Архів новин
2019
Червень
ПнВтСрЧтПтСбНд
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Про ювілей без прикрас

Про ювілей без прикрас
Нещодавно відзначалося 100-річчя утворення Української державної служби. Дата солідна, якою можна було б пишатися, але минуло це свято тихо, без зайвих емоцій. У мене теж воно не викликає ейфорії, адже від задекларованої державної служби, можна сказати, залишилися ріжки та ніжки, точніше, від нижчого її рівня. Це ж треба, так планомірно і методично принизити важливий державницький прошарок людей! Украй низькими зарплатами, розширенням кола обов'язків... Тому людей можна зрозуміти, святковий настрій у них замінився на страх перед ймовірним скороченням, урізанням гарантій і т. д.
Я часто думаю, хто якими подарунками зустрічає професійні свята? Аграрії – врожаями, металурги – виплавкою металу, лісівники – зеленими насадженнями... А чим можуть порадувати державні службовці? Сюрпризами. Наприклад, в Олександрійській РДА до професійного свята приурочили вихід із профспілки державних установ. Причому без попередження, обговорення ситуації, не прозвітувавши.
Профспілкова організація РДА завжди була, можна сказати, елітною, зразковою. На неї рівнялися інші профорганізації. Вона була доброю кадровою школою, з якої вийшло чимало керівників районного та обласного масштабу, очільників райкому профспілки. Вона сприймалася, як повітря, необхідність. Що ж трапилося? Де з'явилася тріщина? Швидше за все, вся справа в лідері, який не зумів згуртувати спілчанський колектив, пустив справу на самоплив.P1180150 - копия 18ba7
Пам'ятаю, як в РДА створювалася профорганізація, усі, не вагаючись писали заяви на вступ, обіцяли виконувати Статут. І все забули. Чим завинила профспілка, що вони так легко знехтували її нормами і позицією? Значить самі не склалися як спілчани, забули про завоювання профспілки. Варто лише пригадати 2016 рік, коли перед державними службовцями була заборгованість із зарплати у 63 млн. грн. Йшли у відпустки без оздоровчих.
Саме тоді профспілка держустанов проявила свою принциповість, разом з ОДА домоглася виплат боргів і рік завершили без фінансової напруги. Хіба цього мало? Чим можуть бути незадоволені сьогодні працівники РДА? Зарплата, хай і невисока, але виплачується своєчасно. На жаль, у ЗУ «Про державну службу» не врахована вимога профспілки, що посадовий оклад має складатися із двох мінімальних зарплат (замість цього, є два прожиткових мінімуми), але це питання ми не знімаємо з порядку денного. Не хотів би, щоб сьогоднішніх державних службовців спіткала доля колишніх колег – людей напрочуд відданих, відповідальних і готових до самопожертви, які залишилися без гідної пенсії. Я з ними зустрічався, допомагав складати позовні заяви, звернення до керівників держави. (В області було зібрано 25 тисяч підписів). Ми їх не залишаємо і продовжуємо відстоювати їхні права на гідну старість. А сьогодні є частина держслужбовців, яка влаштовується у державні органи для майбутньої кар'єри, нехай і в іншій структурі, аби був запис: «працював у РДА».
Повертаючись до 100-річної дати, виникає питання: а чому не відзначають 25-річчя прийняття ЗУ «Про державну службу»? Мабуть, тому, що 100 років тому пакет для держслужбовців був більший, ніж сьогодні. До речі, наступний Закон знову звузив гарантії працівників.
Ще Скоропадський сказав: «Є державна служба – є держава».

Детальніше...

 

Микола Наконечний: «Бригантина» - це моє життя"

Микола Наконечний: «Бригантина» - це моє життя"IMG 7453 65aa3
Упродовж багатьох років літнє оздоровлення дітей ми пов'язуємо із знаним далеко за межами області, можна сказати, зірковим дитячим табором «Бригантина» Новоархангельського району. Той із дітей, хто побував у ньому хоч один раз, повертається знову і знову. А популярним заклад зробив унікальний керівник разом із досвідченим колективом. Наша розмова із директором «Бригантини», титулованою людиною, заслуженим працівником соціальної сфери, головою координаційної ради профспілок Новоархангельського району Миколою Наконечним – про будні табору.
- Миколо Теофановичу, що для Вас означає «Бригантина»?
- Оздоровчий заклад – це моє життя у повному розумінні слова. Мій життєвий принцип здавна: усе краще треба давати дітям, адже вони – наше продовження, місток у майбутнє. Я виріс у багатодітній сім'ї, тому принцип народився на вагомому підґрунті. І щоб моя теза не була голослівною, у 1991 році заявив у районі про те, що я йду у «Бригантину». Звідти якраз пішла людина і ніхто туди не рвався. Тоді у таборі було дуже складно: не вистачало продуктів, коштів на найелементарніше. А із 2000 року, коли ми стали на ноги і у таборі було що побачити, раптом знайшлися охочі забрати його, судилися з нами, але ми виграли три суди, причому у високопоставлених людей. У ті роки в області було 35 дитячих таборів, і на початку моєї діяльності «Бригантина» посідала 12 місце. Тоді був один показник для таборів – кількість оздоровлених дітей. Оскільки я людина самолюбива, то старався дряпатися вгору. І вдалося вивести «Бригантину» на високий рівень – у 2016 році вона посіла перше «оздоровче» місце в Україні. Це не тому, що ми такі хороші. Є такі табори, яким ми і в підметки не йдемо, але там зарплата в «конвертах», а ми працюємо прозоро. На першому місці у нас фонд заробітної плати, сплата податків, інвестиційна привабливість і грошовий обіг (не кількість оздоровлених дітей). Сьогодні ми фінансуємо 93 робочих місць, на жаль, тільки у літній період. Ми не просто виживаємо, а й розвиваємося.
- Навіть не знаю, ким треба бути, аби керувати таким закладом: і юристом, і фінансистом, і педагогом. Хто Ви за професією?
- Я – агроном за професією, за покликанням вчитель-організатор, а на сьогодні ще й економіст. У 2006 році мене прийняли членом Академії української технологічної академії на факультет економіка новітніх технологій. У 2010 році мені присвоїли звання заслужений працівник соціальної сфери, був членом правління всеукраїнської благодійної організації «Лелека», заступником голови обласного об'єднання корпорації лікувально-оздоровчих закладів. Мене часто запитують, як мені це вдається? Я пояснював свій принцип: якщо ти заробив 100 грн, не розтягуй їх. Візьми з них 10 грн, а 90 вклади у розвиток, наступного місяця уже буде 1000 грн, але тобі дістанеться 100 грн, але у виробництво можна вкласти 900 грн. І так щомісяця фінанси зростатимуть. Економічна сила цього мислення дала свої результати. Щоб вижити сьогодні, треба добре крутитися. Одна справа займатися виробництвом, приміром, спиртного, інша – оздоровленням. 63 дні на рік працюємо, а решту - утримуємо базу, територію, а це 10 га землі, плюс нерухоме майно.
- Як удалося зробити табір зразковим?
- Я об'їздив пів-України, брав участь семінарах. І куди б не поїхав, переймав усе краще. Цей досвід втілював у себе.

