Архів новин
2022
Грудень
ПнВтСрЧтПтСбНд
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

Отримали заслужені відзнаки

Отримали заслужені відзнакиindex 3af13
27 травня світова громадськість відзначила Всесвітній день екстреної медичної допомоги.
Працівники швидкої допомоги, мабуть, як ніхто, заслуговують на свято, адже вони щодня, щохвилини перебувають на «передовій» - рятують хворих. Вони – їхня остання надія на порятунок. У такому режимі і в такій відданості справі працюють і працівники обласного центру екстреної медичної допомоги. Отож у святковий день отримали заслужені відзнаки від обласної військової адміністрації, обласної ради та обласної організації Профспілки працівників охорони здоров'я.

 

Наближаємо перемогу разом

Наближаємо перемогу разом
Три місяці триває військова агресія росії проти суверенітету України... Три місяці ми вчимося жити по-іншому, але весь народ ще ніколи не був таким сильним, щирим, об'єднаним спільною думкою про перемогу.
Із перших днів війни Кіровоградська обласна організація Всеукраїнської профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг разом із профкомами, керівниками підприємств спільно включилися в роботу щодо забезпечення життєдіяльності трудових колективів, організації працівників та допомоги армії та теробороні.
Членські організації активно долучилися до волонтерського руху міста та області. Вони допомагають фронту матеріалами, ліками, продуктами харчування, одягом, засобами гігієни. Придбавають необхідні прилади та організують збір іншої благодійної допомоги військовим.
У цій діяльності особливо відзначився колектив Кропивницького фахового коледжу харчування та торгівлі. На базі ЗОШ №34 та №33, ресторану "ЧаЧа", парку "Козачий острів" працівники коледжу долучились до плетіння маскувальних сіток, надаючи матеріал для цього. Включилися також до збору матраців, подушок, постільної білизни, які були передані до пунктів збору гуманітарної допомоги: у парк "Козачий острів", ЗОШ №33, готель «Турист», гуртожиток Кіровоградського машинобудівного коледжу КНТУ. Паралельно у цей період відбувався активний збір продуктів харчування, бакалійних виробів, консервації. Викладачі активно долучилися до збору складових елементів для створення «Бандерівського смузі».
З початку військової агресії і донині викладачі циклової комісії «Технології та хімії» випікали хлібобулочні, борошняні, кондитерські вироби для територіальної оборони та бійців Збройних Сил України.
Окремо слід відзначити участь усіх викладачів у здачі крові для поранених бійців на пунктах переливання крові Кропивницького та області.
Свого часу зібрали гуманітарну допомогу для військових 3-го полку імені князя Святослава Хороброго з нагоди свята Великодня. Паски та інші смаколики були виготовлені студентами коледжу для створення настрою і домашньої атмосфери нашим військовим. Крім того, до гуманітарної передачі включено предмети особистої гігієни, натільну білизну разом з дитячими малюнками, листами та вітальними словами.
У складний час захисту нашої країни нашим захисникам дозволено таку шкідливу звичку, як паління. Тому до допомоги передано цигарок на суму майже 4 тисяч грн.
Протягом квітня-травня зібрано більше 100 тисяч гривень, за які було придбано тепловізор-монокуляр і спеціальний бінокль, а також квадрокоптер за сприянням громадського об'єднання «Серця матерів та ветеранів війни Кропивницького». Зазначену техніку передано 42 батальйону Кропивницького, який є у складі 57 бригади імені Кошового отамана Кості Гордієнка, що боронить кордони нашої України.
З моменту включення Кіровоградської області до відвантаження гуманітарної допомоги територіям, де ведуться активні бойові дії, або такі, що знаходяться в блокаді, викладачі коледжу та студенти майже щотижня приєднуються до розвантаження, фасування гуманітарної допомоги та її подальшого транспортування.
Кіровоградська обласна організація Всеукраїнської профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг спільно із членськими організаціями та керівниками підприємств продовжує робити все можливе, аби змогти разом здолати ті випробування, які принесла в наш дім війна.
Схиляємо голову перед мужніми захисниками, які боронять нашу землю, наші домівки від загарбників. Наближаємо перемогу разом! Віримо в Україну!
Людмила Хриплива,
Голова обласної організації Всеукраїнської профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг

 

Дитяче оздоровлення у 2022 році:

