Архів новин
2017
Листопад
ПнВтСрЧтПтСбНд
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123

Час вимагає підвищення ролі профспілок у захисті спілчан

Час вимагає підвищення ролі профспілок у захисті спілчанКопия DSC02491 d2cb6
Це непросте питання обговорювалося на засіданні Ради Федерації профспілок Кіровоградської області. Захищаючи права спілчан на працю, гідну зарплату, безпечні і здорові умови праці, профспілкам довелося задіяти весь арсенал впливу: від переговорного процесу в рамках соціального діалогу до масових вуличних протестних дій. Торік двічі профактив Кіровоградщини брав участь у Всеукраїнських акціях протесту профспілок. По-різному оцінюються їх результати. Звісно, хотілося вагоміших результатів, але й марними назвати їх не можна.Копия DSC02498 936ea
Як зазначив голова ФПО Максим Баланенко, під тиском профспілок Уряд затвердив оновлені набори для розрахунку прожиткового мінімуму, які не переглядались більше 15 років і про які вже соромно було говорити. Підписано нову Генеральну угоду, бо норми раніше діючої непристойно застаріли й було дуже проблематично їх застосовувати у колективних переговорах. Нарешті відновлено соціальний діалог і профспілки мають змогу систематично спілкуватись із Прем'єром і висловлювати свої пропозиції. На вимогу профспілок підвищено мінімальну зарплату до рівня фактичного прожиткового мінімуму. Суттєво підвищено зарплату держслужбовцям і працівникам органів самоврядування. Проте не вдалось добитись основного – знизити ціну на газ. Це питання не підтримано ні Урядом, ні парламентом, тому запропоновано від імені Ради звернутись до ВРУ, народних депутатів від Кіровоградщини щодо прискорення розгляду законопроектів: № 5321 «Про внесення змін до Податкового Кодексу України (щодо здешевлення вартості житлово-комунальних послуг для побутових споживачів) і № 2677 «Про внесення змін до ст.16 ЗУ «Про ціни і ціноутворення» (щодо участі організацій громадянського суспільства у державному регулюванні цін), яким передбачається взаємодія уповноважених органів, які здійснюють державний контроль у сфері з ціноутворенням, з профспілками.
Масштабні зростання цін і тарифів на основні товари відбуваються попри категоричну незгоду профспілок. За даними Держстату в структурі витрат на продукти харчування і комуналку витрати складають 71,4 відсотка. Це при тому, що середня зарплата в області торік склала лише 3974 грн. Наслідки низької зарплати: торік майже на 3,5 тисячі зменшилась в області чисельність штатних працівників, а вони сплачували податки, наповнювали бюджети. У минулому році обласна тристороння соціально-економічна рада прийняла рішення про проведення роботи щодо підвищення зарплати в області не менш ніж на 35 відсотків. Фактично цей показник склав лише 21 відсоток. Копия DSC02496 72a77У цьому році профспілкова сторона наполягатиме на виконанні прийнятого рішення у порядку контролю. В області розпочалася колдоговірна кампанія, тож завдання профспілок: віднайти резерви для забезпечення гідної зарплати.
Турбують профлідера області випадки, коли роботодавці намагаються позбутися профорганізацій, аби не укладати колдоговори, а своїми наказами установлювати розміри зарплати. Стали масовими випадки відмови роботодавців від галузевих угод, мовляв, не брав участі у підписанні угоди. І досі СПО роботодавців України не може узгодити із профспілками тарифну ставку робітника І розряду у небюджетній сфері в Генеральній угоді, що теж на руку роботодавцям: немає орієнтиру для початку переговорів. Відсутні переглянуті галузеві угоди, які є фундаментом колдоговорів. Тобто, нинішня колдоговірна кампанія буде надскладною, тож завдання профорганів: зберегти існуючі гарантії працівників в оплаті праці і співвідношення між кваліфікаційною та не кваліфікаційною працею, не допустити зниження ціни соціального пакета.Копия DSC02503 00222
Сьогодні у трудових колективах дуже напружена ситуація: незрозумілі реформи, дорожнеча. Люди – на межі зриву. Найважче первинкам, бо вони – «на передовій». Головні питання до них: чого їздили на марші протесту? Де зниження тарифу на газ? Чому, замість мінімалки у 3200 грн, отримали прожитковий мінімум – 1600 грн, на підставі якого йдуть розрахунки зарплати. Тому члени Ради вирішили, що назріла гостра необхідність постійного взаємного інформування, обміну досвідом роботи і боротьби, донесення до Президента, Кабміну України правдивої ситуації про результати законодавчих змін в оплаті праці, в реалізації реформ.
Іще одне завдання назвав Максим Баланенко: посилення громадського контролю за виконанням законодавства про підвищення соціальних стандартів. «У цьому напрямку маємо намір тісно співпрацювати з управлінням Держпраці в області. Можна відзначити активізацію профспілкового контролю в обласній організації профспілки працівників освіти і науки (здійснюють роботу 33 громадські інспектори, які торік перевірили понад 2 тисячі організацій і виявили 182 порушення, що зачепили майже півтори тисячі працівників, більшість із них виконана). Членам профспілки надано більше 800 консультацій з правових питань. Конкретна правозахисна робота проводиться обласною організацією працівників охорони здоров'я. За результатами перевірок обкомом надіслано 51 подання і всі виконано. Забезпечено представництво більше 400 працівників у різних органах влади, складено 23 позовні заяви.Копия DSC02506 ed0e8 Але такими результатами можуть похвалитися не всі обкоми. Результати роботи фахівців управління Держпраці свідчать про масові порушення трудових прав працівників. Нескладні розрахунки показують, що порушуються права кожного третього працівника. Профспілкам надається право вносити роботодавцям, органам влади подання про усунення порушень законодавства, проте користуємось ми цим правом слабо. Є маса важелів впливу на роботодавців, такі як позови до суду, вступ у трудові спори, звернення до правоохоронних та контролюючих органів, але ми чекаємо, поки власник не стане банкрутом і тільки тоді починаються активні дії, зокрема із повернення боргів із зарплати. На 1 січня ц.р. у трьох членських організаціях були підприємства-боржники. Є сподівання, що спільними зусиллями борги будуть повернені працівникам».Копия DSC02509 9125fКопия DSC02507 7e65cКопия DSC02519 13d9f
Рада прийняла постанову, якою намічено першочергові заходи членських організацій щодо відновлення і забезпечення конституційних прав спілчан.
Під час засідання обкому профспілки працівників ЖКГ, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення вручено Свідоцтво про репрезентативність.
Марія Іванова

