Архів новин
2020
Жовтень
ПнВтСрЧтПтСбНд
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

Угоду підписано. Діємо спільно

Угоду підписано. Діємо спільноDSC04930 25e17
Зважаючи на прийняття Генеральної угоди на 2019-2021 роки та втрату актуальності діючої в області Територіальної угоди, соціальні партнери з липня минулого року розпочали переговори з укладання важливого документу на новий термін. Після активного обговорення та погодження сторонами взятих зобов'язань у травні цього року Угоду на 2020-2022 роки підписано. Положення Угоди діють безпосередньо і є обов'язковими для усіх суб'єктів, що перебувають у сфері дії сторін.
Мета Угода – збалансованість інтересів працівників, роботодавців та влади, удосконалення економічних, виробничих, соціально-трудових відносин, поліпшення якості життя населення області. Сторони домовилися забезпечувати захист місцевих товаровиробників, сприяти їм у розробці інвестиційних проектів, розвитку зовнішньо-економічної діяльності, налагодженню господарських зв'язків. Здійснювати оперативне виявлення проблемних питань та причин, що перешкоджають ефективній виробничо-економічній діяльності, і в разі потреби розробляти та вносити пропозиції до Центральних органів виконавчої влади щодо їх вирішення. З метою недопущення масового необґрунтованого вивільнення працівників, безпідставного скорочення робочих місць вживати упереджувальні заходи.
Які ж конкретні зобов'язання сторін у плані розвитку економіки і виробництва, зайнятості та збереження робочих місць? Назву окремі з них. ОДА зобов'язується залучати сторони роботодавців і профспілок до участі у розробці проектів програм економічного та соціального розвитку області на відповідний рік та стратегії розвитку області на 2021-2027 роки. Сприяти активізації інвестиційної діяльності підприємств області щодо залучення різних джерел інвестиційних ресурсів, впровадженню нових технологій та технічного переобладнання підприємств. Забезпечити врахування пропозицій організацій профспілок та роботодавців під час визначення проблемних питань розвитку області та їх розв'язання на регіональному та державному рівні. Вживати заходів щодо запобігання банкрутству підприємств, що мають стратегічне значення для держави і області. Сприяти забезпеченню молоді першим робочим місцем, стимулювання створення роботодавцями додаткових робочих місць.
Профспілкова сторона зобов'язалася у випадку ліквідації, реорганізації, банкрутства підприємств забезпечувати захист прав та гарантій працівників, своєчасне їх звернення до суду, надавати безоплатну юридичну допомогу працівникам, трудовим колективам з питань законодавства, що регулює соціально-економічні, виробничі та трудові відносини, запобігати фактам необґрунтованого вивільнення працівників на підприємствах, здійснювати громадський контроль за додержанням законодавства з питань праці та зайнятості. Вживати дієвих заходів щодо підвищення престижності робітничих професій на підприємствах.


З метою більш динамічного підвищення добробуту працівників, стимулювання купівельної спроможності та внутрішнього споживання товарів, зменшення негативних процесів тінізації трудових відносин, вимушеної трудової міграції сторони домовилися вживати заходи поетапного зростання рівня середньої зарплати в області з урахуванням загальноукраїнських тенденцій. ОДА зобов'язалася забезпечувати своєчасну і в повному обсязі виплату зарплати працівникам установ і закладів бюджетної сфери, які утримуються за кошти місцевих бюджетів, першочерговість направлення коштів на виплату зарплати, включати до контрактів з керівниками підприємств комунальної форми власності відповідальність за виникнення заборгованості з виплати зарплати.
Профспілки взяли зобов'язання надавати консультації та правову допомогу у захисті їх прав з питань оплати праці, представляти їхні інтереси у комісіях з трудових спорів, у судах, спрямовувати учасників колективних переговорів на локальному, територіальному рівні на додержання показників, передбачених Угодою. Домагатися укладання на всіх підприємствах, де діють профспілкові організації, колективних договорів та внесення до них конкретних зобов'язань роботодавців щодо строків погашення заборгованості із зарплати, здійснювати контроль за їх виконанням. Вимагати від власників розірвання контрактів з керівниками підприємств, які порушують законодавство про працю.
Широкий спектр зобов'язань з питань охорони праці. Наприклад, сприяти скороченню не задекларованої праці в області, у т. ч. унеможливленню фактичного допуску працівників до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівників на неповний робочий час у разі фактичного виконання ними роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, виплати зарплати без нарахування та сплати ЄСВ. Окреме зобов'язання щодо своєчасного проведення атестації робочих місць та надання працівникам пільг і компенсацій за роботу у важких та шкідливих умовах.
Вагомі зобов'язання прийняті з питань соціального захисту населення. Так, ОДА зобов'язується забезпечувати надання гарантованих видів безоплатної медичної допомоги та пільг, передбачених законодавством, вживати заходи щодо забезпечення дотримання законодавства у сфері прав споживачів, санітарних норм та правил. Міститься зобов'язання щодо розвитку та вдосконалення діючої системи транспортного обслуговування, підвищення якості обслуговування. Органам місцевого самоврядування та РДА рекомендовано забезпечити перевезення педпрацівників шкільними автобусами, виділяти кошти в межах бюджетних асигнування для підтримки матеріально-технічної бази закладів культури.
Під час укладання колективних договорів профспілки взяли зобов'язання передбачати вирішення питань щодо соціально-побутового забезпечення, оздоровлення, медичного обслуговування, організації культурно-масової, фізкультурної роботи серед працівників, а також здійснювати громадський контроль за тарифами на послуги, які затверджені місцевими органами влади, проводити оздоровлення та відпочинок дітей із залученням додаткових джерел фінансування, не допускати скорочення мережі діючих дитячих оздоровчих закладів...
Максим Баланенко,
Голова ФПО