Дитяче оздоровлення у 2022 році:
проблеми, виклики, перспективиimages f95d4
Чи можливо в умовах воєнного стану здійснити оздоровлення та відпочинок дітей України?
Цій темі було присвячене засідання Центрального міжвідомчого штабу з координування організації оздоровлення та відпочинку дітей при Міністерстві соціальної політики України, яке відбулося 24 травня ц.р.
На засідання було запрошено заступника Голови ФПУ Євгена Драп'ятого, який є членом цього Штабу.
Свою позицію на засіданні висловили представники Міністерства оборони України, Державної служби надзвичайних ситуацій, Національної поліції України, Держпраці, міністерств освіти і науки, охорони здоров'я, Держпродспоживслужби, Національної соціальної сервісної служби, народний депутат України Тетяна Скрипка та низка представників обласних військових адміністрацій.
Усі вони зазначали, що найпершою умовою має бути безпека дітей під час можливих повітряних атак, адже нині уся територія України є під загрозою. Тому дітей у цей час треба негайно перемістити до бомбосховищ або інших укриттів. Бомбосховища не були передбачені для дитячих оздоровниць.
У більшості обласних військово-цивільних адміністрацій відсутні кошти на дитяче оздоровлення, бо їх передано для потреб Збройних сил.
Дитячі оздоровчі заклади також не готові до відкриття оздоровчого сезону. Нині вони не обстежені комісіями та не отримано дозволів на відкриття.
Під загрозою є і переміщення дітей з одного регіону до іншого як залізницею, так і автотранспортом. та висока ціни на пальне.
За пропозицією Євгена Драп'ятого члени Штабу визнали за доцільне:
1. Відтермінувати на 1 місяць розгляд питання щодо готовності до літнього оздоровчого сезону закладів оздоровлення дітей, які розташовані у більш безпечних регіонах України.
2. Оздоровлення та відпочинок дітей можливий при дотриманні умов:
- дозвіл на відкриття слід отримати найперше від військових державних адміністрацій на цій території;
- проведення комплексної перевірки ДОЗ усіма службами;
- забезпечення безпеки дітей при повітряній загрозі;
- збільшення кількості вихователів;
- отримання згоди від батьків на перебування дітей в ДОЗ.
3. Визнати за доцільне здійснювати оздоровлення дітей, які проживають на адміністративній території, де розташований ДОЗ, а також дітей переміщених осіб та інших категорій дітей при згоді їхніх батьків. Оздоровлення дітей за межами України здійснюватиметься за кошти благодійних організацій через обласні держадміністрації.
Такі рішення Штабу ляжуть в основу відповідного рішення Уряду України.
Департамент профспілкового руху та зв'язків
з громадськими організаціями

 

ФПО звернулася до народних депутатів

ФПО звернулася до народних депутатів
Персонально звернулися до народних депутатів від Кіровоградщини: Олександра Дануци, Ігоря Мурдія, Юрія Кузбита, Олеся Довгого і Олега Воронька. Спонукало до нього прийняття у першому читанні проекту Закону №5371.
Члени профспілок Кіровоградщини, працівники підприємств, установ, організацій з розумінням поставились до прийняття Верховною Радою Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі Закон), яким введено обмеження прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України. Всі сили і увага кіровоградців прикуті до боротьби за свободу і незалежність.
Норми цього закону, які регулюють аспекти трудових відносин інакше, ніж Кодекс законів про працю України та інше законодавство про працю, мають пріоритетне застосування на період дії воєнного стану для працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Слід відзначити, що Законом надано практично необмежені права роботодавцю щодо спрощення регулювання трудових відносин. Але тільки на період воєнного стану, який до речі продовжено ще на 90 днів.
Тому шоком для простих людей стало прийняття парламентом 12 травня п.р. у першому читанні законопроекту №5371, в основі якого: спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого та середнього бізнесу. Це ніби натяк на те, що і після закінчення війни норми воєнного стану залишаться в силі?
Не зупинило народних депутатів те, що положення законопроекту №5371 суперечать Конституції України, Конвенціям МОП, Директивам ЄС та на практиці призведуть до погіршення умов трудового договору для працівника порівняно з чинним законодавством через нав'язування йому невигідних умов в індивідуальному трудовому договорі, дискримінації працівників і ослаблення правозахисної ролі профспілок, як їх законних представників.
На жаль, шановний Олегу Євгенійовичу, Ви проголосували «за» вказаний законопроект, який призведе до дискримінації працівників малого і середнього бізнесу, і аж ніяк не сприяє збереженню трудових ресурсів області.
Президія ФПО звертається до Вас із проханням переглянути своє рішення і не голосувати за проект №5371, як такий, що порушує Конституцію України.
Президія ФПО

 

Шановні колеги! Шановні спілчани Кіровоградщини!