 

Під лежачий камінь вода не тече...

Під лежачий камінь вода не тече...
Побутує така думка, що рядові державні службовці – це мовчазні виконавці, які бояться пікнути, не те, що відстоювати свої інтереси. Це не завжди так. Чимало колективів держслужбовців на всіх рівнях заявляють про свої права. Сміливості і впевненості додає підтримка обкому профспілки, який завжди підставляє плече у вирішенні проблем. Наприклад, працівники Світловодського терцентру соціального обслуговування, які надають соціальні послуги людям похилого віку, інвалідам, самотнім пенсіонерам та особам, котрі перебувають у складних життєвих обставинах, самі опинилися у незрозумілій ситуації.
У зв'язку зі змінами в законодавстві у листопаді минулого року сесія міської ради затвердила положення про терцентр у новій редакції, у якому був відсутній важливий пункт - про головного розпорядника коштів установи. Він не був внесений у зв'язку з тим, що депутати не могли дійти згоди, хто ним повинен бути: управління соцзахисту чи виконком міської ради. Відповідно до Постанови КМУ №1417 головним розпорядником коштів повинен бути орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що утворив терцентр. Світловодський терцентр утворений виконкомом міськради.
Працівники терцентру, які не беруть участі у будь-яких політичних інтригах, не розуміли, чому не приймалося рішення про головного розпорядника коштів, яке гальмувало питання фінансового забезпечення установи. Від незрозумілих підкилимних ігор могли постраждати майже сто ні в чому не винних працівників, які не отримували належну зарплату. У колективі відбулися збори, на яких було прийняте рішення про оголошення страйку. Це було попередження. Разом з тим, працівники, як виборці, звернулися до депутатів міської ради з проханням вирішити в межах закону питання щодо головного розпорядника коштів, адже своїм протистоянням депутати порушували ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» в частині не відстоювання інтересів територіальної громади та виборців.
І достукалися. Питання вирішено.
Інша ситуація склалася у терцентрі Благовіщенського району – його працівники звернулися до обкому профспілки з приводу неможливості подальшої співпраці з директором установи. Його керівник (уже колишній) некоректно та грубо ставилася до підлеглих, постійно погрожуючи звільненням. Наприклад, під час розмови застосовувала ненормативну лайку і крик, не даючи права пояснити ситуацію чи висловити свою думку. Як кажуть, наліво і направо оголошувала догани, змушувала писати заяви на звільнення за власним бажанням. Навіть був виданий наказ на звільнення працівниці без поданої заяви.
Прикладів перевищення своїх повноважень багато. Директор дозволяла собі одноосібно вирішувати виробничі питання, наприклад, під час заготівлі вугілля і дров, яка проводилася без фактичного зважування, щодо заготівлі овочів, незважаючи на подані розрахунки сестрою-господинею, змушувала працівників стаціонарного відділення займатися переробкою овочів з подальшою консервацією, що неможливо проводити в умовах установи. Грубо порушувалися санітарні норми.
Преміювання працівників керівник здійснювала з врахуванням власних інтересів. У той час, тих, кому видавалася премія, змушувала купувати канцелярські та господарські товари за власні кошти, мотивуючи тим, що для цього і надається винагорода. Далі терпіти самоуправство директора працівники не могли. У колективі склалася напружена, стресова, несприятлива для роботи атмосфера. Люди перебували на межі емоційного вибуху.
Після втручання у конфлікт обкому профспілки, проведених переговорів із керівництвом району, ситуація у терцентрі змінилася на краще. Керівника, який втратив над собою контроль, м'яко кажучи, попросили звільнити робоче місце. Колектив зітхнув з полегшенням – з новим директором працюється із задоволенням.
Поступово ми звикаємо до такого: щоб вирішити якесь питання, мають бути екстремальні умови. Доходимо до критичної точки і... Це з одного боку, а з іншого – треба мати сміливість (державним службовцям), щоб звернутися до нас.
Торік виникала заборгованість із зарплати, особливо по управліннях соціального захисту населення. Деякі установи були на межі оголошення страйку. До нас зверталися колективи управлінь Маловисківського, Новоархангельського, Бобринецького районів. На сьогодні в жодній організації департаменту соціального захисту населення боргів із зарплати немає.
До нас дослухаються не тільки влада і керівники на місцях, а й депутати Верховної Ради. Наприклад, ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» було прийнято з урахуванням профспілкових пропозицій.
Під лежачий камінь вода не тече. Тобто, питання можна вирішити і в державних установах, якщо там є профспілкові організації.
Віктор Федотов,
голова обкому профспілки
працівників держустанов.

 

Кого зрівняла мінімальна зарплата у 3200 гривень?

