Архів новин
2019
Листопад
ПнВтСрЧтПтСбНд
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

Пояснювальна записка до Інформації про правозахисну роботу інспектора праці ФПО за 2018рік

Пояснювальна записка

до Інформації про правозахисну роботу

 інспектора праці ФПО  за 2018рік

Федерація професійних спілок Кіровоградської області, виконуючи постанову Ради ФПУ від 12.12.2012 «Про завдання організацій профспілок щодо забезпечення громадського контролю за дотриманням трудового законодавства», у звітному періоді  здійснила ряд заходів щодо підвищення ефективності контролю з боку виборних профспілкових органів.

   ФПО в рамках укладених Угод про співпрацю проводить спільні заходи з  Кіровоградським обласним та міськрайонним центрами зайнятості   щодо участі  у  засіданнях комісій з питань надання допомоги по частковому безробіттю, обміном  інформацією про стан зареєстрованого ринку праці в області, про заплановане масове вивільнення працівників з підприємств, установ та організацій області, яка ФПО аналізується та  спільно з галузевими організаціями профспілок вживаються відповідні  заходи щодо незаконних вивільнень працівників, зменшення їх кількості.

   В рамках  Угоди про співпрацю з Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області  постійно відбувається  обмін інформацією щодо переліку суб’єктів господарювання, які виплачують найманим працівникам заробітну плату менше законодавчо встановленого мінімального розміру (з урахуванням основного місця роботи). По кожному випадку порушень на підприємствах, де діють  профорганізації вивчаються причини і вживаються заходи  по їх усуненню.

   Голова ФПО та заступник Голови постійно приймають участь у  роботі  обласної  комісії з питань погашення  заборгованості із заробітної плати та легалізації трудових відносин  та  територіальних управлінь праці м.Кропивницького, на яких  розглядається  стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування на економічно-активних підприємствах області.  За ініціативою ФПО  до рішень комісій включаються заходи по ліквідації боргів.

В листопаді 2018 року Президією ФПО розглянуто питання «Про здійснення громадського контролю профспілок за дотриманням законодавства про працю в умовах державного реформування». Профспілковим організаціям рекомендовано:

- посилити захист трудових прав працівників, не допускати в складних умовах реалізації урядових реформ масових скорочень або переведення на скорочений режим роботи, встановлення рівня заробітної плати нижче передбаченого Генеральною, галузевими угодами, затримок виплати зарплати, економії на заходах безпеки та охорони праці;

- не допускати прийняття роботодавцями нормативних актів без дотримання процедури погодження з виборним органом первинної профспілкової організації;

- підвищити вимогливість до роботодавців та їх посадових осіб, які допускають порушення норм трудового законодавства.

Федерація профспілок області  налічує  87 громадських інспекторів праці профспілок. За узагальненою інформацією про правозахисну роботу у минулому році проведено 353 перевірки  додержання законодавства про працю, у тому числі спільно з територіальним управлінням Держпраці - 44.

В результаті проведених перевірок виявлено 1150 порушень трудових прав працівників. Найбільше порушень: при зміні істотних умов праці, в оплаті праці, при звільнень та переведені працівників.

Із них, за ініціативи обласної організації профспілки працівників державних установ проведено перевірки в 4 об’єднаних територіальних громадах. В їх числі: Великосеверинівська, Соколівська, Первозванівська та Катеринівська ОТГ.  Перевірці підлягали питання  ведення трудових книжок посадових осіб та працівників  ОТГ,  порядку  надання відпусток, укладення колективних договорів, а також  організаційних питань діяльності первинних профспілкових організацій в ОТГ.

Також у проведено перевірку на вимогу обкому профспілки працівників культури за зверненням Федерації профспілок області у складі комісії  спільно з Управлінням Держпраці в Кіровоградській області  проведено перевірку  дотримання процедури вивільнення працівників філії ПАТ «НСТУ» Кіровоградська регіональна дирекція» у зв’язку із скороченням згідно п.1 ст.40 КЗпП України. Виявлено ряд порушень окремих норм КЗпП України, а саме: ст.ст.42, 49-2 КЗпП, та ст.22 ЗУ «Про профспілки…». Обкому профспілки культури було надано практичну правову допомогу у підготовці  подання про усунення порушень законодавства про працю філії ПАТ «НСТУ» Кіровоградська регіональна дирекція», вимоги якого роботодавцем усунуті частково.