Шановні колеги! Шановні спілчани Кіровоградщини!IMG 20200521 094627210 BURST000 COVER 9cdbc
Щиро вітаю Вас із Днем вишиванки!
Це чудове свято самобутньої, неповторної, мальовничої української культури стає в Україні традиційним, справді народним. Воно символізує зв'язок поколінь, пробуджує високі патріотичні почуття у серці кожного українця.
Бажаю зміцнення української ідентичності задля процвітання нашої країни!
Нехай святкова вишиванка додасть кожному настрою та яскравих вражень! Успіхів та удачі, миру і злагоди кожному особисто та усій країні!
З повагою
Голова ФПО        Максим Баланенко

 

 

Шановний Миколо Борисовичу!

Шановний Миколо Борисовичу!images 6 84270
По-профспілковому щиро вітаємо Вас з чудовим святом
на особистому календарі – Днем народження!
Упродовж багатьох років Ви виконуєте важливу місію – очолюєте провідну для аграрної Кіровоградщини обласну організацію профспілки працівників АПК, тримаєте руку на пульсі життя, задаєте тон первинним профорганізаціям.
Хай Бог дає Вам натхнення і надалі плідно й результативно працювати на благо спілчан, підтримувати їх у непростих житейських буднях! Вдалих Вам задумів на професійній ниві і тихої домашньої гавані! Щастя у всіх вимірах! Здоров'я - без міри і ліку! Друзів і партнерів - надійних та незрадливих! І всього-всього, чого душа бажає! Миру і злагоди Вашій родині та усій Україні

З повагою
Голова ФПО               Максим Баланенко

 

Світла пам'ять

Світла пам'ятьindex dc385
Завершив свій земний шлях ветеран профспілкового руху Кіровоградщини Олександр Ткаченко. Віднині він житиме у спогадах і пам'яті рідних, близьких, знайомих, колишніх колег.
Усі, кому пощастило працювати і знати Олександра Савича, згадують його, як умілого організатора та високого професіонала, який упродовж багатьох років самовіддано працював у Федерації профспілок області, опікувався розвитком профспілкової культури, оздоровленням дітей. З його легкої руки народжувалися чудові профспілкові творчі колективи, розвивалися дитячі оздоровчі табори. Ініціативний, відповідальний, обов'язковий, комунікабельний, грамотний, талановитий – так відгукуються про Савича ті, кому доводилося з ним спілкуватися. А ще він володів унікальною манерою спілкування: вільно, не нав'язливо, з тонким почуттям гумору.
Озираючись на пройдений професійний шлях Олександра Савича, можна з упевненістю сказати, що прожив він не даремно: залишив по собі чималий ужинок добрих справ. Умів запалювати біля себе світло, вести за собою інших, перейматися проблемами спілчан, знаходити вихід із будь-якої ситуації. Таким і запам'ятаємо цю світлу людину.
Висловлюємо щирі співчуття рідним та близьким з приводу тяжкої втрати – чоловіка, батька, друга...
Хай земля Вам, Олександре Савичу, буде пухом.
Федерація профспілок області

 

Чи підлягають поверненню кошти вихідної допомоги при поновленні працівника на роботі

Чи підлягають поверненню кошти вихідної допомоги при поновленні працівника на роботі

Відповідно до ст. 44 Кодексу законів про працю України (далі –Кодексу або КЗпП України) при припиненні трудового договору, зокрема, з підстав, зазначених у пункті 1 ст. 40 цього Кодексу, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

Згідно з вимогами ст. 1215 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) не підлягає поверненню безпідставно набуті:

1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;

2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Відповідно до вимог ст. 127 КЗпП України відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України.

Відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, установі і організації, де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу:

1) для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не поверненого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості або з дня виплати неправильно обчисленої суми;

2) при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за невідроблені дні відпустки. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених в пунктах 3, 5, 6 ст. 36 і пунктах 1, 2 і 5 ст. 40 цього Кодексу, а також при направленні на навчання та в зв’язку з переходом на пенсію;

3) при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству, установі, організації (ст. 136 цього Кодексу).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15 (провадження № 14-445цс18) вказано, що «у статті 1215 ЦК України передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати. При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача резюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум. Доказів про набуття відповідачем 10 142,33 грн у результаті рахункової помилки позивача матеріали справи не містять, на такі обставини сторони не посилаються. Сам факт оскарження відповідачем у судовому порядку наказу про звільнення з посади згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України (зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідація, реорганізація, банкрутство або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників) не може свідчити про недобросовісність дій особи, оскільки є реалізацією нею конституційного права, передбаченого статтею 55 Конституції України, на захист судом прав і свобод людини і громадянина. Відмовляючи у позові у справі, що розглядається, суди попередніх інстанцій зробили висновок, що:

1) виплата вихідної допомоги була проведена позивачем добровільно, на законних підставах, за відсутності рахункової помилки з його боку;

2) недобросовісність з боку відповідача не встановлена. Суди вважали, що передбачені цивільним законодавством підстави для повернення грошових коштів на підставі вимог статті 1212 ЦК України відсутні. Велика Палата Верховного Суду погоджується з таким висновком судів першої та апеляційної інстанцій, оскільки, незважаючи на те, що після поновлення на роботі підстава для виплати вихідної допомоги відпала (наказ, на підставі якого було здійснено виплату вихідної допомоги, скасований), в силу вимог статті 1215 ЦК України ці кошти поверненню не підлягають».

Підготовлено відділом з правової роботи облпрофради за матеріалами Держпраці

 

ЩОДО ДОПЛАТ, НАДБАВОК, ПРЕМІЙ У ВОЄННИЙ ЧАС

ЩОДО ДОПЛАТ, НАДБАВОК, ПРЕМІЙ У ВОЄННИЙ ЧАС

Неділя, 08 травня 2022, 17:32

На «гарячу профспілкову лінію» звертаються з питанням чи автоматично поновлюються доплати, надбавки, премії, що були скасовані у період введення воєнного стану, після його скасування.

Отже, якщо роботодавець обрав процедуру зміни істотних умов праці або вніс зміни до локальних актів підприємства, строк дії таких умов оплати праці роботодавець визначає самостійно.

Нагадуємо, що відповідно до ст. 103 КЗпП про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.

Якщо доплати, надбавки, премії скасовані через призупинення дії певних положень колдоговору у зв’язку з введенням воєнного стану, зміни діють лише у період воєнного стану.

Нагадаємо, що ст.1 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі – Закон №2136) на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України.

У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих Законом №2136.

На період воєнного стану дію окремих положень колективного договору можна зупинити за ініціативою роботодавця (ст. 11 Закону №2136).

Згідно із Прикінцевими положеннями Закону №2136, цей Закон діє протягом воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", та втрачає чинність з дня припинення або скасування воєнного стану, крім частини третьої статті 13 цього Закону, яка втрачає чинність з моменту завершення виплати державою, що здійснює військову агресію проти України, відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам.

Департамент правового захисту

апарату ФПУ

Джерело: https://www.fpsu.org.ua/276-cherhovyi-den-heroichnoho-sprotyvu/22367-shchodo-doplat-nadbavok-premij-u-voennij-chas.html

 