Кого зрівняла мінімальна зарплата у 3200 гривень?
За інформацією членських організацій Федерації профспілок Кіровоградської області на всіх підприємствах, установах і в організаціях, де діють первинні профспілкові організації, забезпечується виплата мінімальної зарплати у розмірі 3200 грн. Без проблем здійснюється цей процес в установах і закладах освіти. У грудні минулого року укладено обласну галузеву угоду між управлінням освіти, науки, молоді і спорту ОДА і обласним комітетом профспілки. Проводиться організаційна робота щодо прийняття колдоговорів в установах і закладах освіти на основі розроблених обкомом профспілки методичних рекомендацій.
Проте, в окремих галузях виникають проблеми під час реалізації законодавчих змін у сфері оплати праці. Так, за інформацією обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я, для забезпечення коштами у 2017 році фонду оплати праці закладів охорони здоров'я області не вистачає близько 144 млн. грн. Доведений обсяг медичної субвенції не дає можливості виконати вимоги ЗУ від 06.12.2016 № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та постанови КМУ від 28.12.2016 № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» для забезпечення диференціації заробітної плати працівників з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.
Зрівнялівка існує майже в усіх закладах охорони здоров'я. У лікаря-інтерна, бухгалтера, сестри медичної 6 розряду, прибиральника території, інженера, економіста, юриста заробітна плата знаходиться на одному рівні. Це, в свою чергу, не мотивує висококваліфікованих працівників і може призвести до масових скарг та зростання соціальної напруги в галузі.
За інформацією обласної організації профспілки працівників культури, не забезпечується диференціація міжтарифних коефіцієнтів в оплаті праці при встановленні мінімальної заробітної плати на рівні 3200 гривень:
клубних працівників 9-11 тарифних розрядів (акомпаніатори, художні керівники, керівники колективів);
- працівників училищ культури, музичного училища 7-11 тарифних розрядів (настроювачі музичних інструментів, бухгалтери, провідні інженери з охорони праці);
- окремих працівників спортивних шкіл олімпійського резерву (бухгалтери, інженери з охорони праці, зав. відділу (сектору) кадрів).
Всі ці категорії працівників мають 3200 грн., а це нижче, ніж техпрацівник чи сторож, які отримують, крім 3200 грн., надбавку за використання деззасобів чи за роботу в нічний час.
Мають місце проблеми в небюджетній сфері:
- не виконання п.2.4. Генеральної угоди щодо визначення розміру тарифної ставки робітника І розряду на 2017 рік унеможливлює формування тарифних сіток на підприємствах галузей, в яких не укладено галузеві угоди, або укладені без участі об'єднань роботодавців.
Якщо брати в розрахунок діючу норму Генеральної угоди (110 відсотків прожиткового мінімуму), то розмір тарифних ставок робітників найбільш масових 4-5 розрядів (оператори верстатів з програмним керуванням) не досягне мінімальної зарплати (3200 грн.). Крім того, відсутність вищевказаної норми гальмує укладання галузевих угод, які є базою для укладання колективних договорів.
Значно ускладнює роботу відсутність чіткого повного переліку доплат, надбавок, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру.
