Архів новин
2020
Серпень
ПнВтСрЧтПтСбНд
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Область працює на перспективу

Область працює на перспективуDSC04534 - копия c92dc
Рівень забезпечення промисловості регіону інженерними та робітничими кадрами та якість їх підготовки вищими навчальними закладами та системою профтехосвіти у 2018-2019 роках та на період до 2023 року – ці актуальні питання обговорювалися під час засідання обласної тристоронньої соціально-економічної ради.DSC04529 - копия 1e51f
Начальник управління освіти і науки, молоді і спорту Володимир Таборанський відзначив, що останні 20 років не вкладалися кошти, ні державного, ні місцевих бюджетів, у розвиток профтеосвіти. Фінансувалися лише захищені статті. «Тому розпочали із зміцнення матеріально-технічної бази. Цьогоріч плануємо на її оновлення освоїти 38 млн. грн. Роботу спрямували на відкриття навчально-практичних центрів на базі ПТУ. У 2017 році відкрили Центральноукраїнський професійний будівельний ліцей. Центр сантехнічних систем (вклали 1 млн. грн.), у 2018 році – три таких заклади: Бобринецьке ПТУ №32 (25 млн. грн.), Маловисківське ПТУ №16 (понад 4 млн. грн.), ПТУ №38 (1 млн. грн.).DSC04532 - копия 1dbbd За останні 2 роки у профтехосвіту влито 31,5 млн. грн. Центри працюють на госпрозрахунковій основі. У цьому році заплановано відкрити ще 2 таких центри. Чим вигідні такі заклади? Тим, що залучаються молодь з інших районів, де немає таких спеціальностей, та незайняте населення. Наступний напрямок: відновлення соціально-побутової структури. Тобто, потрібно мати не тільки матеріально-технічне забезпечення, а й базу для проживання та відпочинку. DSC04527 - копия 80346Протягом 2018-2019 років 11,5 млн. грн. було спрямовано на капітальні ремонти гуртожитків».
Відбуваються кардинальні зміни щодо методичних підходів, які дозволять підвищити якість навчання. Звернуто увагу на організацію дуальної форми навчання. Це підготовка учнів, які знають, де вони працюватимуть і там проводять більше часу. Вона дає результати. Є приклади співпраці вищого профтехучилища та Ельворті Груп, регіонального центру ім. Єгорова і СТО, училища сфери послуг і ТОВ «Копилка» і низки магазинів, де готують продавців , і куди учні після дуальної форми навчання йдуть працювати. Підприємства передали обладнання, спецодяг, тобто співпраця відбувається активна.
Ще один позитив: училища розробили нові стандарти із низки професій – верстатник, візажист, контролер Ощадного банку. Державні стандарти прийнято на рівні України, тобто місцеві викладачі та майстри розробили ці стандарти і ними користується вся Україна. Уведено нові професії: швачка (Новгородківське ПТУ №36), майстер ресторанного обслуговування, агент із туризму (профліцей сфери послуг і торгівлі), офіціант, токар, слюсар-ремонтник (Олександрійський професійний лікар). Ці професії запроваджені як відгук на потреби роботодавців і ринку праці.


У цьому році Міністерством освіти спільно із закордонними партнерами напрацьовані пропозиції щодо створення центрів професійної досконалості. Підготовлені пропозиції і щодо створення такого центру в області. Якщо за конкурсом Міносвіти область отримає таку можливість, то зможе залучити 5-7 євро на його створення. Такі центри перспективні. Їх можна створити в галузі машинобудування, у сфері послуг, будівництва, сільського господарства (тут є напрацювання щодо створення ангарів, яких ще немає в області).
Область не стоїть на місці й у плані оптимізації мережі профтехосвіти – вона надто громіздка. На сьогодні завершене об'єднання ПТУ №16 і Капітанівського ПТУ Новомиргородського району в один заклад, у Знам'янці ПТУ №3 і №12. В Олександрії 4 училища об'єднали у регіональний центр, у Кропивницькому злилися два училища - №14 і 18. Об'єднання підсилить цей напрямок роботи.
Який рівень освітніх послуг забезпечує вища школа, розповів проректор з наукової роботи ЦНТУ, професор Олександр Левченко. «Університет постійно працює над підвищенням якості підготовки фахівців. Для цього запроваджуються різні стимули, працюють гуртки, наприклад, іноземної мови, роботизації. Найкращий показник якості – перемоги у другому етапі Всеукраїнських олімпіад (у 2019 році – 15 студентів), у другому етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (9 осіб). У напрямку працевлаштування співпрацюємо з ПАТ «Радій» і підприємствами обленерго, де постійно діє наша кафедра і проводяться спільні наукові дослідження. Активно впроваджується вивчення іноземних мов. Більшість студентів проходить стажування на іноземних підприємствах. Проте є ризики, що дехто там залишиться. Якщо 10 років тому студенти вільно не спілкувалися іноземною мовою, то сьогодні добре володіють кількома мовами. Задля підвищення якості працюємо з викладацьким складом, залучаємо до наукової діяльності, досліджень. Поштовхом стала регіональна програма «Впровадження регіональних наукових досліджень у промисловому виробництві». Програма вдало створила місток між підприємствами і навчальним закладом. Співпраця тепер носить інший зміст. Що дає наукова робота? Тільки завдяки участі у проектних конкурсах вдалося отримати 1,5 млн. грн. Робота над підвищенням якості навчання йде, але як бути, коли зарплата, приміром, доцента – 6 тис. грн.? Тобто відбувається демотивація викладацької роботи. Як у таких умовах працювати на свій розвиток?»
Під час засідання також обговорювалося питання щодо виконання Територіальної угоди між облдержадміністрацією, обласним об'єднанням організацій роботодавців та ФПО у 2018 році. Сторони зазначили, що співпраця відбувається плідна і результативна. На засіданнях розглядалися актуальні питання із життя області. Голова ФПО Максим Баланенко зазначив, що розпочинається переговорний процес щодо укладення Територіальної угоди на новий термін відповідно до положень Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм соціально-економічної політики та трудових відносин в Україні на 2019-2021 роки. «Під час ведення переговорів слід врахувати не повністю реалізовані зобов'язання сторін за діючою Територіальною угодою стосовно розвитку економіки і виробництва, збереження та створення робочих місць, оплати і охорони праці, соціального захисту населення області».
Марія Іванова