Детальніше...

 

Підвели результати. Намітили подальші дії.

Підвели результати. Намітили подальші дії.

26 червня 2018 року в Кіровоградській обласній державні адміністрації  відбулось засідання обласної тристоронньої соціально-економічної ради.

На порядку денному розглянуті питання:

1. Про стан виконання Територіальної Угоди між Кіровоградською обласною державною адміністрацією, обласним об’єднанням організацій роботодавців та Федерацією профспілок Кіровоградської області  на 2014-2017 роки у 2017 році.

2. Про дії сторін соціального діалогу щодо збереження та розвитку трудового потенціалу та стан підготовки  інженерних і робітничих кадрів закладами вищої та професійно-технічної освіти області для потреб економіки регіону.

За результатами обговорення першого питання сторони соціального діалогу дійшли висновку, що реалізація зобов’язань за угодою в значній мірі  сприяла збільшенню майже  на 39 відсотків  надходжень до обласного бюджету, підвищення розміру середньої місячної заробітної плати на 45,8 %. За рахунок реалізації 39 інвестиційних проектів забезпечено нарощення  обсягів  промислового виробництва, створено понад 900 робочих місць.

Як і передбачалось угодою сторонами здійснено  конкретні заходи по зменшенню зарплатних боргів, зменшення відбулось на 64,5%. Сприяє цьому державний та громадський контроль за дотриманням законодавства про працю.

Налагодження стабільних соціально-трудових відносин підтримує високий рівень взаємодії сторін соціального діалогу.

Прийнято конкретні  рішення по вирішенню проблемних питань , що потребують посиленої уваги сторін, а саме:  виявлення фактів нелегальної зайнятості і зарплати, реалізації обласної  Програми зайнятості населення на 2018-202 роки, сприяння в освоєнні нових технологій підприємствами та ін.

За пропозицією Голови ФПО Баланенка М.О. Рада при йняла рішення по створенню і збереженню на підприємствах первинних профспілкових організацій.

Що стосується другого питання, то зважаючи на серйозні  проблеми в збереженні і розвитку трудового потенціалу області Рада вирішила:

- активізувати роботу по вирішенню регіональних проблем використання трудового потенціалу, захисту прав і гарантій працюючих,  визначивши пріоритетними завдання щодо забезпечення:   

раціонального використання  наявних робочих місць та недопущення їх необґрунтованого скорочення, запровадження запобіжних заходів щодо масових  звільнень за ініціативою роботодавців;

професійної  підготовки кадрів, перепідготовки та підвищення  кваліфікації працівників не рідше одного разу на 3 роки, навчання профспілкового активу;

безпечних умов праці та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці, зниження ризику втрати здоров’я і недопущення втрати життя  працюючих на виробництві;

посилення відтворювальної, стимулюючої функцій заробітної плати та забезпечення зростання реальних доходів працівників;

зміцнення охорони здоров’я, впровадження заходів профілактики захворюваності, особливо професійної.

-   обласній державній адміністраціїзабезпечити у 2018 році в повному обсязі  виконання зобов’язань за угодою;

- обласному об’єднанню організацій роботодавців рекомендувати суб’єктам господарювання запровадження програм та стандартів соціальної відповідальності бізнесу;

- при проведенні переговорів із укладання колективних договорів, змін та доповнень до них, намагатись включення до них взаємних зобов’язань, передбачених  ст.7 Закону України «Про колективні договори і угоди», передбачати  додаткові  гарантії і соціально-побутові  пільги.