Неприпустимим є скасування гарантій на призначення академічної стипендії студентам, зарахованим до вищого навчального закладу на перший курс навчання до проведення першого семестрового контролю.
Розпорядженням голови облдержадміністрації від 25 січня 2017 року в області утворено тимчасову міжвідомчу робочу групу з питання забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати. До складу робочої групи включено Голову ФПО. Аналогічні групи за участю представників профспілок утворено в районах і містах області.

Голова ФПО

М. Баланенко

 

ЛЮДМИЛА – МОЯ НАЙКРАЩА ПОДРУГА

ЛЮДМИЛА – МОЯ НАЙКРАЩА ПОДРУГА
Познайомила мене із Людмилою Денегою швейна фабрика «Зорянка», де ми працюємо на посадах старших інженерів-технологів. Все почалося із направлень на навчання в університет технологій і дизайну, які нам обом дали. Разом вступали, раділи перемозі, потім їздили на сесії, жили на одній квартирі. Студентські роки дуже нас зблизили. Тоді здорово виручали одна одну. Люда більше любила готувати обіди, а я засиджувалася за конспектами. Коли я пішла у декретну відпустку, Люда підтягувала мене, щоб не відстала від групи.Людмила - моя найкраща 2 eaea0
Відтоді ми – нерозлучні. Сім'ї не заважають нашій дружбі, яка триває майже 20 років. Люда прийшла на фабрику раніше, тому стала для мене наставником: усім технологічним тонкощам навчала. Дружба перевірена не тільки навчанням і роботою – ми довіряємо одна одній секрети. Буває, прийду на роботу без настрою – поспілкуюсь із подругою і всі тривоги відійдуть. У будь-яку годину дня і ночі можу зателефонувати наче до швидкої допомоги. І вона, як кажуть, руками хмари розведе. Колись трапилася вдома НП, серед ночі викликала таксі й помчала до Люди – обігріла, нагодувала, утішила. Дає поради мені й у вихованні доньки (у неї двоє дітей, тож досвіду більше), говорить, щоб не балувала й домагалася довірливих взаємин.
Радимося і в побутових питаннях, хоча б, з дизайну квартири. Наприклад, Люда купила шпалери й попросила допомогти підібрати штори. Разом вибираємо, одяг, взуття. Подруга повинна оцінити мій вибір, а я – її. Не так давно, до Новорічних свят вибирали обнови. У вихідні викроюємо час і влаштовуємо екскурсію по магазинах. Самі собі шиємо, то теж обговорюємо модель, тканину, чи личитиме мені або їй.
Я часто думаю: у наш складний час, мабуть, нічого ціннішого за дружбу немає. Дуже важливо, коли є кому відкрити душу. Всяке трапляється в житті – просто поговоримо і вже іншими очима дивишся на ті чи інші події. Виявляється, Люда ще й добрий психолог. Іноді можемо дозволити собі маленькі дівич-вечори – ходимо у кав'ярню, щоб змінити обстановку. Про день Тетяни я забула, а подруга з іншими дівчатами привітала. Нещодавно у неї був день народження – підготувала їй сюрприз.
Загалом наш чисельний жіночий колектив дружний, багато хто знайшов на фабриці свою подругу. Профком на чолі з Вікторією Волковою часто організовує маршрути вихідного дня, святкові корпоративи, під час яких ми перетворюємося на театральних героїв. Тоді добре відпочиваємо, пізнаємо щось нове й одне одного, влаштовуємо фотосесії. Такі заходи дуже зближують.
Тетяна ЖИВАГА.