Усі гуртом наближаємо перемогу

Усі гуртом наближаємо перемогуФото Баланенко 83ab5
Федерація профспілок Кіровоградської області та її членські організації не залишаються осторонь воєнних подій. З перших днів війни профорганізації спрямували свою діяльність на підтримку ЗСУ та тероборони.
Враховуючи потреби фронту у ліках, перев'язувальних матеріалах, продуктах харчування, військової техніки, ФПО та її членські організації перерахували значні кошти для потреб армії. Наприклад, обком профспілки працівників культури разом із первинними профорганізаціями перерахували понад 110 тис. грн. Крім того, кожен заклад культури робить власний внесок у загальну справу.
Працівники обласного академічного театру ляльок плетуть маскувальні сітки та шиють білизну для військових. Транспорт закладу залучається для перевезення необхідних для армійців речей. Колектив також працює і у професійному напрямку – влаштовує безплатні вистави для дітей переселенців у центрах, де вони тимчасово проживають. Працівники обласного музично-драматичного театру ім. Кропивницького перерахували триденний заробіток для потреб ЗСУ. Понад 40 учасників академічного колективу пісні і танцю «Зоряни» обласної філармонії долучилися до приготування їжі для українських військових. Артисти ліплять вареники, пиріжки, готують бутерброди та перші страви. А ще вони анонсують концерт до дня Перемоги України.
Активно включився до загальнонародних справ колектив Кропивницького музичного коледжу. На базі його гуртожитку було організовано місця для тимчасового проживання біженців із сусідніх областей. У приміщенні навчального корпусу тривалий час функціонував пункт збору гуманітарної допомоги. У підвальному приміщенні навчального корпусу облаштовано об'єкт укриття, яким користуються мешканці довколишнього району. Вагомим внеском у допомогу армії стала організація віртуального штабу "Музколедж: волонтер" з метою підтримки територіальної оборони Кропивницького та ЗСУ. За 20 днів педагогічний колектив, адміністрація, випускники, студенти спільно з профкомом зібрали 75 тис. грн. На ці кошти було придбано і передано у користування теробороні та ЗСУ провізію, предмети побуту, ліки, будівельні матеріали, одяг, робочий інструмент, а також квадрокоптер, який передано у користування Національної поліції України. Крім того, працівники та студенти займаються волонтерською діяльністю автономно від закладу (плетуть маскувальні сітки, переказують кошти на потреби армії, долучаються до операцій українського кібервійська, надають житло переселенцям, організовують всеукраїнські музично-культурні проекти). Колектив коледжу також допомагає колегам із закладів культури зі збереженням культурних цінностей.
Значний внесок на підтримку армії зробили обласна організація профспілки лісівників та управління лісового господарства. Крім перераховання коштів на рахунок ЗСУ, відправили гуманітарної допомоги майже на 250 тис. грн. (продукти харчування, засоби гігієни та ін.). Для тероборони Кіровоградщини виділили майже на 1 млн. грн. лісопродукції. А Чорноліський лісгосп прийняв та розмістив групу переселенців.
Обком профспілки працівників освіти і науки спільно з районними та первинними профорганізаціями перерахували на потреби армії понад 300 тис. грн. Крім того, Піщанобрідський аграрний ліцей взяв на себе обов'язок готувати страви та випічку для територіальної оборони. Активно підключилися до підтримки армії адміністрація та профкоми викладачів і студентів Національного педагогічного університету. Значні суми перерахували у фонд ЗСУ. У гуртожитку приймають і поселяють переселенців, 2 їдальні готували страви для учасників тероборони і вимушено переселених осіб. Члени профспілки організували майстерню і шиють необхідні речі для потреб військових.
Чимало працівників АТ «Ельворті» виявили бажання служити у теробороні. Із профспілкових коштів виділено майже 100 тис. грн. для придбання для них обмундирування та радіоприладів. Значну суму перерахували у фонд ЗСУ профком єдиної профорганізації «Гідросила» та адміністрації підприємств. Крім того, їдальня «Гідросили», щодня готує обіди та розвозить на блокпости.
Понад 110 тис. грн. перерахував для ЗСУ обласна організація профспілки працівників державних установ. Крім того, кожна первинна профорганізація зробила власний внесок. Активну позицію зайняли працівники, у т. ч. профорганізація, управління Східного офісу Держаудитслужби в області, які фахово плетуть маскувальні сітки на спеціальне замовлення та готують страви для блокпостів. Відчутний вклад у наближення перемоги вносять працівники департаменту соціального захисту населення ОВА - разом з первинною організацією профспілки. У всіх інтернатних закладах створили місця для переселенців з «гарячих» міст. Крім того, працівники департаменту безпосередньо працюють з прибулими – чергують у відповідному штабі і надають допомогу у розселенні приїжджих.
Вагомий внесок на підтримку армії робить обком профспілки працівників охорони здоров'я. Крім перерахованих коштів, займаються волонтерством. Так, з перших днів війни заступник голови обкому профспілки Вікторія Однобочко працює у волонтерському центрі «Козачий острів», який надає конкретну допомогу ЗСУ.
Особливої ваги у цей час набуває інформаційна діяльність. ФПО та її членські організації постійно та оперативно висвітлюють актуальні питання щодо діяльності профспілкових організацій області в умовах воєнного стану у пресі, на веб-сторінках та у радіопрограмі «Новини профспілок області», яка щотижня звучить на Суспільному радіомовленні Кропивницький.
Максим Баланенко,
Голова ФПО
P.S. Варто зазначити, що Голова ФПО Максим Баланенко - частий гість радіо та телеефірів на Суспільному мовленні.