                                                                          Федерація профспілок

                                                                           Кіровоградської області 

Останнє оновлення (Середа, 27 червня 2018, 06:06)

 

«Ми виконуємо спільну справу – захищаємо людину праці»

«Ми виконуємо спільну справу – захищаємо людину праці»
Відбулася святкова зустріч голови Федерації профспілок Кіровоградської області Максима Баланенка із журналістами – переможцями конкурсу на краще висвітлення профспілкової тематики. Такі зустрічі уже стали традиційними. Щороку, упродовж майже 20 років, ФПО та її членські організації проводять цей конкурс, відзначаючи тих працівників преси, які беруть участь у профспілкових заходах і неупереджено їх висвітлюють. За багато років визначилося коло так би мовити «профспілкових журналістів, які є у кожному місцевому виданні, на радіо та телебачення.DSC03564 - копия 2ab02
Як правило, підбиваються підсумки конкурсу у рамках професійного свята - дня журналіста. Хоч і відбулася цьогоріч зустріч дещо пізніше від дати свята, але у щирій атмосфері, а тому запам'ятається надовго. Як зазначив Максим Баланенко, журналістам сьогодні доводиться працювати у непростих умовах (як і профспілковим працівникам), але вони залишаються борцями: сміливо висвітлюють злободенні теми, відкрито називають імена порушників закону, викривають ганебні явища сьогодення, несуть в маси гучне слово правди. «Є надія, що завдяки майстрам слова світ стане добрішим і чистішим і висловлюємо солідарність із представниками пера. Ми виконуємо спільну справу – захищаємо людину праці, боремося з негативними явищами».
Дипломів ФПО І ступеня удостоїлися редактор ТГ «Ранок» філії ПАТ «НСТУ» «Кіровоградська регіональна дирекція» Олена Франтасова, редактор телекомпанії ТТV Оксана Васильєва, та кореспондент обласної газети «Народне слово» Світлана Костенко. Дипломами ФПО ІІ ступеня нагороджено кореспондента Всеукраїнської газети «Діалог» Ларису Барановську, редактора обласної газети «Кіровоградська правда» Любов Попович та кореспондента сайту «З перших уст « Ларису Романюк. За активну співпрацю окремих видань із ФПО та її членськими організаціями оголошено Подяки Голови ФПО головному редактору обласної газети «Народне слово» Оксані Рибченковій, заступнику головного редактора Володимиру Бабичу та головному редактору Всеукраїнської газети «Профспілкові вісті» Олексію Плаксіну.
Прес-центр ФПО

 

65 років «культурного» обкому: перемоги, знахідки, досвід

65 років «культурного» обкому: перемоги, знахідки, досвідDSC03528 - копия 708cb
Своє 65-річчя Кіровоградська обласна організація профспілки працівників культури відзначила не банальними урочистостями, а під час незвичного семінару, який відбувся у інтерактивному форматі. Усі його складові мали єдине резюме: у будь-якій ситуації треба дійти до колективного рішення чи думки, виробляти командний стиль роботи.
Підсумки діяльності, перемоги та знахідки обласної організації озвучувалися під час панельної дискусії «Від ювілею – до ювілею». Який висновок зробили профактивісти? Вони набули досвіду роботи, зокрема по співпраці із соціальними партнерами, починаючи із Міністра культури і закінчуючи місцевими керівниками. Навчилися попереджати конфліктні ситуації, не доводити їх до невідворотних, вести переговори під час колдоговірної кампанії, запровадили чимало нових форм співпраці. Якщо керівник працює відкрито, значить, він не боїться профспілки й не буде її знищувати. Є гарні приклади, коли керівник при працевлаштуванні на роботу запрошує голову профкому, котрий презентує профорганізацію. Головний здобуток обласної організації – розуміння того, що профспілка – це усі спілчани, їхня сила - у єдності. Не обійшлося й без втрат, в першу чергу, у чисельності, до цього призводять, зокрема структурні зміни, недолугість політики окремих керівників.
А щоб не було втрат учасники семінару провели ділову гру «Мотивація профспілкового членства». Розглядаючи конкретні ситуації, профактивісти шукали із них вихід. Крім того, кожен мав змогу поділитися досвідом мотиваційної роботи. Найвпливовіші мотиваційні важелі – матеріальні (наприклад, для членів профспілки вводяться додаткові гарантії) та інформаційні (доносити за допомогою різних засобів інформацію про зроблене, досягнуте).DSC03544 - копия 73d52
Родзинками семінару були квест «Що ти знаєш про профспілку?», заочна подорож на повітряній кулі, психологічні тренінги, засідання за круглим столом. Багато уваги було приділено інформаційній складовій профспілкової роботи, яка є завершальним акордом будь-якого заходу чи виконаної роботи. Для висвітлення діяльності використовуються не лише друковані видання та телерадіомережа, а й сайти, профспілкові куточки, розповсюдження інформаційних листівок серед спілчан. Як позитивний досвід, називалася участь голів профкомів у виробничих нарадах, які можна використовувати для презентації профспілкової роботи.
В ігровій формі обговорювалися алгоритми колдоговірної роботи. Ніби усі грамотні й досвідчені у колдоговірних питаннях, але повторити, та ще й у такий цікавий спосіб, ніколи не зайве, тим паче кожен ділився секретами своєї співпраці із керівниками у цих питаннях і, безперечно, почерпнув для себе щось нове.
Звісно, таку насичену й цікаву програму могла підготувати лише супертворча та креативна людина. Це голова обкому «культурної» профспілки Зоя Кадук. Тому на її адресу лунало багатоголосе «спасибі» за пізнавальну програму та спілкування. Захід відбувався у чудовому оздоровчому закладі «Бригантина» Новоархангельського району, що додало позитивних емоцій та настрою.
Обком профспілки підготував наказ ветеранів профспілкового руху – початківцям та заповіді профактивіста. Перша заповідь: любити людей і своє громадське доручення. Друга – любити керівників і рядових членів профспілки, щоденно і в ювілеї. Третя – любити, веселих і нудних, справедливих і вередливих, навіть тих, через яких отримуєш і в хвіст, і в гриву...
65 років – це не просто ювілей, а велике надбання профспілкової роботи щодо захисту інтересів працівників галузей культури, це вагома кадрова школа, адже чимало профактивістів стали керівниками закладів, це вміння стояти на своєму та йти до кінця і, зрештою, це задоволення від виконання громадського доручення.
Марія Іванова