 

ФПУ 2017 рік оголосила Роком первинної профспілкової організації

ФПУ 2017 рік оголосила Роком первинної профспілкової організації
Сьогодні у складі ФПУ 62348 первинних профспілкових організацій, які щоденно відстоюють трудові та соціально-економічні права і гарантії працюючих. Як показує практика, в усі періоди наступу на трудові і соціальні права працівників, проведення владою політики жорсткої економії за рахунок народу профспілки, особливо первинки, були тією силою, яка змушувала державних чиновників і роботодавців рахуватися з позицією представників трудового народу.
У цей складний період важкого фінансового становища більшості працівників, зрощення олігархів із владою, що підтверджується лобіюванням для монополістів цін на газ, електроенергію та житлово-комунальні послуги, первинки потребують систематичної підтримки всіх рівнів профспілкових органів. Назріла необхідність постійного взаємного інформування, обміну досвідом і боротьби, організації навчання.
Федерація профспілок Кіровоградської області визначила перелік актуальних проблем, які турбують первинні профорганізації.
1. Надскладна процедура здійснення первинними профспілковими організаціями дій щодо легалізації, реєстрації, фінансової звітності в т.ч. і у разі змін у керівному виборному органі. Доходить до відмов незвільнених голів профспілкових комітетів від виконання цих процесів.
2. Відсутність у чинному законодавстві положення про поширення норм колективних договорів лише на членів профспілки.
3. Неврегульованість діяльності профспілкових організацій при утворенні об'єднаних територіальних громад, як правило, їх дія припиняється.
4. Надскладний перелік документів необхідних для реєстрації первинок (для мало чисельних організацій він непосильний).
5. Надзвичайно складна звітність первинок про використання коштів, яка вимагає спеціальної освіти.
6. Вимоги щодо визначення неприбутковості практично паралізують діяльність первинок. Якщо дотримуватись цих вимог, то діяльність первинок треба просто призупиняти.
7. Величезним гальмом в колдоговірній кампанії – обмеження кола підприємств, на які поширюються норми Генеральної, галузевих, територіальної угод. Роботодавці намагаються не входити до складу організацій роботодавців-підписантів угод аби не пов'язати себе нормами, включеними до цих документів. Бажано добитись норми законодавства про поширення норм галузевих угод за приналежними підприємствами до певної галузі виробництва.
8. Наявність непоодиноких випадків неперерахування роботодавцями профорганізації відрахувань коштів на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу. В якості причини роботодавці виставляють відсутність чіткої законодавчої бази про віднесення цих сум на валові витрати.
9. Ігнорування прав профспілок на державному рівні з боку Верховної Ради, Кабінету Міністрів України, недотримання норм Генеральної угоди породжує аналогічне відношення на виробничому рівні. Почастішали випадки втручання роботодавців у діяльність первинних профспілкових організацій, намагання перешкоджання їх діяльності. Мають випадки неперерахування профспілкових внесків.
10. Надскладний процес ліквідації первинних профспілкових організацій.
11. Неможливість підтвердження статусу неприбутковості первинними профспілковими організаціями, які мають 8-ми значний податковий номер. Фіскальні органи відмовляють у видачі рішення таким профорганізаціям, посилаючись неможливістю технічно включити в Реєстр.
12. В процесі декомунізації здійснюється перейменування населених пунктів, що вимагає внесення змін до реєстраційних документів і додаткових коштів.
13. Від первинок, які обслуговуються в Ощадбанку, вимагають статути профспілок, завірені відповідними урядовими структурами.
14. Невизнання довідок про легалізацію первинних профспілкових організацій.
15. Падіння авторитету первинок, які займались організацією акцій протесту, які ніяк не вплинули на підвищення цін на газ, а підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн. обумовило зниження продуктивної зайнятості, унеможливило матеріальну підтримку висококваліфікованих кадрів, знецінили і розбалансували тарифну систему оплати праці.
16. Негативний відгук на діяльність первинок дає невтручання профспілок у стрімкий ріст цін, особливо на соціально значимі товари, які раніш контролювались Кабінетом Міністрів України.

