудових колективів.
Заступник голови ФПО Оксана Терлецька зазначила: за рік, що минув, профспілками зроблено немало. Так, ФПУ проведено дві масові акції протесту. «Основна вимога: підвищення мінімальної зарплати. Ми досягли підвищення мінімалки у тому розмірі як вимагали, але зовсім в іншому форматі. Тепер до мінімальної зарплати включаються майже всі доплати, надбавки, премії. І найголовніше те, що мінімалка не використовується при формуванні тарифних сіток і посадових окладів. Тому, зараз і ФПУ, і ми, працюємо над тим, щоби до мінімальної зарплати не включалися додаткові виплати і щоб вона стала основою формування розміру зарплати. Друга вимога: зниження ціни на газ, житлово-комунальні послуги. Вона, звісно, не задоволена, не йдуть на поступки ні Кабінет Міністрів, ні Верховна Рада. Більше того, Уряд намагався ввести абонплату за транспортування газу. З цього приводу відбулася акція протесту і на вимогу профспілок введення абонплати відтерміновано. Загалом, ми не здали свої позиції, ці питання на постійному контролі ФПУ і вишукуються нові методи впливу на Кабмін, в т. ч. і звернення до суду. Однією з вимог учасників акції було відновлення прав працівників на пільгові пенсії (Списки 1 та 2). За активної участі профспілок, в т. ч. і профоб'єднання, підготовлено проект змін до цих Списків і є сподівання, що вони будуть враховані. Інша вимога - щодо підвищення пенсій. На нашу думку, рівень мінімальної пенсії має бути не нижче прожиткового мінімуму для непрацездатної особи – 2857грн. Ця вимога повністю не виконана, але ведеться активна робота по реформуванню пенсійного забезпечення. Підтримуємо окремі положення презентованої Урядом пенсійної реформи, зокрема, проведення осучаснення раніше призначених пенсій, посилення залежності розмірів пенсій від тривалості страхового стажу та отримуваної зарплати, заміна механізму відшкодування пенсій на пільгових умовах на сплату роботодавцем підвищеного розміру єдиного внеску, скасування примусового вилучення частини пенсій у працюючих пенсіонерів, звільнення Пенсійного фонду від невластивих йому виплат».
Проте у профспілок є багато зауважень та застережень до презентованих змін до законодавства, зокрема, щодо підвищення тривалості страхового стажу для призначення пенсії та відповідне відтермінування виходу на пенсію, зменшення коефіцієнта страхового стажу з 1,35 до 1,0, «замороження» показника середньої зарплати для обчислення пенсії, визначення розміру мінімальної пенсії у відсотках від мінімальної зарплати, а не від прожиткового мінімуму, як базового державного соціального стандарту.
Одна з вимог стосувалася реформи охорони здоров'я, особливо тієї її частини, що стосується комерціалізації цієї галузі. За наполяганням профспілкової це питання було винесено на розгляд Національної тристоронньої соціально-економічної ради. Керівник галузевої Профспілки виступила з детальним аналізом негативних наслідків цієї реформи. Позиція Профспілки така: ця реформа суперечить базовим принципам Конституції України та рішенню Конституційного суду.
Оксана Терлецька нагадала, що 2017 рік ФПУ оголосила Роком первинної профспілкової організації. З цього приводу ФПО провела засідання за круглим столом голів первинних профспілкових організацій, за результатами якого прийняті рекомендації.
Обговорили учасники зустрічі й долю проекту Трудового кодексу, який прийнято у першому читанні. Профспілки подавали більше сотні поправок. 75 профспілкових постатейних поправок профільним Комітетом враховано або частково враховано. Тепер все залежить від депутатів, тому ФПО направила відповідні звернення до депутатів від Кіровоградщини щодо підтримки профспілкових пропозицій.
Ще одне випробування перед профспілками – це децентралізація влади. На жаль, перші результати децентралізації в області для профспілок несуть негативні результати. Перш за все, це - порушення галузевого принципу діяльності профспілок. Керівник територіальної громади бачить одну профспілку громади, яка буде повністю йому підпорядковуватися і виконувати його рішення. Тобто, завдання профспілок у цьому процесі: не допустити ліквідацію профспілкових організацій і зберегти їх галузевий принцип.
Про вагу колективно-договірного регулювання розповіла головний фахівець ФПО Олександра Залевська. «У ринкових умовах господарювання, де все купується і продається, колдоговір слід вважати основним інструментом регулювання соціально-трудових відносин. Ми є продавцями робочої сили: яку ціну «виторгуємо» у роботодавця, таку зарплату й отримають працівники. І всі ці «торги» відбуваються через колективний договір».