 

Як рейдери захоплювали профспілковий готель «Рассвет»

Як рейдери захоплювали профспілковий готель «Рассвет»
Як ми повідомляли, 29 травня в Дніпрі здійснено рейдерське захоплення профспілкового готелю "Рассвет". У приміщенні невідомими людьми зламані двері. Державний судовий виконавець в супроводі цих невідомих та представників поліції вірвалися у будівлю і вимагали всіх проживаючих, а також трудовий колектив готелю здати ключі та залишити приміщення. Представники профспілок і ПрАТ "Укрпрофтур" розцінюють такі зухвалі дії як прояв правового свавілля та намагання суду захопити профспілковувласність.

"Однак, профспілки не опустили руки. На цей час боротьба ПрАТ "Укрпрофтур", ПрАТ "Дніпротурист" триває. До правоохоронних органів подано заяву про численні порушення законодавства під час силового захоплення будівлі готелю", - заявив президент ПрАТ "Укрпрофтур" Сергій Стрілець.

 

Як рейдери захоплювали профспілковий готель «Рассвет»

Як рейдери захоплювали профспілковий готель «Рассвет»
Як ми повідомляли, 29 травня в Дніпрі здійснено рейдерське захоплення профспілкового готелю "Рассвет". У приміщенні невідомими людьми зламані двері. Державний судовий виконавець в супроводі цих невідомих та представників поліції вірвалися у будівлю і вимагали всіх проживаючих, а також трудовий колектив готелю здати ключі та залишити приміщення. Представники профспілок і ПрАТ "Укрпрофтур" розцінюють такі зухвалі дії як прояв правового свавілля та намагання суду захопити профспілковувласність.

"Однак, профспілки не опустили руки. На цей час боротьба ПрАТ "Укрпрофтур", ПрАТ "Дніпротурист" триває. До правоохоронних органів подано заяву про численні порушення законодавства під час силового захоплення будівлі готелю", - заявив президент ПрАТ "Укрпрофтур" Сергій Стрілець.

 

Захистимо профспілкове майно

Захистимо профспілкове майно
Рішуче «Ні!» на адресу тих, хто намагається привласнити майно, що за законом і по праву належить профспілкам, лунало сьогодні, 29 травня, в Дніпрі. Представники всеукраїнських профспілкових організацій міста та Дніпропетровської області, трудові колективи акціонерних товариств, заснованих за участі ПрАТ «Укрпрофтур», представники профспілкових організацій та трудових колективів регіону провели мирне зібрання на захист профспілкового майна та прав трудового колективу ПрАТ «ДНІПРОТУРИСТ».\

Акція відбулась згідно з рішенням Ради Федерації профспілок України від 29 березня ц.р., закріпленим у Постанові «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові».

Слід зазначити, що відповідно до постанов державного виконавця від 17 травня 2018 року, сьогодні мали б відбутись виконавчі дії щодо примусового виселення з будівлі готелю «Рассвет».

На виконання Постанови Президії ФПУ від 30 вересня 2016 р. «Про підтримку позиції Наглядової ради ПрАТ «УКРПРОФТУР» щодо ситуації з нерухомим майном ПрАТ «Волиньтурист», ПрАТ «Дніпротурист», ПрАТ «Запоріжтурист» та ПрАТ «Черніпвтурист», керуючись Постановами Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» від 21 квітня, 4 серпня, 14 вересня 2016 року та 1 листопада 2017 року, з метою захисту інтересів трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист» і відбулась ця акція.
Представники профспілкових організацій та трудових колективів регіону вийшли з гаслами: «РУКИ ГЕТЬ ВІД ПРОФСПІЛКОВОГО МАЙНА!» «STOP СВАВІЛЛЮ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ТА ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ!», «НЕ ЗАЛИШИМО ТРУДОВИЙ КОЛЕКТИВ ПРАТ «ДНІПРОТУРИСТ» БЕЗ РОБОЧИХ МІСЦЬ!», «ВИМАГАЄМО ПОВЕРНУТИ ГОТЕЛЬ «РАССВЕТ» У ПРОФСПІЛКОВУ ВЛАСНІСТЬ!», НЕ ДОПУСТИМО ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ СУДУ, ПРИЙНЯТИХ ЗА ЧАСІВ ЗЛОЧИННОЇ ВЛАДИ ЯНУКОВИЧА ТА ПШОНКИ!».