Максим Баланенко, голова Федерації профспілок області.

 

Порушники законодавства про працю – у полі зору Управління Держпраці

Порушники законодавства про працю – у полі зору Управління Держпраці

Відбулася прес-конференція на тему: «Підсумки роботи управління Держпраці у Кіровоградській області за 2016 рік та пріоритетні напрямки роботи управління на 2017 рік». Підсумовуючи зроблене у минулому році, начальник управління Сергій Подорожний назвав вражаючі цифри: у сфері дотримання законодавства про працю, зайнятість та загальнообов'язкове державне соціальне страхування у 2016 році проведено 1019 перевірок на 773 підприємствах, встановлено 2843 порушення щодо оплати праці. На 40 підприємствах встановлено заборгованість із виплати заробітної плати. До адміністративної відповідальності притягнуто 751 посадову особу.DSC02442 e56dc
На вимоги державних інспекторів з питань праці підприємства-боржники погасили заборгованість із виплати заробітної плати на суму 8305,1 тис.грн. За результатами перевірок 105 роботодавців області виплатили працівникам індексацію заробітної плати в сумі 2623,8 тис.грн. За результатами перевірок встановлено, що 71 роботодавець використовує найману працю без належного оформлення, факти не оформлення трудових відносин виявлені відносно 26 працівників. За результатами перевірок з питань легалізації вручено 72 приписи, складено та передано до суду протоколи для притягнення 48 посадових осіб до адмінвідповідальності.
З березня 2016 року розпочато накладення штрафних санкцій за порушення законодавства про працю відповідно до ст. 265 КЗпП України. Так, винесено 388 постанов про накладення штрафних санкцій на загальну суму 657 тис.грн. Починаючи з 01.01.2017 р., запроваджені фінансові санкції стосовно юридичних та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю: за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (9600 гривень).
У разі, якщо недопущення до перевірки з питань допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків розмір штрафу складе 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (320000 гривень).

Детальніше...

 