 

До уваги керівників членських організацій та членів профспілок!

До уваги керівників членських організацій та членів профспілок!
Міністерство економіки України створило чат-бот @TrudEconomBot, за допомогою якого користувачі зможуть знайти інформацію про організацію трудових відносин під час війни.
У сервісі за розділами систематизовано відповіді на поширені запитання щодо особливостей надання відпусток, оплати праці, ведення документації тощо під час воєнних дій. Сервіс доступний у Telegram. Для початку використання необхідно натиснути "start" та обрати необхідний розділ.
Розгорнуті відповіді на питання щодо трудових відносин під час воєнного стану також опубліковані на сайті Міністерства економіки України за посиланням:https://me.gov.ua/Documents/List?lang=uk-UA&id=316d6215-7fd2-4e9b-b6a5-e8833d29f065&tag=TrudoviVidnosiniVUmovakhVonnogoStanu
З метою поширення інформації з питань праці Державна служба України з питань праці також запустила Telegram чат-бот для оперативного отримання відповідей на поширені запитання з трудового законодавства. Для зручності використання у боті консультації зібрані за розділами законодавства.
Крім того, Держпраці створила інформаційний портал про трудові відносини в умовах воєнного стану. За допомогою порталу легко знайти контакти, за якими можна в телефонному чи іншому доступному режимі отримати консультацію з питань застосування законодавства і відповіді на найпоширеніші питання.
Окремим завданням порталу є надання інформаційних послуг релокованим підприємствам: від оформлення трудових відносин, оплати праці, звільнення, переведення, оголошення простою, обліку робочого часу до організації безпечного ведення робіт, створення безпечних та здорових умов праці, надання адміністративних послуг тощо. Для цього достатньо заповнити форму з мінімальною інформацією про підприємство і відповідні фахівці зв'яжуться та нададуть консультаційну допомогу саме з тих питань, які цікавлять роботодавця.
Також відповіді на питання щодо трудових відносин розміщені на сайті Держпраці за посиланням: https://dsp.gov.ua/category/zdiisnennia-derzhavnoho-kontroliu-za-doderzhanniam-zakonodavstva-pro-pratsiu/.
Джерела: офіційні веб-сайти Мінекономіки (https://www.me.gov.ua/) та Держпраці (https://dsp.gov.ua/)
Департамент охорони праці ФПУ

 

Нові зміни до Закону

Нові зміни до Закону
5 квітня 2022 року Г. Третьякова та інші нардепи зареєстрували у ВРУ законопроєкт №7251 "Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин".
Як зазначено у пояснювальній записці, метою законопроєкту є вирішення проблем, які виникають на сьогодні в частині організації трудових відносин в умовах воєнного стану, подолання старих законодавчих прогалин та усунення колізій, які на сьогодні створюють суттєві перешкоди як для роботодавців, так і для працівників в частині побудови та ефективного функціонування ефективної системи управління трудовими ресурсами.
Документ покликаний суттєво оптимізувати, зробити більш простою та зрозумілою у застосуванні сучасну систему законодавства про працю, усунути потенційне виникнення трудових спорів у зв'язку з наявними законодавчими прогалинами у регулюванні трудових відносин.
У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Які зміни пропонуються?
1. Установити, що на час оголошення воєнного або надзвичайного стану усі повідомлення та документи з питань трудових відносин, накази (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу можуть здійснюватися та вестися в електронній формі з використанням технічних засобів електронних комунікацій або шляхом відправлення електронних носіїв, на яких записано цей документ, відповідно до законодавства у сфері електронного документообігу.
2. Запровадити додаткову підставу для звільнення працівника - неможливість забезпечувати працівникові умови праці, внаслідок того, що необхідні для виконання роботи зазначеним працівником виробничі, організаційні, технічні потужності, засоби виробництва або майно власника, або уповноваженого ним органу знищені в результаті бойових дій, а також ввести особливу процедура вивільнення таких працівників.
3. Жахливі наслідки війни та наявність великої кількості її жертв зумовлюють введення додаткової підстави для розірвання трудового договору - відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці.

Детальніше...