Архів новин
2022
Серпень
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Не забуваємо про професійні обов'язки

Не забуваємо про професійні обов'язки
Із перших днів війни ФПО та її членські організації внесли корективи у свою діяльність, додавши до основної роботи щодо захисту трудових прав спілчан, підтримку ЗСУ та територіальної оборони. Розуміючи потреби армійців, продовжуємо перераховувати кошти, займатися волонтерством. Але водночас не забуваємо і про професійні обов'язки. Згідно зі ст. 14 так би мовити воєнного Закону, профспілки повинні забезпечувати громадський контроль за мінімальними трудовими гарантіями, представленими цим Законом. Як ви знаєте, державний контроль зараз, частково чи повністю, призупинено. А нам роботи вистачає. Сьогодні доводиться приділяти більше уваги наданню правової допомоги: з питань оплати праці, звільнення, переведення, оголошення простою, обліку робочого часу, організації безпечного ведення робіт, оформлення тимчасового безробіття.
До речі, цією нормою скористалося не одне підприємство області і ми вважаємо, що це в певній мірі сприяє їх збереженню, дає можливість підтримати працівників та визначитися з відновленням роботи підприємства. Нині у багатьох працівників виникає чимало питань щодо своєчасної оплати праці, адже з огляду на ведення активних бойових дій на території України велика кількість, як самих працівників, так і підприємств, установ та організацій, в яких вони працювали, були змушені зупинити свою діяльність.
Часто причиною стає заборгованість замовника за виконану роботу. Тож доводиться виконувати і такі дії, як звернення до підприємств, які не забезпечили оплату за виконані замовлення. Останнє звернення було до компанії ДТЕК, яка заборгувала одному із світловодських підприємств. І хочу відзначити, що компанія відреагувала позитивно і борги погашено. Подібні звернення адресувалися і до Кабміну, і до профільних міністерств, органів місцевого самоврядування. Загалом за сприяння ФПО виплачено майже 7 млн. грн. боргів із зарплати.
І тут не можу обійти факти типових порушень. Наші окремі «винахідливі» роботодавці придумали шляхи, як обійти норми Закону про оплату праці. Замість зарплати вирішили платити соціальну допомогу. Звичайно, довелося вживати заходи і призупинити ці ноу-хау. Адже ці виплати не обкладаються єдиним соціальним внеском, а робочий час не зараховується у стаж роботи.
До слова, обласна організація профспілки освітян сьогодні вивчає ситуацію в кожному навчальному закладі, територіальній організації, в управлінні освіти на предмет того, як здійснюється оплата праці. Її турбує те, аби освітяни не були позбавлені законних виплат. І недаремно непокоїться, адже у деяких територіях місцеві органи влади мали намір зменшити зарплату до двох третин, але своєчасно до них звернулися і ситуацію виправили.
Усе частіше доводиться стримувати наміри роботодавців зупинити дію колективних договорів. У воєнному Законі є норма про те, що роботодавець може за власним рішенням зупинити дію окремих положень колдоговорів, проте вони пішли далі. Замість окремих положень зупиняють дію колдоговорів зовсім. І знову проводимо «роз'яснювальну» роботу відносно того, що такі дії неправомірні.
На наш погляд, зараз, коли війна призводить до руйнування виробничого потенціалу, втрат основного капіталу, актуальним є питання збереження будь-якою ціною наших підприємств. ФПО не стоїть осторонь цієї проблеми. В нагоді стала наша Територіальна угода, за якою ми спільно з ОВА докладаємо зусиль, аби зберегти підприємства, забезпечити їм державне замовлення, запустити виробництво. Зараз це, переважно, підприємства будівельної галузі. Не можна не відзначити активну роботу у цьому напрямку обласної організації профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості.
До речі, обласне профспілкове об'єднання бере активну участь у роботі штабу ФПУ з надання гуманітарної допомоги членам профспілок, профорганізаціям та внутрішньо переміщеним особам.
Максим Баланенко,
Голова ФПО