Профспілки – за співпрацю із управлінням Держпраці в області

Профспілки – за співпрацю із управлінням Держпраці в області
Голова ФПО Максим Баланенко взяв участь у колегії управління Держпраці в області, на якій було підбито підсумки роботи управління за 2016 рік та визначено пріоритети на наступний рік, зокрема подальше вдосконалення наглядової діяльності, продовження тісного співробітництва з органами виконавчої влади, об'єднаннями роботодавців, профспілок, іншими організаціями щодо реалізації завдань у сфері охорони праці та додержання законодавства про працю, поліпшення роботи з питань легалізації трудових відносин та заробітної плати...
У своєму виступі Максим Баланенко зупинився на активних діях профспілок у відстоюванні своїх прав. Так, 6 липня та 8 грудня 2016 року було проведено дві масові акції протесту, в яких активну участь брали представники ФПО. Головні вимоги профспілок – зниження ціни на газ з урахуванням платоспроможності населення, підвищення зарплати, погашення зарплатних боргів, забезпечення належного соціального захисту. Одним із результатів стало підвищення мінімальної зарплати. Однак, голову ФПО турбує досить низький рівень зарплати в області – у листопаді Кіровоградщина піднялась із 3 на п'яте місце знизу.Баланенко сайт ac784
Максим Баланенко зупинився ще на одній проблемі – боргах із зарплати. Погашення боргів – одна із вимог на акціях протесту профспілок. Генеральна, галузеві, територіальні угоди, колдоговори в цій частині не виконуються. Часто борги виникають з вини держави. Наприклад: «Кіровоградтепло», найбільший і стабільний боржник серед економічно активних підприємств (3,5 млн. грн на 1.12.2016). Основна причина – заборгованість держави у поверненні різниці в тарифах за теплову енергію. ФПО цілий рік вела листування з ВР, КМУ, Президентом про вирішення проблеми повернення боргів і тільки в кінці року отримала відповідь про позитивне рішення. У плані боротьби із заборгованістю із зарплати, зазначив голова ФПО, співпраця профспілок і управління Держпраці повинна бути більш тісною. Якщо для управління не прийнятні спільні перевірки, то бажано хоча б мати інформацію про виявлені порушення і причини виникнення боргів, аби вчасно реагувати.
2017 рік буде нелегким, підкреслив Максим Баланенко. Особливо в плані реформування оплати праці. Прийнятий Закон № 1774 визначив встановлення мінімального посадового окладу у розмірі не меншому від фактичного прожиткового мінімуму. Тарифна ставка І розряду визначається Генеральною, галузевими угодами, колдоговорами. Це потребує негайного проведення колективних переговорів, які розпочалися з великим запізненням, що загальмувало переговори на галузевому і виробничому рівні. Дуже важливим є питання недопущення «зрівнялівки» в розмірах зарплати, скорочення працівників, переведення на неповний робочий час. І якщо у виробничій сфері це в принципі можливо, то в бюджетній – проблематично, бо все розраховується в межах фонду оплати праці.
Максим Баланенко закликав фахівців управління до співпраці у сфері охорони праці, спрямованої на мінімізацію випадків виробничого травматизму, і запропонував для консолідації дій та вироблення конкретних заходів у плані забезпечення нормальних умов праці у поточному році провести спільне засідання колегії управління Держпраці області і президії ФПО.

 

Були бідні, стали ще бідніші

Були бідні, стали ще бідніші
Згідно з дослідженнями Швейцарського інституту в Україні кількість бідних громадян сягнула на 58 відсотків. Рік тому за межею бідності жили 28 відсотків українців. Вперше ми перетнули межу у 50 відсотків, що, на переконання провідних політологів, вкрай небезпечно. Вони вражають, що у країнах, де цей показник вище 50 відсотків, відбуваються масові протести, безлад, заворушення.
Україна разом із Білоруссю – єдині країни в Європі, які увійшли до низки найбільш злиденних у світі. Державою реалізовувалася не одна стратегія подолання бідності, але зрушень як не було, так і немає. Чи не тому, що страшну бідність українців породила феодально-олігархічна модель економіки?

 

Підтвердили репрезентативність

 

Підтвердили репрезентативністьКопия Копия DSC02437 9cbd4
Кіровоградським обласним організація профспілок АПК, будівництва і промбудматеріалів, енергетики й електротехнічної промисловості та Всеукраїнської профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг було вручено Свідоцтва про підтвердження репрезентативності на територіальному рівні, що дозволяє брати участь у колективних переговорах з укладення територіальних угод та забезпечувати делегування представників до органів соціального діалогу.
В урочистій обстановці під час зібрання профактиву голова обласного відділення Національної служби посередництва і примирення Микола Рішняк вручив головам обкомів профспілок Миколі Чуйку, Григорію Святуну, Любові Липко та Людмилі Хрипливій документи, які дають право представляти інтереси працівників, бути повноцінними суб'єктами соціального діалогу.
Слід відзначити, що на Кіровоградщині склалася плідна співпраця між ФПО та обласним відділенням НСПП, які спільно працюють задля захисту інтересів найманих працівників. Копия DSC02435 69ca9Час переконав, що обласне відділення НСПП - це надійний партнер, який за першим сигналом втручається у трудові конфлікти і сприяє їх розв'язанню. Організації профспілок можуть назвати чимало прикладів, коли саме завдяки втручанню відділення працівники отримували заборговану зарплату, поновлювалися на роботі.Копия DSC02434 8eea4DSC02439 778fa
Микола Рішняк переконаний: краще, коли інтереси трудового колективу представляють профспілкові органи, які мають досвід цієї роботи, знають законодавство, можуть грамотно сформулювати вимоги та забезпечити супровід їх виконання. Набагато складніше проходить спір, коли інтереси працівників представляє уповноважений орган. До речі, між ФПО та обласним відділенням НСПП підписано Угоду про співпрацю.
Марія Іванова

