Архів новин
2023
Березень
ПнВтСрЧтПтСбНд
272812345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Звіряємо свої дії з пріоритетами ФПУ

Звіряємо свої дії з пріоритетами ФПУизображение viber 2022-12-14 11-16-47-671 577c8
Улітку Федерація профспілок України прийняла досить серйозну постанову - «Про виклики і завдання ФПУ, її членських організацій щодо забезпечення трудових і соціально-економічних прав працівників в умовах воєнного стану». Слід зазначити, що профспілкове об'єднання Кіровоградщини постійно звіряє свої дії з пріоритетами ФПУ. Конкретні дії обговорювалися на засіданні Президії ФПО.изображение viber 2022-12-14 11-16-49-723 0da9c
Як зазначив голова ФПО Максим Баланенко, з початку війни чимало працівників підприємств, установ, організацій області пішли захищати країну. Профкоми спільно з роботодавцями підтримують їх матеріально, забезпечуючи усім необхідним. Активна робота профспілок по підтримці ЗСУ продовжується.
У соціально-економічному плані в основу роботи покладено домовленості сторін Територіальної угоди щодо здійснення оперативного виявлення проблем та причин, що унеможливлюють виробничо-економічну діяльність підприємств області, сприяння їх розгляду, а у разі потреби – розробляти та вносити пропозиції до центральних органів виконавчої влади. Ця норма стала надзвичайно актуальною в період воєнного стану. У пріоритеті було сприяння вирішенню питань, необхідних для безперебійної роботи підприємств критичної інфраструктури, енергетики, охорони здоров'я.изображение viber 2022-12-14 11-16-46-712 6f66c
ФПО налагодила співпрацю з обласним відділенням УСПП, яке бере участь у роботі Антикризового штабу, надаючи пропозиції щодо розв'язання конкретних проблем з адаптації економіки області до воєнних умов. Спільні зусилля сторін соціального діалогу в певній мірі сприяли збереженню більшості суб'єктів господарювання (в області їх працює 450), окремі з них розширили ринок збуту до Казахстану, Литви, Пакистану, Німеччини та Польщі. Область запропонувала 300 заявок вільних виробничих площ під релокацію , 42 суб'єкти цим скористались. Як і передбачає Територіальна угода, ФПО та її членські організації залучаються до формування проєктів місцевих бюджетів, розробки обласних програм економічного і соціального розвитку області. Профоб'єднанням надаються конкретні пропозиції до розділів програм, що стосуються розвитку людського капіталу та підвищення якості життя населення.изображение viber 2022-12-14 11-16-46-301 4d58c
Реалізація активної соціально-економічної політики дала певні можливості утримати стан ринку праці, уникнути масових звільнень. Протягом січня-вересня 2022 року роботодавцями було подано інформацію про заплановане масове вивільнення 2580 працівників (або на 71відсоток менше, ніж за цей період у 2021 році).
На 1 жовтня в центрі зайнятості зареєстровано 10,1 тис. осіб, що на 12 відсотків менше, ніж у минулому році. Проте майже на 60 відсотків зменшилась кількість вакансій і наполовину збільшилась кількість безробітних, які претендують на 1 вакансію. Суттєво змінили ринок праці області внутрішньо переміщені особи. На 1 жовтня їх зареєстровано 1,2 тисячі (12 відсотків). І, очевидно, надалі стан ринку праці буде погіршуватись. Причина - запланована владою реформа зменшення кількості державних службовців. Ще одним негативним фактором стало припинення діяльності Фонду соціального страхування України. Реалізація Закону №2620 без роботи залишить більше 5 тисяч працівників, в тому числі 140 осіб в області. Замість збереження фондів соціального страхування, видів та розмірів страхових виплат і обсягу соціальних послуг, як то передбачає постанова Ради ФПУ Закон №2620:
- суттєво обмежує права застрахованих осіб, потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві, осіб з інвалідністю, позбавляє їх медичних та соціальних послуг (лікування, надання технічних засобів реабілітації, протезно-ортопедичних виробів тощо);
- зменшує виплати по вагітності та пологам, які тепер не становитимуть середній розмір заробітку;
- призведе до втрати контролю за використанням коштів від ЄСВ, які спрямовуються на виплати допомог, страхові виплати тим самим перекладе частину видатків соціального страхування на державний бюджет.
Крім того, законом не встановлено порядок надання та фінансування медичних та соціальних послуг, у т. ч. на придбання ліків, спеціальний медичний догляд, протезування придбання спеціальних засобів пересування для потерпілих на виробництві. До речі, Президія ФПО звернулася до обласної ради про ініціювання перед Верховною Радою України питання щодо відтермінування Закону №2620.