В області на 1 січня ц. р. укладено 2288 колдоговорів – охоплено понад 150 тисяч працівників. Найбільший, стовідсотковий рівень охоплення у медицині, освіті, АПК. Більшість колдоговорів укладено за участю профспілкових організацій. Як правило, ці документи передбачають додаткові, порівняно із законодавством гарантії і пільги. Так, в обласній організації автомобільного і сільгоспмашинобудування сума таких коштів склала 3,3 млн. грн. Це майже тисяча гривень на кожного працюючого. Більше тисячі гривень склали такі витрати, спрямовані на соціальний розвиток у розрахунку на одного працюючого на підприємствах обласних організацій профспілок працівників зв'язку ПАТ «Укртелеком», автотранспорту і шляхового господарства, лісового господарства, енергетики та електротехнічної промисловості, у ТОВ «Побузький феронікелевий комбінат», ДП «Центр стандартизації, метрології та сертифікації». Зважаючи на складний стан ринку праці в області, при укладенні колдоговорів профспілкові організації домагалися обов'язкового включення зобов'язань сторін щодо недопущення масових скорочень працівників, збереження трудових колективів, встановлення додаткових пільг для працівників, які звільняються за ініціативи роботодавця. Уже проглядаються суттєві додаткові пільги і в бюджетній сфері.
У спектрі обговорених того дня були питання перерахування коштів первинним профорганізація на культмасову та оздоровчу роботу, на комплексні заходи з охорони праці. Висловлювалася пропозиція щодо поширення норм колдоговору, хоча б окремих, лише на членів профспілки. Це буде найкращою мотивацією профспілкового членства.
У зібранні взяв участь заступник голови Вільшанської РДА Дмитро Сакун.
Марія Іванова
Онлайн-прийом громадян: Голова Держпраці зосередився на питанні видачі дозволів на газозварювальні роботи
Онлайн-прийом громадян: Голова Держпраці зосередився на питанні видачі дозволів на газозварювальні роботи
На онлайн-прийомі до Голови Держпраці Романа Чернеги звернулися громадяни Кіровоградської області. Так, Володимир Гаращенко, інженер з охорони праці ПАТ «Гідросила ЛЄДА», розповідає, що на підприємстві переважно використовують електрозварювальне обладнання та, відповідно, дозвіл на зварювальні роботи отримано. Проте час від часу в товаристві виконуються газозварювальні роботи. Тому він вирішив з'ясувати, чи потрібно у такому разі отримувати дозвіл на газозварювальні роботи?
Голова Держпраці зазначив, що стаття 21 Закону України «Про охорону праці» регламентує обов'язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформленні, видачі дублікатів, анулювання дозволів визначає Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.
Згідно з пунктом 9 Порядку для одержання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, який видає територіальний орган Держпраці, роботодавець, виробник або постачальник (уповноважена особа) подає особисто чи надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до державного адміністратора заяву, до якої додається висновок експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання заявлених робіт.
Якщо суб'єкт господарювання виконує роботи підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2 (зварювальні, газополум'яні (до них відносяться газозварювальні), наплавні роботи (пункт 23 додатку 2 до Порядку), то йому необхідно одержати відповідний дозвіл згідно з вимогами Порядку.
Від себе Роман Чернега порадив не зволікати та не покладатися на долю, а дбати про безпечні умови праці. Відповідно, отримання таких дозволів в першу чергу убезпечує працівників, які виконують газозварювальні роботи, від можливих травматичних наслідків.
Останнім часом в суспільстві та мас-медіа з'являється інформація про те, що через певний час пенсіонерам потрібно буде обирати, або працювати та отримувати зарплатню, або йти на законний відпочинок та отримувати пенсію. Так ,і Людмила Шевченко звернулася до Голови Держпраці з питанням, яке останнім часом її хвилює. А саме, чи має вона право працювати на пенсії та чи не обернеться таке рішення проти неї? Голова Держпраці зазначив, що дане питання не порушується на державному рівні, Трудовий кодекс забороняє будь-яку дискримінацію за віком, а тому Людмила Михайлівна та й усі інші пенсіонери нашої країни мають законне право працювати, отримувати зарплату та пенсію одночасно.
Онлайн-прийом відвідало 5 громадян з Кіровоградської області. Зокрема, розглядалися питання щодо накладання штрафних санкцій територіальними управліннями служби, виплати мінімальної заробітної плати, особливості виконання робіт підвищеної небезпеки.
Який він, наш захисний документ?Який він, наш захисний документ? Небесна сотня – то в серці вогоньНебесна сотня – то в серці вогонь Коледж відкриває нову сторінкуКоледж відкриває нову сторінку Роздуми щодо мінімальної зарплатиРоздуми щодо мінімальної зарплати Відповідальність лідера первинки зростаєВідповідальність лідера первинки зростає КІРОВОРАДЩИНА ПІДТРИМУЄ КИЯН !КІРОВОРАДЩИНА ПІДТРИМУЄ КИЯН ! Мітингом підтримали першотравень спілчани Кіровоградщини. Прес-центр ФПО |