 

Починаємо жити з новою мінімальною зарплатою

Починаємо жити з новою мінімальною зарплатоюКопия DSC02423 f0e3e
У Федерації профспілок Кіровоградської області відбувся семінар на тему: «Про законодавчі зміни в оплаті праці та порядок їх запровадження». Розкрила тему та відповіла на запитання профактиву начальник відділу управління Держпраці в області Ганна Масловська. З 1 січня введено мінімальну зарплату у розмірі 3200 грн, а тому внесено ряд законодавчих змін. Раніше мінімальна зарплата трактувалася так: це встановлений законом мінімальний розмір зарплати за некваліфіковану працю. На сьогодні поняття «некваліфікована праця» немає. Мінімальна зарплата – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну або погодинну норму праці. Вона встановлюється або у місячному (3200 грн), або у погодинному (19,34 грн) розмірі. Якщо раніше до мінімальної зарплати входили надбавки, доплати та премії (посадовий оклад не міг бути нижче мінімалки), то на сьогодні такої норми немає: посадовий оклад може бути нижче мінімальної зарплати. Але він не може бути нижче, ніж прожитковий мінімум (з 1 січня ц. р. – 1600 грн).Копия DSC02426 92723
Зміни відбулися у тарифній системі оплати праці. На будь-якому підприємстві чи установі має існувати тарифна сітка, й посадові оклади за різними кваліфікаціями не повинні бути встановлені на одному рівні. Для бюджетних установ внесено зміни до ЄТС і визначено новий розмір зарплати: мінімальна зарплата не може застосовуватися як розрахункова величина. (Якщо у колдоговорах чи інших угодах є прив'язка саме до мінімальної зарплати, то треба у тримісячний термін їх переукласти, внести зміни – з прив'язкою тарифної сітки до прожиткового мінімуму). До внесення змін у колдоговори мінімальна зарплата як розрахункова величина використовується у розмірі 1600 грн.

Детальніше...

 

На 2017 рік мораторій на проведення перевірок державними наглядовими органами не поширюється на Держпраці!

 На 2017 рік  мораторій на проведення перевірок державними наглядовими органами не поширюється на Держпраці!

 

1 січня 2017 року набрав чинності Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 3 листопада 2016 року № 1728-VIII, яким до 31 грудня 2017 року встановлено мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (Голос України від 31.12.2016 №251).

Відповідно до статті 6 Закону його дія не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) Державною службою України з питань праці та її територіальними органами.

Отже, у 2017 році Держпраці та її територіальні органи без обмежень здійснюватимуть інспекційні перевірки додержання роботодавцями законодавства про працю та охорону праці.

Детальніше...

 

ФПУ очікує від ДФС роз’яснень щодо звітування профспілок

ФПУ очікує від ДФС роз’яснень щодо звітування профспілок

 

З 1 січня 2017 року набрав чинності Закон України № 1797-VIII від 21.12.2016 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні».

Відповідно до п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України, професійні спілки, їх об’єднання та організації профспілок, утворені в порядку, визначеному законом, звітують у разі порушень пункту 133.4 статті 133 Кодексу, а саме подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.

З метою упередження можливих непорозумінь між органами ДФС та профспілковими організаціями, Федерація профспілок України звернулася до Державної фіскальної служби України з проханням надати роз’яснення  щодо строків та умов подання з 1 січня 2017 р. профспілковими організаціями податкового звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.

 

 

За матеріалами сайту  ФПУ