          В частині виявлених порушень щодо оплати праці в частині компенсаційних, гарантійних та інших  виплат, переведення, сумісництва направлено припис на їх усунення органами контролю.

ФПО особлива увага приділяється  питанню ліквідації заборгованості по заробітній платі.

З цією метою проводився щомісячний моніторинг заборгованості із зарплати працівникам підприємств, установ і організацій, де діють профспілкові організації.

За результатами моніторингу вживались відповідні дії по погашенню заборгованості. Упродовж 2018 року відслідковувався стан виплати заробітної плати у ТОВ «Світловодське кар’єроуправління», ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА», ТДВ «Об’єднання «Дніпроенергобудпром», надавалась практична допомога по погашенню боргів із зарплати, практикувались примірні процедури. Так, спільно з обласною організацією профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості направлялись відповідні звернення, подання безпосередньо до власників підприємств енергетики.

За наполяганням Голови ФПО ситуація з виплати зарплати на цих підприємствах розглядалась на засіданні обласної комісії з питань виплати заробітної плати.

За зверненням членів профспілки та працівників ТДВ «Світловодське кар’єроуправління» було складено 40 заяв про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати для звернення до суду.

На всіх підприємствах, де мали місце борги із зарплати, складались графіки погашення боргів, виконання яких контролювалось профкомами.

Неодноразово ФПО порушувались питання порушення строків виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери, особливо зайнятих в освіті, охороні здоров’я.

Заходи,  які вживались Президією ФПО, її членськими організаціями по погашенню боргів із заробітної плати, на підприємствах де діють профспілкові організації сприяли їх ліквідації.

Не вдалось погасити борги лише в ТДВ »Світловодське кар’єроуправління», хоча розмір зменшився більше, чим у 7 разів і склав на 01.01.2019 р. - 235,0 тис грн., ситуація  на  якому залишається на контролі.

Федерація профспілок області приділяла значну увагу  проблемі затримки  виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери.  Відповідні повідомлення про порушення  прав працівниками охорони здоров’я на своєчасне отримання зарплати,   щодо невиплати  або виплати не у повній мірі педагогічним працівникам 20% надбавки за престижність педагогічної  праці направлялись  місцевим органам виконавчої влади, Кабінету Міністрів України, народним депутатам  від Кіровоградщини.

ФПО та її членськими організаціями надано 998 консультацій членам профспілок. Складено 62 позовні заяви, стягнуто на користь працівників понад 21 тис. грн.

За звітний період безпосередньо юристом ФПО Тур М.М.  надано практичну правову допомогу у складанні  28  процесуальних  документів. Із них, 8 організаціям профспілок було надано практичну допомогу у складані різного характеру заяв:

-   до органів юстиції, державного реєстратора  на предмет підтвердження легалізації та легітимності  діяльності окремих первинних профспілкових організацій обласної профспілки працівників торгівлі, громадського харчування та послуг;

-   відповіді на запити обласного Департаменту захисту економіки  Національної поліції  України щодо легітимності  діяльності окремих первинних профспілкових організацій обласної профспілки працівників торгівлі, громадського харчування та послуг;

-  скарги до територіального управління юстиції у Кіровоградській областіна рішення державного реєстратора щодо припинення діяльності первинної профспілкової організації Олександрійського райвідділення соцзахисту Всеукраїнської профспілки  працівників державних установ України в результаті її ліквідації (саморозпуску);

- до Кропивницького управління поліції заяви (повідомлення) про  кримінальне правопорушення за  ст. 170 КК України про перешкоджання законній діяльності первинної профспілкової організації Управління соціального захисту  населення Подільської районної у м.Кропивницькому ради  начальником Управління Стецюком В.Н.

За зверненням члена профспілки працівників культури Тріщенко Л.М. (первинна профспілкова організація Голованівської районної бібліотеки для дорослих) надано практичну  правову допомогу у підготовці заперечень на відзив на позовну заяву  до суду про оскарження рішення територіального Пенсійного фонду України про відмову у нарахуванні та виплати 10 посадових окладів при виході на пенсію як бібліотекарю.