Трудівники, профспілкові активісти вимагали вирішувати спірні питання тільки у правовому полі, дати рішучій відсіч намаганням відібрати майно у законних власників – профспілок.
Під час мірного зібрання відбувся мітинг, на якому виступили Президент ПрАТ «Укрпрофтур» Сергій Стрілець, голова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур», голова Профспілки авіабудівників України Ярема Жугаєвич, заступник голови Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок Юрій Чернов, голова Профспілки працівників рибного господарства України Михайло Петров, керівник Управління економіки та корпоративних прав ФПУ Департаменту корпоративних прав та майна ФПУ Павло Сікан, представникитрудового колективу ПрАТ «Дніпротурист», трудових колективів області.
У акції взяли участь голова Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок Віталій Дубіль, голова Запорізької обласної ради профспілок Віктор Сластьон, голова Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України Сергій Комишев та ін.
У виступах зазначалось, що злочинною владою колишнього Президента Януковича В.Ф., колишнього голови Вищого господарського суду України Татькова В.І., його заступника Ємельянов А.С. незаконним судовим рішення було позбавлено ПрАТ «Дніпротурист» права власності на будівлю готелю «Рассвєт». Незаконність вказаного судового рішення підтверджується кримінальним провадження № 42013110000001050 порушеного Генеральною прокуратурою України 29.11.2013 року проти вказаних осіб, в ході розслідування якого, 17.03.2017 р. ПрАТ «Дніпротурист» визнано потерпілим у даному кримінальному провадженні.
Незважаючи на незаконність прийнятого судового рішення, відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області намагається виселити трудовий колектив ПрАТ «Дніпротурист» з будівлі готелю «Рассвєт».
Крім того, станом на сьогоднішній день робочою групою створеною відповідно до рішення Урядового комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності від 1 березня 2018 р., протокол № 9, за участю представників Фонду державного майна України, Мінекономрозвитку, Мінфіну, Мін'юсту, Мінсоцполітики, Секретаріату Кабінету Міністрів України та Федерації професійних спілок України підготовлено законодавчі пропозиції щодо остаточного врегулювання питання статусу майна професійних спілок, їх об'єднань, які після розгляду в Урядовому комітеті будуть внесені Урядом на розгляд до Верховної Ради України.
У виступах наголошувалось: мета мирного зібрання - захист прав та інтересів трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист», захист від незаконної приватизації профспілкового майна – будівлі готелю «Рассвєт» та вимога перегляду незаконно прийнятих рішень судів щодо вказаного профспілкового майна.
Відповідно до ст.39 Конституції України, передбачено, що:
- громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Згідно ст.11(1) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право па свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів.
«Не залишимо трудовий колектив ПрАТ «Дніпротурист» без робочих місць, не допустимо виконання рішень суду, прийнятих за часів злочинної влади Януковича і Пшонки!», - закликали оратори.

Мітинг завершився оголошенням Резолюції мирного зібрання на захист профспілкового майна та прав трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист» до органів виконавчої влади Дніпропетровської області.
У Резолюції говориться: «Вимагаємо відкладення проведення виконавчих дій у ВП № 54839436 по виселенню 29.05.2018 року ПрАТ «Дніпротурист» з будівлі готелю «Рассвет» та звільнення приміщення від рухомого майна Товариства до моменту врегулювання даної ситуації в правовому полі».

Делегація представників трудових колективів ПрАТ «Укрпрофтур» та профспілок передала текст Резолюції голові Дніпропетровської ОДА.
Нагадаємо, що відповідно до рішення Ради Федерації профспілок України від 29 березня, попереджувальні акції протесту профспілок відбулися 12 квітня в Полтаві (http://fpsu.org.ua/nasha-borotba/zagalni-novini/13944-aktualna-tema-zagarbnikam-rishuchij-vidsich) та 16 травня в Ужгороді (http://fpsu.org.ua/news/61-nasha-borotba/14001-aktsiya-razom-zakhistimo-prava-lyudini-pratsi-prava-profspilok).

з місця події спеціальний кореспондент
Олексій Петруня.

 