Сьогодні значна частина підприємств не можуть платити працівникам заробітні плати на довоєнному рівні та в установлені колдоговорами строки. Не дивлячись на вжиття заходів щодо збереження виробництва, вони не забезпечують роботу підприємств на повну потужність. Ворог руйнує енергетичну систему і Кіровоградщина також знаходиться в зоні ризику. Низка підприємств працюють вночі задля економії електроенергії, а інколи зупиняються зовсім, відправляючи працівників у простій, зберігаючи за ними 2/3 тарифної ставки. Але зважаючи на те, що тарифні ставки багатьох працівників трохи вищі прожиткового мінімуму, затвердженого Державним бюджетом на 2022 рік, ця сума майже в чотири рази менша мінімальної зарплати. Поліпшенню ситуації могло би сприяти внесення змін до законодавства щодо підвищення оплати часу простою щонайменше до розміру мінімальної заробітної плати.
Не менш важливим завданням в числі пріоритетних – подолання негативних наслідків щодо заборгованості із зарплати, «тіньової» оплати праці. В області створені та діють комісія з питань погашення заборгованості із заробітної плати та робоча група з питань легалізації зарплати та зайнятості населення, до складу яких входить Голова ФПО. На їх засіданнях розглядається стан погашення боргів на конкретних підприємствах.
На 1 листопада заборгованість із зарплати склала 29,3 млн. грн., у т. ч. на підприємствах, де діють профспілкові організації - 24,4 млн. грн. Слід зазначити, що левова частка боргів (70 %) припадає на комунальні неприбуткові підприємства охорони здоров'я. Борги почали утворюватись з лютого-березня п.р. і за цей час зросли майже утричі. Неодноразові розгляди цього питання на засіданнях обласної комісії, профільної комісії ФПО, звернення до керівництва територіальних громад позитивних результатів не дали. Вирішення цієї проблеми можливе лише на державному рівні.
Більше 6 млн. грн. склали борги на ДП «Дирекція КГЗКОР», яке безпідставно залишено без фінансування з держбюджету. За рішенням обласної комісії направлено звернення до відповідних державних органів виконавчої влади по вирішенню порушеної проблеми. Аналогічне звернення Президія ФПО направила Мінстратегпрому України. Проте вона не вирішується, фінансування боргів підприємства в Держбюджеті 2023 рік не передбачено.
Воєнний стан вніс корективи у чинне законодавство у сфері колективно-договірного регулювання, надавши право роботодавцям ініціювати призупинення низки положень колективного договору. У зв'язку з цим профспілкові організації області активізували співпрацю з роботодавцями з метою утримання від односторонніх дій у трудових відносинах з працівниками та припинення дії окремих положень колективного договору, особливо тих, що стосуються збереження робочих місць, оплати простою, своєчасної оплати праці і страхових внесків. Окремі роботодавці вважають необов'язковим наявність колдоговору. Серед основних причин не укладення є спад економіки, проведення адміністративно-територіальної реформи, незацікавленість та відмова роботодавців, неприбутковість підприємств. Частими стали випадки призупинення окремих норм колдоговорів особливо щодо оплати праці, норм робочого часу.
Зважаючи на це, ФПО, її членські організації брали активну участь у проведенні консультацій, узгоджувальних процедур з представниками сторін соціального діалогу з метою недопущення порушень роботодавцями законодавства про працю і прав профспілок. Активну участь у цьому напрямку проводять обласні організації профспілок працівників автомобільного і сільгоспмашинобудування, енергетики і електротехнічної промисловості, житлово-комунального господарства, працівників бюджетної сфери. ФПО взяла активну участь у розробці профспілками основних завдань колективно-договірної роботи на 2023 рік надавши конкретні пропозиції ФПУ. Однак лібералізація трудового законодавства, а вона сьогодні є пріоритетом для влади, яка користуючись конституційними обмеженнями прав профспілок, може негативно вплинути на захисні дії профспілок.
Президія прийняла відповідну постанову.
Під час засідання Президії відбулося кілька приємних моментів. Начальник відділення НСПП в області Оксана Крайносвіт, яка ознайомила з новими повноваженнями Національної служби та подякувала профоб'єднанню за співпрацю, вручила заступнику голови ФПО, арбітру Оксані Терлецькій та голові обласної організації профспілки працівників лісового господарства Марині Слюсаровій Почесні грамоти НСПП – за вагомий внесок у забезпечення соціально-економічної стабільності в області, запобігання виникненню колективних трудових спорів, розвиток соціального діалогу. Такою ж Почесною грамотою нагороджено заступника голови обласної організації профспілки освітян.
На засіданні Президії ФПО також оновлено Угоду про співпрацю з обласною організацією ветеранів. Її голова Анатолій Перевозник підкреслив, що Угода стане новим етапом у спільній діяльності двох громадських організацій, яка спрямована на захист інтересів спілчан та ветеранів – колишніх членів профспілок. Враховуючи ситуацію воєнного часу, на цю Угоду покладаються великі надії.
Прес-центр ФПО