За зверненням члена профспілки працівників культури Остапчук В.В. (первинна профспілкова організація (об’єднана) Кіровоградської обласної державної телерадіокомпанії, нині філія ПАТ «НСТУ» «Кіровоградська регіональна дирекція») підготовлено позовну заяву про визнання незаконним і скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за весь період вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди та здійснюється представництво у суді  даного члена профспілки культури. Наразі розгляд справи продовжується.

За зверненнями працівників ТДВ «Світловодське кар’єроуправління»  складено 12 заяв про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати для звернення до суду  на суму  близько 113 тис.грн. Судові рішення винесені на користь працівників. У порядку наказного провадження стягнуто біля 70 тис.грн. заробітної плати. Наразі надається консультативна допомога по стягненню компенсаційних та гарантійних виплат у примусовому порядку через державну виконавчу службу.

На звернення голови обкому профспілки працівників будівництва і промбудматеріалів за ініціативи  голови первинної профспілкової організації Кіровоградського  будівельного коледжу заступником Голови ФПО спільно  з юрисконсультом ФПО прочитана  лекція та проведено практичне навчання зі студентами з основ трудового законодавства та ролі профспілок в дотриманні законодавства про працю.

З метою захисту трудових прав працівників інспекторами праці  профспілок  було підготовлено та надіслано 3 подання про усунення  порушень. На вимогу громадських інспекторі праці профспілок  роботодавцями усунуто 22 порушення трудових прав працівників в частині оплати праці, робочого часу та  дотримання гарантій і компенсацій.

Поряд із захистом  індивідуальних прав  працівників, здійснювався колективний захист трудових та соціально-економічних  прав  працівників. Так, за участю громадських інспекторів праці спільно з обласним відділенням НСПП розглянуто 1 колективний трудовий спір на виробничому рівні: ініційований працівниками ливарного цеху  ПАТ «Гідросила» щодо підвищення заробітної плати та забезпечення безпечних умов  праці,  який врегульовано на стадії примирних процедур.

На допомогу  профспілковим активістам, громадським інспекторам праці з   метою ефективності здійснення  громадського контролю, фахівцями ФПО протягом звітного періоду проводилися   круглі столи (4)  та  навчальні семінари (4), всього (8)  щодо: 

- порядку вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) з метою захисту прав працівників ;

- проведення солідарних (колективних) дій, спрямованих на захист прав працівників;

- діяльності первинних профспілкових організацій в сучасних умовах;

- особливості діяльності профспілкових організацій в об’єднаних територіальних громадах;

- правових підстав профспілок для здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю.

- про вдосконалення пенсійної реформи в Україні.

- реорганізації фондів соціального страхування та реформування системи охорони здоров’я;

- щодо змін у порядку надання субсидій.

            Широко практикується розробка фахівцями ФПО та її членських організацій навчальних посібників та методичних матеріалів з питань юридичного та соціально-економічного захисту членів профспілок організаційного зміцнення та мотивації профспілкового членства, рекомендації щодо укладення колективних договорів та угод.

           З метою надання методичної допомоги профспілковим працівникам, активістам, членам профспілок ФПО підготовлено методичні матеріали (8)  тиражем понад 600 примірників щодо:

- порядку вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) з метою захисту прав працівників ;

- проведення солідарних (колективних) дій, спрямованих на захист прав працівників;

- діяльності первинних профспілкових організацій в сучасних умовах;

- особливості діяльності профспілкових організацій в об’єднаних територіальних громадах;

- правових підстав профспілок для здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю.

- про вдосконалення пенсійної реформи в Україні.

- реорганізації фондів соціального страхування та реформування системи охорони здоров’я.

За активної участі і підтримки громадських інспекторів праці, які надавали   практичну допомогу відбулась  акція протесту  у формі інформаційного пікетування у місті Кропивницькому в жовтні п.р.

Фахівці  ФПО постійно інформують профспілковий актив та громадськість про зміни у законодавстві України, надають консультації, роз’яснення через ЗМІ, радіо, сайт ФПО, щоквартально проводяться «прямі» лінії з Головою ФПО та заступником Голови  з профактивом. Заступником Голови та юрисконсультом ФПО через ЗМІ  було надано понад 80 роз’яснень з питань трудового законодавства.      

Фахівці ФПО постійно опрацьовують  пропозиції до  нормативно-правових актів, які надходять на розгляд СПО об’єднань профспілок та надають свої зауваження.

           Юрисконсульт                                                                                                  М. Тур