Там, де є профорганізації, контроль - дієвий

Там, де є профорганізації, контроль - дієвий
Відбулося досить серйозне засідання обласної робочої групи з питань легалізації виплати зарплати і зайнятості населення, в якому взяв участь голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний.
Голові Федерації профспілок Кіровоградської області Максиму Баланенку теж було що сказати щодо тіньової зайнятості та зарплати «в конвертах», які серед масових порушень трудових прав працівників посідають чи не перші місця. «Хочу відразу сказати, що там, де є профспілкова організація таких порушень практично не має. Тож не випадково багато роботодавців намагаються за всяку ціну позбутися профспілок. Зрозуміло, що їм не потрібні організації, які категоричні проти таких порушень в оформленні трудових відносин, котрі пояснюють людям, з якими проблемами вони можуть зіштовхнутися в подальшому. На жаль, зараз так склалось, що іноді й сам працівник не зацікавлений в отриманні «білої» зарплати. Краще отримати міні- малку, солідну субсидію, ще і зарплату в «конверті». Мовляв, пенсія ще далеко і все може змінитись, а виживати потрібно зараз. Сприяє цьому і наше недосконале податкове законодавство: відсутність неоподаткованого мінімуму, прогресивної шкали оподаткування. П'яту частину зарплати сплачує кожен працюючий: і той, хто отримує мінімалку, і той, хто - десятки тисяч. Допоки так буде – боротися із цими порушеннями дуже важко».
Так, профспілкові організації не допускають випадків приховування зайнятості й оплати праці, проте, зазначив Максим Баланенко, є інші проблеми, з якими доводиться боротися. А саме: цивільно-правові договори з працівниками, які виконують постійні роботи, необґрунтований перевід на неповний робочий час. Конкретні обмеження із цих питань вносяться до колективних договорів і угод. «Дякуючи Головному управлінню Пенсійного фонду України, з яким маємо Угоду про співпрацю, отримуємо достовірну інформацію із цих питань і можемо оперативно реагувати на неї, усувати порушення. Але це лише на тих підприємствах, де діють профспілкові організації. Де їх немає, основна надія на Державний контроль. Проте, Кабінет Міністрів крутить державним контролем як «циган сонцем». Зараз слово «перевірка» інспектор праці не може застосовувати, здається, якби не профспілки, його вже давно б не було».
На переконання голови ФПО, сьогодні головна мета профспілок при укладанні угод і колдоговорів: забезпечення гідних умов праці, своєчасної виплати зарплати, продуктивної зайнятості, гідного соціального захисту. За даними членських організацій торік в області укладено 1705 колективних договорів, що охопили всі підприємства, де діють первинні профспілкові організації. Обов'язковим для профкомів завданням було встановлення колдоговорами мінімальної місячної тарифної ставки на рівні галузевих угод. Ця норма колдоговорів переважно виконується. Це в значній мірі сприяло росту номінальної зарплати у звітному році на 46,6 відсотка. Але цей відсоток був би набагато вищим, якби всі роботодавці дотримувались норм галузевих угод, якби Державна служба з питань праці визнавала недотримання цієї норми порушенням законодавства. У державі ж головна гарантія – мінімальна зарплата. А що сьогодні 3723 грн., якщо фактичний прожитковий мінімум для працездатної особи в квітні ц. р. становив 4213 грн.?
Не міг не сказати Максим Баланенко й про те, що діюче законодавство практично знищило престижність зарплати. Тепер в основу формування оплати праці поставлено не мінімальну зарплату, а прожитковий мінімум. На сьогодні це - 1762 гривні для працездатної особи, а до мінімальної зарплати практично включені всі доплати, надбавки. А головне - допущена повна зрівнялівка і майже третина працівників Кіровоградщини отримує зарплату менше фактичного прожиткового мінімуму.
Зважаючи на високий рівень інфляції, зниження платоспроможності працівників, профспілкові організації, представляючи інтереси трудових колективів у колдоговірних переговорах, добиваються підвищення суми витрат, спрямованих на соціальний розвиток працівників, на запровадження не передбачених законодавством пільг і виплат працівникам і членам їхніх сімей. Тобто, профспілки намагаються постійно нагадувати бізнесу про його соціальну відповідальність. Для області це надважливо: адже на 294 тисяч пенсіонерів припадає 192 тисячі найманих працівників, які повинні заробити їм пенсію. Крім того, профспілкова сторона наполягає на підвищенні доходів найманих працівників і працюємо над збереженням їхньої чисельності. Це дві взаємопов'язані величини. Мала зарплата спонукає людину шукати роботу в іншому місці, де платять більше.
Торік мало місце міграційне скорочення 1,7 тисячі населення. І ця тенденція характерна в цілому для України. Одним із пріоритетів у роботі профспілок - забезпечення своєчасної виплати зарплати. В результаті реалізації низки заходів профспілкових організацій удалось практично ліквідувати борги із зарплати на підприємствах, де діють профспілкові організації. На сьогодні, залишилось два боржника. Один з них дуже проблематичний: ТДВ «Світловодське кар'єроуправління». На думку Максима Баланенка, спільними зусиллями керівництва товариства, соціальних партнерів борги ліквідувати можна. «Доручення Прем'єр-Міністра щодо виявлення та усунення фактів прихованої зайнятості є правильним, але, на наш погляд, воно не повинно замикатися лише на усуненні фактів – треба виявляти причини, які спонукають до цих порушень. Це справа соціальних партнерів: влади, роботодавців і профспілок».
Прес-центр ФПО

 

КУДИ ВИТІКАЮТЬ ДЕРЖАВНІ КОШТИ?

КУДИ ВИТІКАЮТЬ ДЕРЖАВНІ КОШТИ?
Аудитори Кіровоградщини виявили порушень у двох управліннях соціального захисту населення на суму майже 8,3 млн. грн.
Фахівці Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області провели ревізії в управліннях соціального захисту населення Подільської та Фортечної районних у місті Кропивницькому радах. Проведеними контрольними заходами встановлено фінансових порушень, що призвели до втрат, на загальну суму 8281,9 тис. грн.
Аудиторами встановлено випадки зайвої оплати за фактично ненадані послуги з газопостачання на загальну суму 4716,1 тис. грн. внаслідок неповернення до бюджету підприємством-надавачем послуг газопостачання невикористаних сум субсидій за опалювальний період 2015-2016 років.
Крім того, внаслідок надання громадянами недостовірних даних про свої доходи та наявності в них заборгованості за комунальні послуги зайво виплачено субсидій на суму 3565,8 тис. грн.
Завдяки діям кіровоградських аудиторів забезпечено відшкодування виявлених порушень на суму понад 700 тис. грн.
Прес-служба Управління Східного офісу Держаудитслужби
в Кіровоградській області.

 

Зарплатні больові точки освітян

Зарплатні больові точки освітянDSC03484 - копия 56785
Робота та завдання обласної організації профспілки працівників освіти і науки щодо захисту трудових та соціально-економічних прав членів профспілки у сучасних умовах – таке питання розглядалося на пленумі освітян, в якому взяв участь голова Федерації профспілок Кіровоградської області Максим Баланенко.DSC03514 - копия 671ed Він зазначив, що недосконале законодавство, ігнорування норм права органами влади, роботодавцями, відсутність соціального діалогу при розв'язанні гострих соціально-трудових проблем вимагають від профспілок більш активних дій у здійсненні своїх статутних завдань. Відповідно, необхідна значна мобілізація зусиль, активізація захисних дій, оволодіння новітніми формами роботи. «На жаль, посилюється тиск на профспілкові організації та їх лідерів. Свідченням цього є запровадження фінансового контролю за діяльністю профспілок, ускладнення механізмів реєстрації профспілкових організацій, фактичне застосування подвійного оподаткування внесків членів профспілок. А чого коштує намагання Мінсоцполітики та Мінфіну дискримінувати та позбавити основоположного права на ведення колективних переговорів працівників бюджетної сфери. Профспілки вимушені попередити Сторони соціального діалогу про вихід із переговорів при укладання Генеральної угоди, якщо такі наміри буде здійснено. Поки що профспілки більше покладаються на листування, ніж на активні дії. А влада уже звикла до таких звернень і часто майстерно відписується. Яскравий тому приклад, відповідь на звернення до КМУ Ради ФПО. З відповіді виходить, що все у нас правильно, прозоро і соціально справедливо, і наводяться цифри: для зведеного бюджету розраховано субвенцію 1,6 млрд. грн. А далі цікаво! Станом на 1 березня в області є залишок коштів освітньої субвенції 86 млн. грн. Розтлумачили про додаткові джерела фінансування. Одне із них - перерозподіл коштів шляхом скорочення не першочергових і неефективних видатків. І висновок: питання оплати праці педпрацівників закладів середньої освіти області мають вирішуватися органами місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевих бюджетів».DSC03493 - копия 6317b
Як правило, місцеві ради затверджують бюджети з порушенням ст. 77 бюджетного Кодексу, яка передбачає зарплату першочерговим платежем. На жаль, членські організації не втручаються у цей процес. Починають бити тривогу, коли уже явно не вистачає фінансування. Уже не перший рік, це демонструє міська рада Кропивницького. При чому хитро: неповний аванс, потім затримка на 5-7 днів зарплати. І кредиторська заборгованість відсутня, і нібито й порушення немає. А насправді порушення є, тільки відповідальності за нього немає. А страждають лікарі, вчителі... Ось так виконуються колдоговірні зобов'язання про громадський контроль за своєчасною і у повному розмірі виплатою зарплати.
Голова ФПО відзначив потенціал обласної організації, яка зможе спочатку відстояти бюджетний запит, тарифікацію, а потім справедливі видатки.DSC03494 - копия 2f601

Голова обкому профспілки працівників освіти і науки Світлана Скалько зазначила, що робота профспілкових організацій із представництва, захисту та фінансового забезпечення прав спілчан здійснюється у непростих умовах реформування освіти, широкомасштабних змін у трудовому законодавстві, у т. ч. і щодо оплати праці, стипендіального забезпечення, міжбюджетних відносин, утворення ОТГ, утвердження фінансової самостійності, розширення повноважень місцевих органів влади та місцевого самоврядування, що вимагає значної мобілізації зусиль , активізації захисних дій із залученням широкої чисельності профактивістів, постійного їх навчання.DSC03500 - копия 39e3a
Світлана Скально назвала проблеми, які супроводжують освітян. Зокрема, виплата надбавки за престижність праці педпрацівникам в окремих територіях здійснюється всупереч законодавству, нормам Галузевої угоди та колдоговорів, а зменшення цих виплат здійснюється без погодження з профспілковими органами та без письмового попередження працівника щодо істотних змін умов та оплати праці. Існують проблеми із забезпеченням виплати грошової винагороди у повному обсязі (посадовий оклад) у бюджетах ц. р. Порушуються права вчителів на отримання доплат за завідування навчальними кабінетами. (Кількість неоплачуваних кабінетів складає 400). Є проблеми щодо підвищення оплати праці вчителям та іншим працівникам, які працюють в інклюзивних класах та групах, хоча Постанова КМУ №72 запроваджує 20-відсоткову доплату за роботу у таких класах.DSC03505 - копия 3c930DSC03498 - копия be7da
Світлана Скалько закликала профактивістів вимагати від органів влади та місцевого самоврядування повного виконання законодавства з оплати праці, соціального, пенсійного забезпечення працівників галузі, уважно стежити за прийняттям змін до законодавства, адже зустрічається багато неув'язок. Наприклад, законодавець посилається на те, що поступово, до 2023 року, буде перехід до задекларованих трьох мінімальних зарплат. у законі записано, що цей проміжок часу треба розписати по роках, визначити рівні зарплати. Уряду доручено визначити схеми посадових окладів на ці роки, але це завдання не виконане. Ще одна неув'язка: в законі визначено рівень оплати праці працівників вищої школи. Раніше це був рівень двох ставок зарплати загальноосвітньої школи. Сьогодні це лише на 25 відсотків вище від посадового окладу педпрацівника найнижчої педагогічної кваліфікації. Ці неув'язки треба разом приводити до норми, тому що між законом посередником є профспілкові органи.DSC03513 - копия 5ddacDSC03511 c96e5DSC03520 6eac1DSC03488 4f0f2DSC03491 674f4
Учасники пленуму направили Звернення до голови ОДА з проханням вжити заходів для врегулювання зазначених проблем, зокрема здійснення перерозподілу залишків освітньої субвенції і обов'язково спрямувати її виключно на оплату праці, виправлення ситуації щодо зрівнялівки в оплаті праці, спричиненої значним відривом від розміру мінімальної зарплати величини базового посадового окладу ЄТС та включення до неї надбавок, винагород, премій, застосування на місцях норм законодавства про диференціацію зарплати працівників, як це передбачено постановою Уряду №1037.
Марія Іванова

 

Оплату праці - під громадський контроль

Оплату праці - під громадський контроль
Обком профспілки працівників освіти і науки України провів семінар для профактиву, на якому обговорювалися питання щодо здійснення державного та громадського контролю. Мова йшла зокрема, про контроль питань оплати праці. За словами заступника Голови ФПО Оксани Терлецької, державний нагляд, особливо у трудовій сфері, завжди повинен поєднуватися із громадським контролем з боку профспілок, оскільки як державні інспектори праці, так і профспілки, в першу чергу, покликані захищати людину праці – і це є нашим основним завданням, метою створення профспілок.ФОТО ТЕРЛЕЦКАЯ bb315
Правові підстави здійснення громадського контролю визначені КЗпП та ЗУ «Про професійні спілки, їх права та га¬рантії діяльності». Крім того, ст. 35 ЗУ «Про оплату праці» теж зобов'язує профспілкові органи на рівні з державним контролем здійснювати й громадський контроль за дотриманням норм закону про оплату праці. Якщо раніше громадський контроль за оплатою праці покладався й на інші організації, то з 1 січня 2015 року – покладено лише на профспілки.
З одного боку, це законодавча довіра до профспілок, а з другого боку – підвищення відповідальності перед членами профспілок.
Оксана Терлецька зазначила, що гро¬мадський контроль передбачає широкий спектр напрямів роботи. Один із них – контроль за веденням трудових книжок. «Надаючи практичну допомогу профспілковим організаціям в об'єднаних територіальних громадах, ми зіштовхнулися з низкою порушень в оформленні трудових книжок, в тому числі: відсутній запис про реорганізацію, тобто зміну власника, невідповідність запису у трудовій книжці змісту розпорядження керівника, відсутні записи про закінчення строку дії трудового договору (при прийнятті на роботу за строковим трудовим договором), відсутні підписи працівників про ознайомлення їх із записами у трудовій книжці та в особистій картці, не чітко проставлені печатки, є виправлення у трудових книжках, що категорично заборонено. А в окремих громадах взагалі відсутні записи про роботу. Незрозуміло як ці працівники отримують зарплату? Всі ці порушення відбиваються й на оплаті праці працівників, а в подальшому - і на їхньому пенсійному забезпеченні».
На думку Оксани Терлецької, аналіз звітів громадських інспекторів праці свідчить про те, що найбільше порушень допускається в оплаті праці. Так, за результатами звітів в області торік допущено більше 500 порушень в оплаті праці, тобто третина від усіх виявлених порушень. Більшість з них, звичайно, усунуті. Але краще працювати на упередження. Часто починаємо реагувати на порушення в оплаті праці, які вже є наслідком несвоєчасного профспілкового втручання на початковій стадії формування фінансування закладів освіти. До речі, на звернення ФПО щодо фінансування оплати праці педпрацівників закладів загальної середньої освіти області, отримали наступну відповідь Міносвіти і науки України: «...відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень та винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах...». Тобто, кошторис і чисельність – два взаємопов'язані показники і саме тут повинен починатися громадський контроль. Тобто, до початку навчального року, коли формується кошторис і проходить тарифікація працівників, дуже важливо відстояти кошторис, який забезпечить виплату зарплати у розмірі, передбаченому законодавством, та не допустити скорочень. І тут велика частка роботи припадає на первинні профспілкові організації, які спільно з керівниками закладів повинні активно відстоювати свої бюджетні запити. Довести економічну обґрунтованість чисельності працюючих для забезпечення якісної освіти.
Профорганізації мало використовують свої права на участь у формуванні місцевих бюджетів, тому поза профспілковою увагою місцеві ради затверджують бюджети, Згідно зі ст. 77 Бюджетного кодексу «...місцеві ради під час затвердження бюджету враховують у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати та розміру мінімальної зарплати..». Проте на практиці ця стаття Бюджетного кодексу часто порушується і, як наслідок, не забезпечується своєчасна і в повному обсязі оплата праці. Наприклад, у Кропивницькому придумали ноу-хау: трохи виплатити в аванс, і не півставки, як говорить закон, а другу половину зарплати – затримати на 7-10 днів. І кредиторської заборгованості немає, а відтак, нібито й порушення немає. Але ж, насправді, порушення є.
І реакція профспілок має бути негайною: готувати подання керівнику навчального закладу, власнику закладу освіти, порушувати питання перед Комісією по трудових спорах закладу, подавати звернення до управління Держпраці, а можливо вдаватися до більш рішучих наступальних дій, враховуючи що це вже стало системою. В жодному разі не можна мовчати.
Заступник Голови ФПО зупинитися на намірах Уряду – виключити із Генеральної угоди питання про оплату праці працівників бюджетних установ, проти яких категорично виступає Федерація профспілок України. «Мало того, що це порушує цілий ряд законів стосовно оплати праці, та ще й дозволить Кабінету Міністрів уникнути відповідальності за оплату праці бюджетників як соціального партнера. Поки що Федерації профспілок України вдалось переконати Міністра соцполітики – не допустити цього порушення, який не переговорах з профспілками запевнив, що участь профспілок бюджетної сфери у переговорах по укладанню нової Генеральної угоди та визначення порядку оплати праці бюджетників є обов'язковою».
Законодавчі повноваження у профспілок є і неабиякі. Але здійснювати їх в реаліях сьогодення дуже непросто, коли вони постійно відчувають наступ на свої права, особливо при створені об'єднаних територіальних громад. Тобто, голови ОТГ потребують невідкладного фундаментального навчання з питань трудових відносин із залученням фахівців управління Держпраці – такого висновку дійшли учасники семінару.
Прес-центр ФПО